Zamknij

Zbliża się X Jarmark Tumski

09:07, 22.05.2018 Redaktor Aktualizacja: 09:16, 22.05.2018
Skomentuj

Zbliża się Jarmark Tumski.   Dziesiąta edycja odbędzie się w dniach 1-3 czerwca na ulicach Starego Miasta w Płocku. Stoiska wystawiennicze pojawią się w obrębie pięciu stref: kolekcjonerskiej, handlowej, dziecięcej, sztuki i militaria. Wśród setek wystawców pojawią się zarówno ci oferujący antyki i inne skarby kolekcjonerskie, jak i współczesne wyroby rękodzieła artystycznego, biżuterię, minerały, wyroby regionalne i wiele innych ciekawych rzeczy. 

Muzyka katarynek jest od początku nieodłącznym elementem każdej edycji Jarmarku Tumskiego. Aby tradycji stało się zadość, w piątek 1 czerwca uroczystemu otwarciu imprezy towarzyszyć będzie koncert kataryniarzy z Polski i Niemiec.

Już na początku konferencji pojawiła się pierwsza ważna informacja dla najmłodszych - w tym roku Dzień Dziecka będzie trwał aż trzy dni. Główne atrakcje dla dzieci pojawią się w strefie dziecięcej, czyli na Starówce przed ratuszem. W piątek 1 czerwca odbędą się tam m.in. występy grup tanecznych i muzycznych z płockich szkół, średniowieczno-jarmarczny spektakl plenerowy „Za siedmioma wiekami” w wykonaniu Teatru Rozrywki „Trójkąt”, a także koncert zespołu Spirituals Singers Band, który przyjmie formę spektaklu.

Dzień później Książnica Płocka zaprosi do swojego ogrodu przy ulicy Kościuszki 6 na „Sobotę w Soplicowie”. W programie znajdą się m.in. pokaz mody dawnej oraz prezentacja fragmentów mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” w wykonaniu młodzieży szkolnej, seniorów, a także Hanny Chojnackiej-Gościniak – aktorki Teatru Dramatycznego w Płocku. Poza tym na Starówce po raz kolejny zaprezentują się polscy i niemieccy kataryniarze oraz grupa wokalna z Młodzieżowego Domu Kultury, Zespół Taneczny i Teatrzyk Tańca „Niesforne wróbelki” i Marchewkowe Pole.

W niedzielę 3 czerwca oprócz występów płockich dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych oraz występu kataryniarzy, będzie można wysłuchać koncertu zespołu Vataha czy bajki dla dzieci „Tajemnica cyrkowego klauna” w wykonaniu Teatru Vaśka.

Ponadto Muzeum Mazowieckie przez wszystkie trzy dni zapraszać będzie do strefy dziecięcej na szereg atrakcji dla najmłodszych. W programie (przez cały dzień) klocki Lego i Playmobil, zajęcia dla dam, rycerzy i łuczników prowadzone przez Płocką Grupę Rekonstrukcyjną, warsztaty artystyczne i plastyczne z twórcami ludowymi i rękodzielnikami, zajęcia sportowe przygotowane przez drużynę Mustangs Płock, a także lekcje pisania gęsim piórem i atramentem przygotowane przez pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Dodatkowo w niedzielę gry planszowe dla każdego, Akademia Jedi przygotowana przez Łódzki Fanklub Star Wars, pokazy tańca klasycznego i nowoczesnego Szkoły Tańca Anny Fabiszewskiej, a w godzinach 12:30 – 14:30 Muzeum zaprosi do Zakątka Odkrywców na gry i zabawy z nauką w tle.

Drugiego dnia Jarmarku Tumskiego na Starym Rynku odbędzie się XV Międzynarodowy Festiwal Romów „Cygańska Noc”. Wystąpią: Gypsy Boys, Romengo, białoruski teatr Gipsy Band oraz Krystiano & Romen. Koncerty zaczną się już o godzinie 17. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.

W tym roku w strefie militaria zlokalizowanej na placu Narutowicza od soboty prezentacje grup rekonstrukcyjnych będą skupione na historii Powstania Warszawskiego. W niedzielę grupy wspólnie przygotują inscenizację warszawskiej ulicy podczas okupacji. Nie zabraknie także Zjazdu Motocykli Dawnych oraz Parady Pojazdów Militarnych, która rozpocznie się w sobotę o godzinie 12, przejedzie przez ulice Płocka, by około godziny 12:30 dotrzeć na plac Narutowicza. Tu uczestnicy Jarmarku będą mogli z bliska przyjrzeć się pojazdom militarnym.

Muzeum Mazowieckie w Płocku 1 czerwca o godzinie 12:30 zaprosi do swojego gmachu na otwarcie wystawy „Muzyczne fascynacje Franciszka Olkowskiego. Zbiory medalierskie i falerystyczne”. Tematem przewodnim Jarmarku będzie 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego dzień później o godzinie 12 odbędą się tu wykłady poświęcone tematyce niepodległościowej: „Dzień 11 listopada 1918 roku w Płocku” dr Magdaleny Bilskiej-Ciećwierz oraz „Stanowiska grup politycznych północnego Mazowsza wobec kwestii niepodległości Polski” dr Andrzeja Dwojnycha. W niedzielę o godzinie 12 w Muzeum Mazowieckim odbędzie się finisaż wystawy pt. „Świadkowie tamtych lat…” oraz promocja 13. numeru półrocznika „Nasze Korzenie”.

Podczas X Jarmarku Tumskiego po raz kolejny ukaże się także „Kurier Tumski” – gazeta gromadząca najważniejsze informacje dotyczące imprezy oraz artykuły poruszające tematykę historii Płocka. W tym roku gazeta w większym nakładzie ukaże się już pierwszego dnia imprezy.

Nowością podczas Jarmarku będzie pokaz mody, który zostanie zorganizowany w sobotę 2 czerwca na ulicy Grodzkiej (na wysokości pubu Zachęta). Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć siedem pokazów mody w różnym stylu – od sportowego, casualowego, awangardowego, po eleganckie suknie wieczorowe. Odbędzie się także pokaz kostiumów kąpielowych oraz piżam. Organizatorką pokazu będzie wizażystka i farmaceutka Andżelika Stawicka.

Ambasador Jarmarku Tumskiego Bohdan Kowalczyk przypomniał o monecie okolicznościowej X Jarmarku Tumskiego, którą w tym roku jest „Płocki Złoty Tumski” z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Numizmat będzie można kupić podczas imprezy przy stoisku promocyjnym POKiS-u w cenie 20 zł. Dodatkowo dziesięć egzemplarzy jest numerowanych, a osoby, które trafią na numerowaną monetę, będą mogły odebrać w Biurze Jarmarku Tumskiego zestaw jarmarkowych upominków.

Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia wystawy „Świadkowie tamtych lat…” będącej hołdem dla wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Na wystawie można obejrzeć blisko dwieście pamiątek związanych m.in. z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz rokiem 1918. Wystawa będzie czynna tylko do 3 czerwca.

Sponsorem imprezy jest PKN Orlen SA. 

(Redaktor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%