Zamknij

Czy wiesz, kiedy należy wykonać jonogram?

12:26, 03.11.2018 (.) Aktualizacja: 12:32, 03.11.2018
Skomentuj

Niedobór elektrolitów w organizmie może przyczynić się nie tylko do omdleń, drżenia mięśni czy osłabienia, ale także wywołać zaburzenia rytmu serca. Chcesz sprawdzić, czy masz prawidłowy poziom elektrolitów? Wykonaj jonogram, czyli badanie laboratoryjne mające na celu ustalenie wartości jonów w organizmie. Jak się do niego przygotować?
 

Dlaczego poziom elektrolitów jest tak ważny?

Elektrolity, czyli wodne roztwory jonów odpowiadają za wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Dzięki nim możliwe jest przenikanie wody przez błony komórkowe, prawidłowa praca mięśni czy układu nerwowego. Niedobór elektrolitów może skutkować niewłaściwym ukrwieniem oraz niedotlenieniem tkanek, wywoływać stany napięcia nerwowego, a także wpływać negatywnie na pracę układu pokarmowego, dlatego ważne jest zbadanie ich poziomu. Niepokój powinno wywołać przede wszystkim drżenie mięśni, kołatanie serca, omdlenia czy silne zawroty głowy – objawy pojawiające się w przebiegu chorób wirusowych, ostrej biegunki, grypy jelitowej czy po intensywnych treningach. Uzupełnianie deficytów polega na nawadnianiu organizmu oraz przyjmowaniu doustnych preparatów, np. takich jak www.orsalit.pl.

Jonogram – jak przygotować się do badania?

Na podstawie jonogramu pacjent może poznać ilość elektrolitów w osoczu. Badanie laboratoryjne pozwala na sprawdzenie poziomumagnezu, sodu, potasu, chlorków, a także fosforanów i polega na pobraniu krwi, tak samo jak przy zwykłej morfologii. Ważne jest odpowiednie przygotowanie się do jonogramu – pacjent musi być na czczo, przed badaniem nie może zażywać leków mogących zaburzyć wyniki.

Jonogram – normy

Za prawidłowe uznawane są wyniki w przedziale:

  • Sód (Na+): 136-145 mmol/l,
  • Magnez (Mg2+): 0,8-1,0 mmol/l,
  • Potas (K+): 3,5-5,1 mmol/l,
  • Chlorki (Cl-): 95-105 mmol/l.

Prawidłowe stężenia jonów są też dołączane do wyników. Warto zauważyć, że normy mogą się również w zależności od laboratorium.Obawiasz się negatywnych skutków deficytu elektrolitów? Koniecznie przeczytaj artykuł Elektrolity w organizmie – jak je uzupełniać i poznaj najskuteczniejsze sposoby na wyrównanie poziomu roztworów jonów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%