Zamknij

Radni do tablicy. Bartosz Serenda

21:42, 22.03.2018 O.R Aktualizacja: 23:50, 26.03.2018
Skomentuj

W jednym z komentarzy pod naszą opinią o pracy radnych powiatowych pojawiły się pytania Czytelnika o sposób wykonywania mandatu przez radnych. Przesłaliśmy je naszym przedstawicielom i już nadsyłają oni swoje odpowiedzi. Publikujemy je w kolejności nadsyłania. Dziś Bartosz Serenda, który rozpoczął kadencję jako radny SLD, był w koalicji KO-PO-PSL, kiedy z koalicji wyleciała Platforma Obywatelska, do niej powrócił. Aktualnie jest więc w Klubie Komitetu Obywatelskiego.

Co panu udało się zrealizować z programu wyborczego?

Jako SLD mieliśmy wspólny samorządowy program dla miasta/gmin i powiatu wskazany na ulotce (tył ulotki z programem był wspólny dla kandydatów do gmin i powiatu oraz kandydata na prezydenta). Uważam, że to był błąd, którego – jeśli będę kiedykolwiek jeszcze startował – więcej nie popełnię. Jeśli będę startował to będę miał TYLKO swój zindywidualizowany program z podziałem na kompetencje prezydent/rada miasta/rada powiatu. Co było w programie, a co udało się zrobić (wymieniam tylko kompetencje powiatu, bo prezydentem nie zostałem) 

1. Powołanie Młodzieżowej Rady Miasta i Młodzieżowej Rady Powiatu. Kompetencją samorządu powiatowego jest tylko MRP – zostało to zrealizowane, byłem inicjatorem i jako pierwszy poruszałem tę sprawę, próbując implementować Statut Rady Powiatu do powołania MRP. Obecnie MRP funkcjonuje, jednak bez zmian w Statucie (szkoda, bo zapis o MRP w Statucie byłby trwalszy).

2. Darmowy transport publiczny dla dzieci i młodzieży szkolnej To jest kompetencja samorządu gminnego. Rozmawiałem na ten temat w Starostwie Powiatowym ok 2 miesięcy temu opinia Skarbnika jest taka, iż mogłoby to być podważone przez RIO, gdyż nie ma tego w zadaniach własnych powiat. Chodziło mi o finansowanie dowozów dzieci z wiosek do szkół średnich do Kutna.

3. Skuteczna walka z bezrobociem. Monitoruję pracę PUP poprzez: wydatkowanie pieniędzy z KFS (na szkolenia), działanie Obserwatorium Rynku Pracy, współpracę PUP ze szkołami średnimi, pracodawcami, NGO, uczelniami wyższymi, dopasowaniem kierunków szkoleń do potrzeb rynku. Poruszałem te wszystkie sprawy na sesjach Rady Powiatu (nie pamiętam na których sesjach). Wspierałem pracowników PUP w konflikcie z ówczesną dyrekcją. Na jednej z sesji poprzedniej dyrektor zadałem kilkadziesiąt (chyba 86) pytań w zakresie funkcjonowania jednostki podległej. Brałem udział w pracach nad strategią oświaty, gdzie kluczowym czynnikiem była współpraca PUP/rynku pracy ze szkołami średnimi (dopasowanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy). Opiniowałem w wakacje – drogą mailową - 200 stronicowy dokument nanosząc na niego kilkadziesiąt uwag i „sczytując” go zdanie po zdaniu (chodziło o moje zawodowe doświadczenie oraz znajomość pisania strategii ). W najbliższych dniach składał będę pisemne zapytania do PUP w sprawie wydatkowania KFS i wyboru firm szkoleniowych.

4. Zarządzanie szpitalami na poziomie wojewódzkim. Jest to niestety poza moimi możliwościami, gdyż to rozwiązanie systemowe na szczeblu samorząd powiatowy-wojewódzki. Byłem jednak wnioskodawcą, by rozpocząć rozmowy z władzami gmin na temat finansowania – wspólnie z powiatem – szpitala kutnowskiego na zasadzie oddania % udziałów w zamian za % dokapitalizowanie spółki i zobowiązanie partycypacji % w kosztach, ale z prawem głosu każda gmina (przedstawiciel w Radzie Nadzorczej)

5. Nowoczesny, bezpieczny szpital. Dodam jeszcze, czego oczywiście na ulotce już się nie dało zmieścić, że szpital publiczny i jednocześnie samorządowy lub państwowy. W trakcie kluczowego głosowania nad przyjęciem pożyczki od prywatnej firmy byłem przeciw – jako ten tzw. „języczek uwagi”, przez co powiat wówczas nie zadłużył się w prywatnej firmie pożyczkowej (zrobił to później - też byłem przeciw).

