Zamknij

Chorując ?po hiszpańsku?

10:36, 15.05.2018 (.) Aktualizacja: 10:37, 15.05.2018
Skomentuj

Jeśli planujesz mieszkać w Hiszpanii odpowiednio wcześniej warto pomyśleć o wybraniu systemu opieki zdrowotnej, który zapewnia bezpłatne lub płatne usługi zdrowotne. Bardzo ważną informacją jest fakt, że każdy, kto jest oficjalnym rezydentem i pracuje w tym kraju, wraz z członkami rodziny pozostającymi na jego utrzymaniu, może ubiegać się o hiszpańską opiekę zdrowotną. Aby móc z niej skorzystać trzeba się zarejestrować i opłacić świadczenie na rzecz ubezpieczenia społecznego.

? Nie wiesz, czy przez brak znajomości hiszpańskiego przebrniesz samodzielnie przez wszelkie formalności związane z rejestracją w hiszpańskim systemie zdrowotnym? Pamiętaj o możliwości uzyskania profesjonalnego wsparcia udzielanego przez zawodowych tłumaczy, np. Supertlumacz.pl – tłumaczenia hiszpańskiego.

Kto może skorzystać z pomocy lekarskiej na terenie Hiszpanii?

Poza nagłymi przypadkami, aby udać się do lekarza w tym kraju, większość osób musi:

  • zarejestrować się w państwowym systemie opieki zdrowotnej lub wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne,
  • posiadać kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego),
  • pochodzić z kraju z dwustronną umową zdrowotną,
  • być gotowym do uiszczenia wszelkich opłat.

Po zarejestrowaniu się w tutejszym systemie opieki zdrowotnej możesz odwiedzić swojego lekarza za darmo.
Pamiętaj: skierowania do specjalisty wydaje lekarz pierwszego kontaktu. To do niego najpierw musisz się udać, aby ocenił czy twoja sytuacja w ogóle wymaga dodatkowych badań.

Znajdź swojego lekarza

Zanim będziesz mógł iść na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu musisz umówić się z nim na wizytę. W tym celu należy się zarejestrować w odpowiednim ośrodku zdrowia, adekwatnym dla twojego regionu zamieszkania.

Lekarze w Hiszpanii mogą pracować w:

  • ośrodku zdrowia – centro de salud, centro de asistencia primaria lub CAP,
  • prowadzić indywidualną praktykę lekarską, tzw. médico de cabecera. To ważne: Lekarze mogą oferować zarówno państwowe, jak i prywatne konsultacje oraz zabiegi. Ważne, aby wyjaśnić im, czego dokładnie potrzebujesz.

Jak znaleźć lekarza dla siebie?

  • skorzystaj z rekomendacji,
  • poszukaj kontaktu w ambasadzie                                                                                                                                                             
  • znajdź namiar na niego w książce telefonicznej,
  • poszukaj kogoś na liście w lokalnym urzędzie opieki zdrowotnej.

Podczas rejestracji pamiętaj, że powinieneś otrzymać ulotkę o nazwie Carta de Derechos y Deberes (Karta praw i obowiązków). Znajdziesz tam swoje prawa jako pacjenta. To bardzo ważne: jako obcokrajowiec dokładnie przemyśl wybór systemu opieki zdrowotnej, a także dobór konkretnej placówki i lekarza. Dlaczego to tak istotne? Niestety zdarzały się przypadki, w których lekarze wyraźnie odmówili leczenia pacjentów, którzy nie mówią po hiszpańsku. Jeśli nie mówisz po hiszpańsku, niektóre praktyki i szpitale mogą zapewnić ci tłumacza. Ta usługa to dodatkowy koszt, ale masz pewność, że będąc w potrzebie otrzymasz pomoc.
Dodajmy jeszcze, że w prywatnych szpitalach prawie zawsze są pracownicy medyczni posługujący się językiem angielskim.

? Pamiętaj: jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie wypełnić jakiekolwiek formularze lub dokumenty, możesz zgłosić się do biura tłumaczeń, w którym znajdziesz odpowiedniego specjalistę, który dokona przekładu oraz przygotuje translację wszystkich potrzebnych informacji z języka polskiego na hiszpański lub z języka hiszpańskiego na polski.

