Zamknij

Sektor pozabankowy z szeroką ofertą dla klientów

22:26, 07.06.2018 (.) Aktualizacja: 22:27, 07.06.2018
Skomentuj

Przewidywania ekspertów i komentatorów rynków finansowych z 2017 roku okazały się stanowczo zbyt pesymistyczne dla branży firm pozabankowych. Wprowadzenie obowiązkowej rejestracji takich podmiotów w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego i obowiązek odpowiadania ustawowym warunkom takiej działalności, nie zaszkodził firmom pożyczkowym. Jaką ofertę mają one dla klientów?

Jak działają firmy pożyczkowe w Polsce?

Każda legalnie działająca w naszym kraju firma pożyczkowa ma obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych. Został on nałożony na firmy, które mają w swojej ofercie m.in. pożyczki online przez internet czy pożyczki stacjonarne z dniem 22 lipca 2017 roku, ale ustawodawca dał przedsiębiorcom pół roku na dostosowanie się do tych przepisów. Dlatego 22 stycznia 2018 roku teoretycznie wszystkie firmy pożyczkowe musiały widnieć już na liście rejestrowej prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wpis do rejestru jest dokonywany na wniosek firmy pożyczkowej, a za jego realizację płaci się 600 zł jednorazowo. Warto podkreślić przy tym, że wpis nie będzie mógł być dokonany, jeśli firma pożyczkowa nie spełnia ustawowych wymagań. Wśród nich znalazły się wytyczne:

  • prowadzenie działalności gospodarczej wyłącznie w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • wniesienie wkładu wspólników w wysokości co najmniej 200 tys. zł, przy czym wkład ten musi pochodzić z ich środków własnych,
  • członkowie rady nadzorczej czy zgromadzenia wspólników w spółce prowadzącej działalność pożyczkową nie mogą być w przeszłości karani.

Szybkie pożyczki online, czyli tak zwane chwilówki, mogą być oferowane przez zarejestrowane, legalnie działające firmy pożyczkowe. Ich koszty są limitowane na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim i innych ustaw. Oprocentowanie pożyczki nie może przekraczać odsetek ustawowych określonych w Kodeksie cywilnym, równych dwukrotności sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktu procentowego. Jednocześnie ustawa o kredycie konsumenckim ogranicza skalę nakładanych na pożyczkobiorców kosztów pozaodsetkowych. Nie mogą być one wyższe niż suma 25 proc. kwoty kredytu oraz 30 proc. kwoty zmiennej, zależnej od okresu kredytowania.

Firmy pożyczkowe mogą oferować swoim klientom pożyczki według ustalonych przez siebie zasad. Najczęściej są one udzielane w niskiej kwocie kilku tysięcy złotych, na podstawie zawartej umowy pożyczki.

Pożyczki ze spłatą jednorazowo lub w ratach

Spłata pożyczek chwilówek udzielanych poza sferą bankową może odbywać się jednorazowo lub w ratach. Pożyczki wymagające spłaty całkowitej kwoty kapitału i ewentualnych odsetek czy innych opłat na koniec okresu kredytowania są powszechne na rynku pozabankowym. Niektóre firmy pożyczkowe oferują ponadto pożyczki na raty. Przypominają one swoją konstrukcją najbardziej kredyty gotówkowe udzielane w bankach, choć najczęściej spłaca się je w krótszym czasie, niż zobowiązanie kredytowe.

Pożyczki ratalne w firmach pozabankowych oferowane są na kwoty wyższe niż pożyczki ze spłatą jednorazową i z reguły są one przeznaczone dla klientów, którzy już wcześniej korzystali z oferty pożyczkowej danej firmy. Można je przeznaczyć na dowolny cel kredytowy, który nie musi być ujawniany pożyczkodawcy we wniosku o pożyczkę. Warto pamiętać o terminowej spłacie czy to pożyczki online ratalnej, czy zwykłej, ponieważ niedotrzymanie takiego terminu spowoduje naliczenie dodatkowych opłat, narażających klientów na straty.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%