6. Dzienne ośrodki geriatryczne Zwane też dziennymi domami opieki medycznej. Niestety, ale nie ma co nawet o tym myśleć, by samorząd powiatowy finansował takie rozwiązanie poza szpitalem lub DPSami - biorąc pod uwagę stan finansowy szpitala i jego potrzeby i korelując to z finansami powiatu. Tego typu domy pojawiły się prywatnie.

7. Centrum Nauki „Mały Kopernik – naukowy „Orlik” Przyznam, że ten punkt kompletnie mi uciekł – nadrabiam to i jak najszybciej składam w tej sprawie pismo.

8. Walka z bezrobociem na poziomie szkoły – pisałem już o tym w pkt. 3.

Jakie najistotniejsze sprawy poruszał pan na sesjach?

Musiałem sięgnąć do mojego segregatora i ręcznie przepatrywać każdą poruszaną sprawę (dlatego nie mogłem odpisać „od ręki”, ale dopiero o 2-3 w nocy), bo niestety nie prowadzę listy poruszanych przeze mnie spraw (a zacznę). Niemniej jednak i tak wszystkich nie jestem w stanie podać (mam dwa potężne segregatory moich pism do Starostwa, odpowiedzi ze Starostwa na te pisma, lub odpowiedzi ze Starostwa na pytania zadawane ustnie podczas sesji itp.).

Podaję zatem tylko z grubsza część. 1. Pilotowałem/pilotuję, to, co dzieje się w tzw. „Mechaniku” - ZS NR 1 w Kutnie. Byłem inicjatorem wielu dyskusji na sesji dotyczących dyskusji o ZS NR 1 w Kutnie. Nie pozwalałem, by sprawa żyła sama sobie i by wszyscy radni i Zarząd wiedział jak najwięcej.

2. Pilotowałem sprawę utraty mandatu przez radnego Artura Gierulę. Skierowałem pismo do Wojewody Łódzkiego, a także do Prokuratury Rejonowej. Byłem inicjatorem sesji nadzwyczajnej w tej sprawie, a także wielokrotnie wprowadzania dodatkowych punktów w porządku sesji w tej sprawie.

3. Byłem jedną z osób, które „namierzyły”, że Artur Gierula będąc członkiem Zarządu Powiatu był jednocześnie nauczycielem w podległej sobie szkole. Współpracę ze szkołą rozpoczął po tym, jak został członkiem Zarządu Powiatu. Wielokrotnie o tym mówiłem na sesjach Rady Powiatu. Na jedną z posiedzeń Komisji Edukacji Pani dyrektor, która „zatrudniała” Artura Gierulę otrzymała kilkanaście pytań co do trybu podjęcia współpracy z Panem Gierulą, na których część nie odpowiadała, lub odpowiadała z wielkimi problemami. Artur Gierula w końcu zrezygnował z dodatkowego zajęcia w ramach oświaty, którą nadzorował

4. Prowadzona przeze mnie Komisja odbyła najwięcej ze wszystkich Komisji spotkań i posiedzeń (więcej odbyła tylko Komisja Rewizyjna, ale KR ze względu na swoje zadania spotyka się częściej niż inne Komisje).

5. Poruszałem sprawę niedofinansowania Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego w Krośniewicach (chodzi o przystosowanie zabezpieczenia zbiorów muzealnych do nowych przepisów). Kierowana przeze mnie Komisja wzięła udział w posiedzeniu Rady Muzeum, z tego co mi jest wiadomo, to pierwszy raz w historii.

6. Przygotowałem druk, który dziś z niewielkimi modyfikacjami (nie uzyskałem informacji, że jest to mój druk, ale porównałem obydwa i są niemal takie same - różnią się szczegółami) Starostwa Powiatowego jest powszechnie uznanym szablonem druku interpelacji dla wszystkich radnych

7. Interpelowałem w sprawie ilości tel. komórkowych w dyspozycji pracowników Starostwa – w szczególności członków Zarządu z wykazem szczegółowych warunków (rodzaj abonamentu oraz ilość wykorzystywanego pakietu minut np. na osobę)

8. Pytałem o stan przygotowania Straży Pożarnej na ew. możliwość wystąpienia stanu gotowości powodziowej na naszej rzecz – szczególnie w newralgicznych miejscach, jak most na ul. Sienkiewicza.

9. Informowałem pisemnie Radę Powiatu o licznych nieusprawiedliwionych nieobecnościach prominentnego wówczas radnego – członka Zarządu Powiatu odp. za edukację/oświatę podczas prac branżowej Komisji – oświaty/edukacji.

