Zamknij

Jak związać koniec z końcem, czyli tajemnice węzłów żeglarskich

14:20, 22.03.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:21, 22.03.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Liny stanowią podstawowe wyposażenie każdej łodzi żaglowej i trudno wyobrazić sobie żeglowanie bez lin i znajomości węzłów żeglarskich. Liny towarzyszą żeglarzom od zawsze i są częścią takielunku.

Termin „takel” to staroniemieckie słowo, które oznacza linę. Takielunek obejmuje wszystkie elementy związane z napędem żaglowym razem z masztami, czyli olinowanie, drzewce oraz cały osprzęt.

Zarówno liny, jak i węzły żeglarskie stanowią wielokrotnie sprawdzone i niezawodne patenty stosowane od stuleci, choć nadal ulegają pewnym zmianom.

Wraz z rozwojem branży żeglarskiej pojawiają się nowe patenty i nowe materiały do produkcji lin. Powstają m.in. innowacyjne włókna z poliestru i polipropylenu lub aramidu, czyli kevlaru, w którym struktura włókien jest bardzo uporządkowana.

Firma aqua-sport.com.pl specjalizuje się w różnych akcesoriach żeglarskich m.in. osprzęcie, który jest niezbędny do mocowania i wykorzystania lin podczas żeglowania.

Rodzaje olinowania

Zależnie od zastosowania oraz rodzaju materiału, z którego zostały wykonane liny można podzielić na liny miękkie i twarde oraz gumowe ekspandery. Liny miękkie tzw. szotowo-fałowe służą do zmniejszania i zwiększania powierzchni żagli. Te liny wykonane są często z innowacyjnych włókien m.in. jedwabiu poliestrowego czy poliestru staplowego. Charakteryzują się dużą elastycznością i wysoką odpornością na ścieranie oraz promienie UV.

Z kolei liny twarde mogą być wykonane ze stali albo z polipropylenu. Stosuje się jako liny kotwiczno-cumownicze lub do holowania innych jednostek pływających. Wyróżniają się głównie dużą wytrzymałością.

Niezawodne i praktyczne węzły 

Węzły wiązane na linach stanowią nie lada wyzwanie dla początkujących żeglarzy przysparzając im czasem nieco problemów.

Według zapewnień starych wilków morskich istnieje ponad trzy tysiące różnych węzłów, które można wykorzystać m.in. w żeglarstwie. Niezależnie od tego ilu węzłów używamy podczas żeglowania, można podzielić je na kilka grup: węzły mocujące, pętle oraz związy i węzły dekoracyjne.

Wśród pętli warto zwrócić uwagę na węzeł ratowniczy. Umożliwia on szybkie wyciągnięcie człowieka z wody i niejednokrotnie pozwala uratować życie. Inne pętle to tzw. kluczka i szybki węzeł cumowniczy.

Węzły mocujące, tzw. cumownicze przytwierdza się do knagi, drążka lub słupka.

Związy łączą ze sobą liny. Jednym z najbardziej praktycznych jest związ Huntera używany do wiązania dwóch różnych lin.

Do węzłów ozdobnych należą ringabulina, gałka bosmańska i oplot ozdobny.

Wykorzystanie węzłów żeglarskich

Dzięki węzłom żeglarze mogą sterować łodzią szybko i sprawnie wykonują różne manewry.

Węzły żeglarskie znalazły także zastosowanie w innych dziedzinach życia poza żeglarstwem. Generalnie różne rodzaje węzłów stosowane są podczas wspinaczki górskiej do asekuracji i mają za zadanie chronić życie wspinaczy. Wśród popularnych we wspinaczce węzłów należy wymienić węzeł kluczka, podwójną ósemkę, wyblinkę i półwyblinkę, a także węzeł francuski, flagowy i bloker.

Węzeł szotowy znany jako tkacki, używany jest w przemyśle włókienniczym. Węzły te łączą nitki przędzy zwiększając jej trwałość.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%