Zamknij

Pomiar czynników szkodliwych - charakterystyka

14:01, 12.10.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:03, 12.10.2018
Skomentuj

Najczęściej pomiar czynników szkodliwych jest kojarzony z zanieczyszczeniem środowiska. Zgodnie z ustawą z 1974 roku dotyczy on jednak wszelkich czynników szkodliwych, które wpływają na środowisko pracy. Każdy pracodawca zobowiązany jest do wykonywania okresowych badań tego zjawiska.

Kiedy wykonuje się badanie?

Badanie należy przeprowadzić, jeśli przedsiębiorstwo czy zakład rozpoczęło niedawno swoją działalność. Wówczas w pierwszych 30 dniach, należy wykonać audyt. Ponadto, badanie również jest konieczne, jeśli w zakładzie wymieniano technologie i urządzenia wykorzystywane w miejscu pracy. Taka sytuacja także ma miejsce, kiedy pracownicy zgłaszają pracodawcy możliwość wystąpienia czynników szkodliwych. Badanie należy zlecić wykwalifikowanej firmie, tylko wtedy można mieć pewność, że cały proces zostanie wykonany poprawnie. Elementami poddanymi analizie są przede wszystkim: maszyny używane w zakładzie, produkty powstające w procesie produkcji, odpady produkcyjne, surowce wykorzystywane w procesach produkcyjnych i cały proces tworzenia wyrobów.

Czynniki poddane badaniu

Podczas badania sprawdza się m.in.: skład powietrza w pomieszczeniach, jeśli występuje promieniowanie to jego natężenie, intensywność i zakres, wpływy biologiczne i chemiczne i poziom hałasu. Ponadto, wykonuje się również pomiar zapylenia. Wszystkie wymienione czynniki sprawdzane są pod względem intensywności i oddziaływania na zdrowie pracowników. Wyniki zestawia się z danymi dotyczącymi organizacji i warunków pracy. Czynności zapobiegające szkodliwemu oddziaływaniu czynników poddanych badaniu zależne są od kilku elementów. Zalicza się do nich m.in.: czas i harmonogram pracy, funkcjonujące procedury ochrony, rodzaje maszyn wykorzystywanych w zakładzie oraz używanych w produkcji surowców.

Częstotliwość wykonywania pomiary czynników szkodliwych

Częstotliwość wykonywania badań jest inna, w zależności od zdiagnozowanych czynników szkodliwych. W przypadku występowania substancji rakotwórczych zaleca się przeprowadzanie badań co 3-6 miesięcy. Jeśli chodzi o czynniki natury fizycznej (hałas, drgania mechaniczne), najlepiej diagnozować czynniki raz na rok. Jeśli w kolejnych badaniach wyniki wykażą zmniejszenie się intensywności występowania czynnika i jego natężenia, można badać go co 2 lata. W przypadku czynników chemicznych i stopnia zapylenia powietrza, analizy wykonuje się co 2 lata.  

Wykonywanie badań czynników szkodliwych jest koniecznością. Tylko dzięki nim można stwierdzić w jakim stopniu i jak niebezpieczne czynniki wpływają na zdrowie pracowników. Dzięki wynikom pomiarów można również wprowadzić czynności zapobiegające lub ograniczające oddziaływanie czynników szkodliwych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%