10. Poza sprawami powiatowymi. Kierowałem do Prezydenta Miasta Kutna w sprawie „zakazu i ograniczenia handlu zwierzętami na i wokół targowicy w Kutnie”, a także wielokrotnie rozmawiałem o modernizacji parkingu w osiedlu przy ul. Warszawskie Przedmieście (na wniosek mieszkańców).

11. Pytałem ówczesnego dyrektora Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Pana Jerzego Pawlaka o organizację pracy ZS NR 1 w Kutnie, zarządzeń dyrektora i spraw kadrowych.

12. Przed dyskusją z komendantem Straży Pożarnej napisałem 12 pytań/ wątków dyskusji, które przesłałem do Biura Rady i Straży Pożarnej - stan zabezpieczenia przeciwpowodziowego na terenie miasta Kutno (rzeka Ochnia), zgromadzony sprzęt, sposób monitorowania zagrożenia, ocena ryzyka zagrożenia, wykaz terenów zalewowych, zabezpieczenie i konserwacja wałów, stan zabezpieczenia na wypadek wylewu rzeki w gminie Kutno i gminie Krzyżanów - rurociąg gazowy PKN „ORLEN” SA długość na terenie powiatu, czy teren gdzie przebiega rurociąg jest oznakowany jako niebezpieczny, jak daleko znajduje się od domostw) - stan zabezpieczenia przeciwpożarowego Muzeum Zamek w Oporowie, Muzeum Krośniewice; wykaz kontroli, wnioski itp. - stan zabezpieczenia przeciwpożarowego instytucji użyteczności publicznej (banki, poczta, kolej) - ilość pracowników z podziałem na biurowych i strażaków - ilość sprzętu samochodowego do gaszenia pożarów, ratownictwa, zabezpieczenia powypadkowego z podaniem wieku pojazdów, stanu technicznego itp. - przygotowanie na wypadek działań poszukiwawczych - jak wygląda system alarmowy (chodzi o tereny zamieszkałe i niezamieszkałe np. pożar lasów) - stan zabezpieczenia odwiertów (Łąkoszyn, Gołębiew) - możliwość skażenia środowiska na wielką skalę, którego występowanie jest brane pod uwagę przy ocenie ryzyka wystąpienia na terenie powiatu kutnowskiego; stan przygotowania na wypadek wystąpienia takiego zagrożenia i czas reakcji

13. Wprowadziłem zwyczaj, że przy opiniowaniu nagrody starosty w dziedzinie kultury Komisja Oświaty, która opiniuje zaprasza wnioskodawcę celem osobistego zapoznania się z wnioskiem (pozytywnie przyjęte przez wnioskodawcę)

14. Pytałem o przyjęcie planów finansowych jednostek oraz samego Starostwa Powiatowego w Kutnie (chodziło głównie o Muzeum w Oporowie oraz Muzeum w Krośniewicach

15. Pytałem Zarząd Powiatu o ocenę dyrektora Janusza Pawlaka

16. Interpelowałem do Starostwa Powiatowego sprawie uczestnictwa Starostwa Powiatowego w projektach unijnych (w jakich, na jakich zasadach, w ilu, na jaką kwotę itp.)

17. Interpelowałem w sprawie rezultatów prac Pełnomocnika ds. pacjenta – sprawozdanie z działalności: szczegółowe i pisemne sprawozdanie z działalności, ilości podjętych interwencji, ich skuteczność (wynik), ilość skierowanych do Pełnomocnika spraw (obłożenie pracą)

18. Interpelowałem w sprawie wysokich kosztów utrzymania w Starostwie etatu zawodowego członka zarządu oraz dokładne informacje o premiach, nagrodach, dodatkach, kosztów związanych z ukończonymi/trwającymi kursami, szkoleniami itp., narzędzi służbowych w dyspozycji (telefon, laptop itp.), kosztów diet i delegacji, kosztów z tytułu wynagrodzenia wraz z kopiami fa/ r-ków diet i udziału delegacji, ksero uzyskanych certyfikatów/ świadectw, zgłoszeń związanych z udziałem w kursach, sprawozdań w związku z ukończonym kursem (jakie zalecenia, jakie wnioski)

19. Interpelowałem w sprawie podania wysokości kosztów utrzymania stanowiska Pełnomocnika ds. pacjenta (wynagrodzenie, premie, nagrody, narzędzia służbowe, kosztów kursów/szkoleń, delegacji i diet) 20. Interpelowałem w sprawie zakresu czynności etatowego członka Zarządu

21. Interpelowałem w sprawie aplikowania przez szpital do uczestnictwa w programach unijnych adresowanych do jednostek zdrowia z podaniem nazw, programów, osiągniętych celów itp.