Karta zdrowia i opłaty za opiekę zdrowotną w Hiszpanii

Po zarejestrowaniu się w lokalnym ośrodku zdrowia lub u lekarza otrzymasz kartę zdrowia, tzw. Sistema de Informacion Poblacional /SIP). To właśnie ten dokument będziesz musiał okazać za każdym razem, gdy uzyskasz dostęp do państwowej opieki zdrowotnej lub leczenia.

  • Karta okaże się też niezbędna w aptece. Musisz pokazywać ją za każdym, gdy potrzebujesz wykupić leki na receptę. Daje ci ona 40% zniżki, zapłacisz więc 60% ich ceny.
  • Ważne: Emeryci są uprawnieni do bezpłatnych leków.

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w Hiszpanii

Co warto wiedzieć na temat wizyty u lekarza pierwszego kontaktu w Hiszpanii? Oto kilka przydatnych informacji:

  • Dobra informacja jest taka, że nawet maleńkie miejscowości mają swojego lekarza i pielęgniarkę, do których można udać się w określone dni tygodnia.
  • Duże ośrodki miejskie to o wiele większe możliwości. W związku z tym zazwyczaj funkcjonują tu centra medyczne i kliniki zdrowia, które oferują zwykłe usługi, dostęp do różnych specjalistów i pielęgniarek. Dość powszechne jest też to, że znajdziesz tu położne, pracowników fizjoterapeutycznych i socjalnych, którzy współpracują z tutejszymi lekarzami.
  • Jeśli chodzisz do dużego ośrodka zdrowia trzeba liczyć się z tym, że pracuje tam kilku lekarzy i w związku z tym nie zawsze istnieje możliwość trafić na tego samego. W niektórych punktach jednak pacjent ma możliwość umówienia się do konkretnego w celu kontynuowania leczenia.
  • Większość lekarzy działa w oparciu o system umawiania spotkań, ale są też i tacy, którzy pracują na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.
  • Warto wiedzieć, że: lekarze zazwyczaj nie odwiedzają chorych w domu.
  • Jeśli chcesz zmienić lekarza, możesz po prostu ponownie zarejestrować się w innej lokalnej praktyce.
  • Do 15. roku życia dzieci widzą pediatrę, po czym przenoszą się do lekarza pierwszego kontaktu.

Bardzo wiele osób decyduje się na wybór prywatnej opieki medycznej, ponieważ realia hiszpańskie są takie, że mając nawet określony tryb konsultacji z lekarzem jako „pilny”, czeka się tyle samo, co pacjenci nie wymagający niezwłocznej wizyty.

Jak dostać się do specjalisty?

  • Osoby korzystającego z państwowego systemu opieki zdrowotnej, które chcą skorzystać z konsultacji u specjalisty najpierw muszą udać się do lekarza rodzinnego.
  • Natomiast każdy, kto posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne może bezpośrednio skierować się do kliniki specjalistycznej. Tutaj ważna informacja, podpisując prywatne ubezpieczenie warto zwrócić uwagę czy dany ubezpieczyciel nie ma listy konkretnych, zatwierdzonych przez niego lekarzy. Poza tym zapewnia ono szybsze spotkanie i jeśli nie władasz hiszpańskim, daje ci możliwość umówienia się ze specjalistą mówiącym po angielsku.

Pierwsze leczenie szpitalne w Hiszpanii

Wykluczając nagły przypadek do leczenia szpitalnego potrzebne będzie ci skierowanie lekarskie.

Ponad 50% wszystkich hiszpańskich szpitali jest własnością prywatną, a niektóre szpitale oferują zarówno prywatną, jak i publiczną opiekę zdrowotną. Zanim zdecydujesz się na cokolwiek upewnij się, że usługa, którą chcesz otrzymać na pewno jest dokładnie tym, czego chcesz.

To ważne: Podczas pierwszej wizyty w szpitalu będziesz musiał okazać swoją kartę ubezpieczenia społecznego lub dowód ubezpieczenia prywatnego.

? Wszelkie tłumaczenia dokumentów z języka polskiego na hiszpański lub z hiszpańskiego na polski powierz specjalistom z renomowanego biura tłumaczeń. Niech ten wybór wyjdzie ci na zdrowie!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%