Zamknij

Wystawa o historii lokalnego harcerstwa w krośniewickim muzeum

10:40, 21.09.2018 Kultura Aktualizacja: 17:07, 21.09.2018
Skomentuj
reo

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach przygotowało ciekawą propozycję spędzenia sobotniego popołudnia. Mieszkańcy Krośniewic i okolic mieli możliwość bliższego poznania historii swojej małej Ojczyzny poprzez udział w spacerze szlakiem lokalnych zabytków i obejrzenia wystawy czasowej. Wszyscy zainteresowani mogli skorzystać nieodpłatnie z oferty kulturalnej placówki.

W dniu 15 września o godz. 15.00 spod budynku Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach rozpoczął się spacer do miejsc ważnych dla tożsamości Krośniewic. Odwiedzono m.in. kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, budynek krośniewickiej synagogi przy ul. Kutnowskiej, zespół pałacowo-parkowy rodziny Rembielińskich, budynek kolejki wąskotorowej przy ul. Poznańskiej oraz obejrzano zabytkową zabudowę pl. Wolności. O historii zwiedzanych obiektów, osobach z nimi związanych, ważnych wydarzeniach dla rozwoju miasta i społeczności krośniewickiej opowiedział pracownik Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach Piotr Bielicki.

O godz. 17.00 w krośniewickim muzeum rozpoczął się wernisaż wystawy czasowej pt. „ Z lilijką w tle. Zarys dziejów lokalnego harcerstwa”. Przybyłych gości powitała dyrektor Ksenia Stasiak. A byli to: starosta kutnowski Krzysztof Debich, radni rady miejskiej, prezesi, dyrektorzy szkół i innych instytucji, nauczyciele, harcmistrz Anna Kaniepień, harcmistrz Anna Bonawenturczak, instruktorzy harcerstwa, osoby, które kiedyś należały do drużyn zuchowych i harcerskich i inne osoby zainteresowane tą tematyką. Na wystawie udało się zaprezentować wiele cennych i ciekawych dokumentów, odznaczeń harcerskich, zdjęć czy elementów umundurowania harcerskiego należących do osób związanych z lokalnym harcerstwem. Wśród nich należy wymienić doskonale zachowany przedwojenny harcerski mundur Lecha Bajerskiego mieszkańca Krośniewic, który wstąpił do ZHP w 1937r. Znaczna część zgromadzonych pamiątek pochodzi z prywatnych zbiorów hm. Anny Kaniepień. Według opracowania „Zarys historii harcerstwa w Kutnowskiem” pod red. G. Kin-Majewskiej pierwsza drużyna harcerska w kutnowskiem powstawała w Krośniewicach w 1912 r. Na ekspozycji zaprezentowano m.in. zbiory związane z Komendą Hufca ZNP, działalnością drużyn harcerskich i zuchowych działających przy Szkole Podstawowej nr 1 w Krośniewicach, Szkole Podstawowej nr 2 w Krośniewicach i harcerstwa w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Z. Berlinga. W pierwszej ze zwiedzanych sal muzealnych odtworzono typowe obozowisko harcerskie przybliżające atmosferę skautingu. O zgromadzonych zbiorach opowiedział komisarz wystawy Piotr Bielicki.

Wśród instytucji i osób, które przyczyniły się do powstania wystawy należy wymienić: Komendę Hufca ZHP Kutno (phm. Krystian Olęncki), Muzeum Regionalne w Kutnie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. S. Żeromskiego w Kutnie, I LO im. gen. H. Dąbrowskiego w Kutnie, Archiwum Państwowe w Płocku, Archiwum Państwowe W Płocku Oddział w Kutnie, ZS nr 1 w Krośniewicach, hm. Annę Kaniepień, hm. Annę Bonawenturczak, Krąg Instruktorski Dębowego Liścia w Kutnie (Wiesław Aksman), Dorotę Kikosicką, Małgorzatę Tyczyńską, Beatę Czerwińską, Alinę Marciniak, Jacka Króla, Andrzeja Olewnika, Adama Mikołajczyka, Zbigniewa Kacprowicza, Beatę Mitlas z rodziną, Wojciecha Woźniaka. Goście mieli możliwość wysłuchania archiwalnych nagrań piosenek harcerskich w wykonaniu zespołu „Lepkie Paluchy”. Podczas wernisażu zaprezentowano publikację pt. „Działalność I Zuchowej Drużyny Rozśpiewane Skrzaty” zawierającą wspomnienia hm. Anny Kaniepień.

Wystawa pt. „ Z lilijką w tle. Zarys dziejów lokalnego harcerstwa” została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski oraz Roku Harcerstwa ustanowionego przez Senat RP. Ekspozycję można obejrzeć do 15 listopada br.  

(Kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%