22. W sprawie wykrycia niedoboru środków finansowych w obszarze oświaty/edukacji (chodziło o tę słynną dziurę 2014/2015).

23. W sprawie zapotrzebowania finansowego szkół złożonego do Starostwa Powiatowego.

24. W sprawie przyszłości KSS 25. W sprawie planu urlopów Zarządu Powiatu, informacji o wykorzystania urlopu przez Zarząd Powiatu, a także przyczyn niewykorzystania urlopów przez Zarząd Powiatu, ale również pozostałych pracowników Starostwa Powiatowego.

26. W sprawie ilości wyjazdów służbowych poszczególnych członków Zarządu Powiatu – miejsce wyjazdu, dacie, celu wyjazdu.

27. O ilości kursów/szkoleń, ich nazw, celowości wraz z uzasadnieniem członków Zarządu Powiatu.

28. Uzasadnienie wysokiego (w stosunku do poprzednika znacznie zwiększona kwota) etatowego członka Zarządu.

29. Stanu wykorzystania urlopów przez zarząd, skarbnika i sekretarza

.30. Informacje o planach udziału delegacji w uroczystościach – gdzie Starostwo będzie, na jakiej uroczystości, a gdzie nie.

31. Informacji na temat przyznanych nagród, dodatków, 13stek/14stek z podaniem stanowisk – bez podawania nazwisk osób, których to dotyczyło itp.(chodziło mi o to, czy byli „lepsi pracownicy” od innych. Kosztach funkcjonowania/obsługi Zarządu w ujęciu rocznym/miesięcznym.

32. Pytania dotyczące Programu współpracy Powiatu Kutnowskiego z organizacjami pozarządowymi itp. Zawsze wnikliwie dopytuję o szczegółowe, prawie zawsze enigmatyczne zapisy w tym dokumencie, a także mobilizację NGO (co Starostwo zrobiło, by zachęcić)

33. W sprawie ustalenia wysokości opłat za usuniecie pojazdów z drogi (dlaczego stawi maksymalne).

34. Wątpliwości w sprawie ustanowienia 150 lecia Powiatu Kutnowskiego.

35. Robię podczas sesji fotki radnym PO/pustym ławom (których bardzo często nie ma, lub przychodzą jak chcą i wychodzą jak chcą) i sprawdzam, ile czasu są na sesji.

36. Zgłosiłem konieczność upamiętnienia pomordowanych w 19905 roku robotników cukrowni w Łaniętach.

37. Zgłosiłem problem przychodzenia i wychodzenia radnych na sesję kiedy chcą i na ile chcą (oczywiście po podpisaniu listy obecności).

38. Odmówiłem wzięcia tabletu radnego i jestem jednym z kilku radnych, który nie ma tabletu (radny ma po to dietę, żeby sam kupować narzędzia potrzebne do wykonywania mandatu).

39. Byłem przeciwny podwyższania diet dla radnych, twierdząc, na sesji podczas obrad „że argumenty za przyjęciem podwyżek mam w dupie”

40. Walczyłem o równe traktowanie szkół (problemem był sposób traktowania głównie ZSZ NR 2 „Troczewski” oraz LO NR 2 „Kasprowicz” w zakresie moim zdaniem niesprawiedliwych zasad naboru)

41. Prowadziłem prace Komisji Statutowej, gdzie 4 miesiące przygotowaliśmy projekt nowego Statutu (był gotowy na wiosnę 2015 roku), którego nie można było przez ostatnie lata przygotować (projekt zdałem do przewodniczącego Rady i gdzieś utknął)

42. Z tego, co mi jest wiadome, to prowadzona przeze mnie Komisja Edukacji jako jedyna wizytuje jednostki podległe (ale nie jestem pewien, ale chyba tak - tylko ta Komisja robi posiedzenia np. w szkołach i rozmawia z dyrektorami) To tak z grubsza. Pewnie jeszcze się wiele przypomni….

Jak często spotyka się pan w zorganizowanej formie spotkań z mieszkańcami?

