Zamknij

Podsumowanie realizacji projektu w Krośniewicach

23:29, 17.10.2018 Małgorzata Przygodzka Aktualizacja: 23:47, 17.10.2018
Skomentuj

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach od 6 sierpnia do 12 października br. realizowało projekt pn. Co nam w duszach gra, czyli odkryjmy swój talent jesienią skierowany do osób w wieku 60+. Realizacja odbywała się we współpracy z  Łódzkim Domem Kultury w ramach współorganizacji projektów kulturalnych. Miejscowymi partnerami było krośniewickie koło Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego i Zespół Szkół nr 1 w Krośniewicach. Dwie wspomniane instytucje gościły w swoich wnętrzach uczestników projektu – szkoła wokalistów Przeglądu Kapel Ludowych i Podwórkowych Muzykowanie u schyłku lata (25 sierpnia), natomiast w muzeum swoje spotkania odbywały grupy warsztatowe – rzeźbiarska, malarska i poznająca technikę powertex.

W ramach realizacji projektu, oprócz wspomnianego przeglądu Muzykowanie u schyłku lata, zorganizowano warsztaty artystyczne. Rzeźbiarstwo poprowadził Krzysztof Zawacki, zajęcia z malarstwa odbywały się pod kierunkiem Żanetty Kowalczyk- Gańko, natomiast z tajnikami techniki powertex zapoznała uczestników Justyna Szadkowska. Dla niemal wszystkich był to pierwszy kontakt z technikami artystycznymi proponowanymi w programie warsztatów, ale jakże udany! Podsumowanie spotkań stanowiła wystawa prac, które zostały wykonane przez osoby uczestniczące w zajęciach. Wernisaż odbył się 11 października br. o godz. 17.30. Goście z podziwem oglądali rzeźby i obrazy, zachwycali się aniołami powertex, nie szczędzili miłych słów, a i sami twórcy byli zadowoleni ze swoich prac.

Druga część czwartkowego wieczoru (11 października) była przeznaczona dla artystów sceny. Najpierw wystąpiła grupa teatralno- kabaretowa, której zajęcia również stanowiły element projektu Co nam w duszach gra… Uczestnicy wraz z prowadzącą Małgorzatą Przygodzką wzięli na warsztat teksty Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i zaprezentowali krótki program złożony ze skeczów słynnej ,,Zielonej Gęsi”, publikowanych w ,,Przekroju” w latach 1946- 1950 jako antidotum na powojenne smutki, biedę, ale też demaskujących absurdy ówczesnego życia. Teksty okazały się ponadczasowe, toteż grupa kabaretowa ochoczo je wykorzystała. Wybrano zaledwie 4 ze 160 miniatur, minispektakl otrzymał tytuł O miłości i innych demonach – zapożyczony od Gabriela Garcii Marqueza. Finałowa piosenka to utwór Wesołe jest życie staruszka z repertuaru Starszych Panów. Początkujący artyści kabaretu czerpali z dorobku mistrzów, ale swój minispektakl opracowali po swojemu. Publiczność bawiła się znakomicie. Radości nie kryli też aktorzy – po występie... Ale jakaż to była przygoda – dla wszystkich!

Następnie na scenę wkroczył kabaret Bi-Ba-Bo – najstarsza łódzka grupa kabaretowa działająca nieprzerwanie od 1972 roku przy Domu Literatury w Łodzi. Opiekę reżyserską i muzyczną nad zespołem sprawuje Mariusz Ambroszczyk. Bi-Ba-Bo opracowuje pełne spektakle teatralne – muzyczne i kabaretowe, wystawia je na scenie Domu Literatury

i w innych instytucjach kultury. Goście zaprezentowali program pt. I co z tego? Czyli o starości na melodie młodości, który przygotowali z okazji 45. rocznicy powstania grupy. Teksty do melodii z lat 60. – znakomite pod względem literackim, dowcipne i prawdziwe, opowiadające o codziennych bolączkach współczesnego emeryta – napisał Paweł Patora (członek zespołu, konferansjer). Piosenki zostały wykonane przez wokalistów z poczuciem humoru, dystansem do własnej osoby i ogromną dawką energii. Publiczność – w każdym wieku – była zachwycona i owacjami nagrodziła wszystkich artystów wieczoru, również autorów prezentowanych prac.

Gdyby nie warsztaty zorganizowane w ramach projektu, wszystkie ukryte talenty drzemałyby gdzieś na dnie duszy i przewracały się właśnie na drugi bok. Jak dobrze, że już nie śpią!

Serdecznie dziękuję Uczestnikom i Instruktorom za to, że zechcieli razem podjąć próbę odkrywania pięknych, wartościowych uzdolnień i spędzili wspólnie trochę czasu, rozmawiając o sztuce. Niech tworzenie daje radość. Powodzenia!

 

(Małgorzata Przygodzka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%