Spotkanie przedświąteczne – dyskusyjne odbędzie się 29 marca (szpital, zamek w Oporowie, szkoły, drogi itp.). W ubiegłym roku (październik,listopad) chciałem rozpocząć cykliczne – kwartalne spotkania z wyborcami, ale po rozeznaniu okazało się, że zainteresowanie może byś skrajnie minimalne. Dlatego odszedłem od tego pomysłu, ale w środę (14 .03 jeszcze przed mailem od Państwa) zamówiłem salę na 29 marca – chciałem jednak na własnej skórze sprawdzić, czy faktycznie będzie takie słabe zainteresowanie. Trudno, najwyżej przyjdą 2-3 osoby. Gdy byłem wiceprzewodniczącym Rady Powiatu pełniłem dyżury raz w tygodniu (prawie żadnego zainteresowania). Jeszcze gdy byłem radnym miejskim uruchomiłem telefon radnego (podałem numer do publicznej informacji), kontakt przez gg, skype i fb – wtedy jako jedyny radny (dziś kontakt przez fb to norma). Co roku roznoszę kartki świąteczne na Boże Narodzenie – z roku na rok zawsze więcej. W ostatnie Święta rozniosłem prawie 700 kartek (kartki są przeze mnie ręcznie pisane, kupuję je za własne pieniądze i osobiście roznoszę po klatkach/domkach). Prowadzę, jako radny, akcje: - Przebieram się za Św. Mikołaja - Prowadzę własny, autorski projekt „Bajki z projektora” - Stworzyłem również akcje „1 RZECZ” - chyba jako jedyna radny powiatowy posiadam profil radnego na fb „Radny Serenda”, gdzie na bieżąco pisze, co dzieje się w samorządzie - Radny Kontakt 24/24 (kontakt tel, mail, gg, skype, media społecznościowe) - jako jedyny radny prowadzę własny blog www.blog.serenda.pl

Dlaczego pan uważa, że przyczynił się do rozwoju powiatu kutnowskiego?

Nie uważam, że w jakiś wielki sposób przyczyniłem się do rozwoju powiatu. Może za ileś lat będę mógł tak powiedzieć, póki co na pewno nie.

Czy będzie pan kandydował w wyborach samorządowych w 2018 i z jakiego komitetu?

Nie wiem, i nie wiem. Jestem zmęczony polityką (przynajmniej taką partyjna, ciężką) i zastanawiam się, czy nie zrobić sobie przerwy. Zdecydowanie bardziej wolę turystykę i książki na które po prostu nie mam już prawie czasu, a działać tak, czy inaczej mogę – nie będąc radnym. Nie ukrywam, że co chwila ktoś dzwoni i proponuję startowanie z jego list. I nikt nie wierzy, gdy mówię, że nie wiem czy w ogóle będę kandydował. Nawet najwięksi fani biegania muszą czasem usiąść i sobie trochę od biegania odpocząć. Chociaż nie ukrywam, że ciągnie mnie - czuje się w tym dobrze, lubię to robić, a jest taka zasada, że najlepiej będziesz robił rzeczy, które lubisz robić. Jednak nie zmienia to stanu rzeczy, że rozważam przerwę w startowaniu na jedną kadencję. Dziś sam nie wiem.
 

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(45)

KwartetKwartet

11 8

Dużo tego, no brawo za zaangażowanie 21:57, 22.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MieszczuchMieszczuch

14 1

A radni miejscy gdzie...? 01:39, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

15 2

Radni miejscy nic nie robią?! Nic ich nie interesuje?! Za co diety dostają?!! 06:07, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

I23I23

8 6

Hohoho, Serenda pobił tutaj innych na głowę 06:15, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HiHi

11 6

Bartek daj już se spokój 06:44, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SuperSuper

6 8

Radny, któremu się chce cos robic 07:17, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dawaj na posłaDawaj na posła

3 12

Bartku dawaj startuj na posła 07:18, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zaczytanazaczytana

12 4

papier cierpliwy - wszystko przyjmie... 07:22, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

realreal

11 4

Dużo zadawanych pytań , dużo o sobie typu ja, ja , ja ale jakie efekty? Czy gdzieś pan powiadomił społeczność o odpowiedziach jakie pan powinien uzyskać na swoje pytania ?Spotkania zer społecznością lokalną powinny odbywać się w czasie całej kadencji a nie tuż przed następnymi wyborami .O dyżurach radnych chyba nawet nikt za bardzo nie wie i nie weszło to ludziom w krew ,że można iść i porozmawiać , zresztą zapewne na rozmowie by się skończyło, nieprawdaż?A 37 pytanie?Wyegzekwował pan od przewodniczącego rady ,żeby tak było czy tylko pan je zadał?Zadawać trzeba pytań mniej , ale konkretnych i egzekwować bo bez tego tylko można pogadać a efety mierne, co? 07:34, 23.03.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RoloRolo

5 4

Przecież Bartek prawie całą kadencje był w opozycji to znaczy w kilkuosobowej mniejszości a decydują glosowania czyli większość. Mógł tylko mówić i pisać a więc wypełniał na maksa to co może pojedynczy radny w mniejszości. Teraz jest w koalicji jak uwalili PO wiec można go rozliczać za to.co przeforsował. Znajdź innych bardziej zaangażowanych radnych to będziesz mistrzem szukania 08:11, 23.03.2018


observerobserver

4 3

Rolo no to jak najpierw podobała mu się opozycja a później koalicja ? Taki jakiś zmienny jest ,prawda?Zawsze oni mają taką wymówkę ,że nic nie mogą zrobić. 13:29, 23.03.2018


RobertRobert

10 0

Czy to prawda że jedna z urzędniczek starostwa pracuje też w urzędzie gminy Dąbrowice? Jeżeli tak, to czy tak można? 07:46, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

10 2

Pisałem pytałem a co zrobiłem????? 11:37, 23.03.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

321321

9 2

Zagrałem w serialu 11:49, 23.03.2018


bamberbamber

3 5

i w Wielkiej Obstrukcji Świątecznej Patologii!!! 13:16, 23.03.2018


funfelfunfel

2 0

Doczytaj, albo dopytaj będziesz wiedział. Pisze jak wół, że jest to odp na pyt. :Jakie najistotniejsze sprawy poruszał pan na sesjach? 16:01, 24.03.2018


zkfzkf

3 6

Z tymi odpowiedziami Bartosz Serenda wysoko postawił poprzeczkę pozostałym. Czekam z utęsknieniem na odpowiedzi trójki radnych z mojego okręgu.
12:46, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytampytam

7 3

Zadał 86 pytań , ale co z tego wyniknęło?Co uzyskał czy tylko stracony czas? 13:37, 23.03.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

funfelfunfel

2 0

W Chinach urządzili święto narodowe, a w Pizie wyprostowała się krzywa wieża. A co miało wynikać z pytań? Po prostu dowiadywał się, sprawdzał, przyglądał, czy wszystko działa tak jak powinno. Radny ma nie zadawać pytań i tylko siedzieć podparty łokciami? Bartku naprawdę współczuję Ci jeśli z takimi masz na co dzień politykę robić, jak Ci co tu komentują 16:00, 24.03.2018


do funfeldo funfel

0 0

Z tym panem też bym nie chciał robić polityki , taki jakiś chaotyczny. 11:27, 25.03.2018


jowitajowita

6 0

Panie Bartoszu a co z podwyzkami dla okienek w komunikacji ? Miało być tak pieknie i cisza ?? 18:01, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TumorTumor

4 3

Farbuje się. Hoho, co z nim nie tak? 18:35, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaxMax

5 0

A gdzie radny pracuje? 19:24, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwatorobserwator

4 0

planów dużo ale większość nie do zrealizowania z pozycji radnego.Jedyne co się udało to dokopać Gieruli , tak że ambitny nie powiem mściwy ale ambitny. 19:27, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jackjack

6 2

Panie Bartoszu obserwując pańską aktywność polityczną,muszę przyznać , że jest ona infantylna i malo konsekwentna.Pańskie wystapienia na sesjach ilość nejasnych pytań które Pan zadawał swoim adwersarzom były w odbiorze gierkami na poziomie gimnazjalisty.Obrażanie się na gargułę i nieuczestniczenie w obradach komisji edukacji robi z Pana harcerzyka na zabawie w podchody.Jedyna Pana zasługa to przyczynienie się do wyplenienia chwasta garguły.Moim zdaniem powinien Pan odpocząć od polityki,okrzepnąć i wydorośleć,będą z Pana ludzie tylko trzeba trochę czasu.A propos pańskiej laurki na temat aktywności w radzie ,pytać każdy może,ale co z tego wynika .Z drugiej strony to bardzo asertywna wypowiedż,może Pan bywał na zajęciach u Pana Piotra na Oporowskiej . 20:15, 23.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BlueBlue

3 1

Mi się podoba, robi więcej niż inni. 14:23, 24.03.2018


grotgrot

4 2

Panie Bartku wyciąga Pan trafne wnioski, rzeczywiście powinien Pan odpocząć od lokalnej polityki i dorosnąć. Większość radnych z obecnej rady powiatu także powinna odpocząć, mam nadzieje, że wyborcy to spowodują nie głosując na nich. Co wybory to wybieramy coraz gorszych radnych.Panie Bartoszu utracił Pan wiarygodność w tej kadencji, poprzez zmiany klubów. Podobnie jak tą wiarygodność utracił radny Ziółkowski. Radni tacy jak: Kłopotowski,Urbaniak, Debich , Gierula, Gal-Grabowska, Drabik, Trawczyński wiarogodność utracili dużo wcześniej. Rozbił Pan Panie Bartoszu lewicę w powiecie kutnowskim, lewicę, która była liczącą się siłą w Kutnie i powiecie. POPiS to jest to co mogło się najgorszego przytrafić Polsce, szczególnie widać to w Kutnie.Nadzieją były nowe partie jak Nowoczesna czy KUKIZ15, ale to tacy ludzie jak Ziółkowski i poseł Rzymkowski te nadzieje w Kutnie pogrzebali. 20:39, 23.03.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PRAWDAPRAWDA

2 0

Lewicę rozbili ludzie z Pokoleń startując jako konkurencja do SLD.i zdaje się,.że chyba nawet poparli Burzyńskiego, mimo że z SLD na prezydenta szedł Serenda 12:17, 24.03.2018


Do grota kłamczuchaDo grota kłamczucha

2 1

BS nie utracił wiarygodności to wyłącznie Pańska opinia. BS nie zmieniał klubów wiec to co Pan publicznie głosi słowem pisanym jest klamstwem. BS nie rozbił lewicy w Kutnie, to obok SLD powstała konkurencyjna lista złożona z ludzi Pokoleń i części prominentnych dzialaczy SLD ktorym BS odebrał władzę w SLD, którą mieli przez te wszystkie lata. To nie BS tworzył konkurencyjne do SLD listy, ale właśnie oni tak więc kolejne kłamstwo. Nowoczesna to nadzieja? I jeszcze może dla lewicy 12:34, 24.03.2018


TytuTytu

2 4

Bartek jedyna szansa na powrót lewicy ale tej prawdziwej a nie vipowskiej 20:56, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KolegaKolega

2 3

Bartku beton się zaczął wychylać, bo wybory sie zbliżają. Trzymaj się i powoli buduj prawdziwą lewicę 21:03, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

grotgrot

6 0

Pan Bartek miał swoją szansę na budowanie prawdziwej lewicy, ale ją zmarnował. Z kim teraz chce budować prawdziwą nievipowską lewicę, z Debichem ? Prawdziwa lewica to walka o interesy: ludzi pracy, kobiet, młodzieży uczącej się , emerytów i rencistów. Prawdziwa lewica troszczy się o ludzi najsłabszych, wykluczonych, biednych, wykorzystywanych przez pracodawców, kościół katolicki. Lewica walczy o prawa pracownicze, swobody obywatelskie, równouprawnienie. 21:53, 23.03.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

szprychaszprycha

1 2

Pan Bartek to się pogrążył wstępując do piekła WOŚP św. Jerzego. Prawdziwej lewicy nigdy nie było, nie ma i nie będzie. Są tylko plewy, fajerwerki, mirra, kadzidło i złoto. Cała ta bandycko-złodziejska, katolicko-komunistyczna lewica troszczy się tylko o siebie i walczy w aureoli prawa o św. mamonę dla siebie, mając wszystkich pozostałych obywateli w czterech literach. Prawda? 07:30, 24.03.2018


Do grotaDo grota

2 0

Dlaczego ma walczyć z kościołem? Dla zasady? Grot idź się douczyć 12:13, 24.03.2018


tak trzymaćtak trzymać

4 2

Komuszki razem z niedobitkami peło ujadają, ale Bartek jest generalnie lubiany, ceniony, zwłaszcza za aktywność na rzecz oświaty i to zaprocentuje 22:47, 23.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MigotkaMigotka

2 1

Mam tego dość. Mam dosyć tego przedwyborczego chłamu. Mam dosyć tej "demokratyzacji". Jest to najbardziej kapitałochłonny, czasochłonny i obrazoburczy system społeczny. Większego idiotyzmu to chyba ludzie w Polsce już nie wymyślą. Bo tyle potu, tyle krwi, tyle łez, tyle kosztów, tyle trudu, tyle pieniędzy idzie na kampanię przedwyborczą i zostaje bezpowrotnie stracone. I tak co cztery lata są mistrzostwa świata. Pookrągłostołowe POPiSowe harce trwają. I tak w koło Macieju. Pora z tym skończyć! Nie chcemy POpapranej prawicy i PiSdowatej lewicy, żadnej koalicji, ani opozycji. Chcemy konstruktywnej roztropności, sprawiedliwości, umiarkowania i męstwa. Nie chcemy paciorków, fikołków i koziołków. Chcemy głębokiej wiary (Bóg), wysokiej kultury (Honor) i szlachetnej natury (Ojczyzna). Chleba! Nie igrzysk! Społecznej zgody! Nie międzypartyjnych kłótni!


"Mnie to kadzą, rzekł hardzie do swego rodzeństwa,
Siedząc szczur na ołtarzu podczas nabożeństwa.
Wtem gdy się dymem kadzidł zbytecznych zakrztusił,
Wpadł kot z boku na niego, porwał i udusił."

- Precz z lewicowymi i prawicowymi szczurami! Niech żyją KOTY z okna pto"r i z portalu eKutno! [sic!] 23:51, 23.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ignacy Jan PaterIgnacy Jan Pater

0 0

Bo to nie jest demokratyzacja! To jest demoralizacja, destrukcja, degradacja, dekadencja. Upadek państwa polskiego! Nie ma pracy, nie ma płacy, nie ma chleba, nie ma zgody. Są igrzyska, manipulacje, kłótnie i waśnie. *%#)!& dziadostwo! Rotę profanować? To są dopiero Patole! Marksizm kulturowy w natarciu, ale skoro w 1920 roku zatrzymaliśmy nad Wisłą marksizm wojujący, czyli bolszewików, to i różnej maści lewackich dewiantów powstrzymamy!? Czarny protest!!! Jeżeli nie będą wyciągnięte wnioski z demoralizacji to znaczy że państwa polskiego nie ma!!?
Zebrały się czarne trumny i szły pochodem
Diabeł ich prowadził, szły za diabelskim smrodem
I głośno wrzeszczały i wołały
Że nienarodzone mordować chciały
A kto by chciał wziąć te maleństwa w obronę
To go wyzwiskami obrzucą, te szmaty popieprzone
Bo te maleństwa są niemymi świadkami
Że te szmaty cudzołożyły z różnymi alfonsami.
Gniew ulicy to wy dopiero poznacie. I co zrobicie ? ja wiem. Podniesiecie wycie "faszyzm" i schowacie się za plecy policji. Cieszcie się, że póki co możecie zachowywać się w przestrzeni publicznej tak, jak się zachowujecie. Ale już niedługo. "Kobiety honor" ? Czegoś takiego jak na filmie ? A gdzie tu jakiś honor ??
Przeżyliśmy najazdy tatarskie, tureckie, krzyżackie, potop szwedzki, hordy kozackie, najazd XX-wiecznych barbarzyńców z zachodu i ze wschodu, ludobójstwo kresowe, przeżyjemy i ten najazd barbarzyńców. Pedały z feministkami znikną śmiercią naturalną. Największym waszym wrogiem nie jest biskup, ale Wasza bezmierna głupota. A Wasze macice świetnie zagospodarują religijni islamiści i tyle będzie waszej wolności, a pedałów to oni zlikwidują, jak zapewne wiecie. Wasz koniec nadejdzie szybciej, niż Wam się wydaje.?...Nie było dekomunizacji i dlatego tyle teraz tego dziadostwa, łajdactwa, paskudztwa, pasożytnictwa i robactwa!?
? 00:10, 25.03.2018


promocja?promocja?

4 2

42 punkty i co z tego? Jakie osiągnięcia? Co się zmieniło? Czym one zaowocowały?Nic tylko nicość. 06:58, 24.03.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

GoploGoplo

2 2

Lepsze 42 interpelacje niż żadna lub 2-3 bo i tacy radni sa.Bartuś do przodu 12:05, 24.03.2018


I bardzo dobrzeI bardzo dobrze

2 1

Opozycja jest od tego by pytać i sprawdzać, a koalicja by rządzić.BS dobrze wypełniał rolę opozycji bo z tego widać, że sprawdzał i pytał. 12:09, 24.03.2018


teraz ja pytamteraz ja pytam

1 0

Powiadasz ,że sprawdzał i pytał a co konkretnie zrobił? 08:34, 25.03.2018


Sami coś zróbcieSami coś zróbcie

3 3

Zazdrośni politycy hejtuja Bartka a jeden z drugim zrobiłby coś pożytecznego dla ludzi tym sobie głosów przysporzycie, a nie zawiścią i zazdrością do lepszych od Was. Po tym co tu czytam to widzę, że politycy to chyba najbardziej zawistna grupa ?zawodowa? 13:16, 24.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

polska mowa, trudna polska mowa, trudna

3 0

Panie Bartku, nie ma czegoś takiego jak "języczek uwagi". Proszę sprawdzić, bo nic nie razi tak u polityka, jak kaleczenie języka ojczystego. 15:46, 24.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

para****molpara****mol

0 0

Tu OKNO PTO"R"! #Ku pokrzepieniu serc, umysłów i dusz# (może mnie admin. nie zablokuje?)

"Gospodarz, czyli św. Juras, ?przepijał? ze wszystkimi po kieliszku gorzałki, Józka z kowalową donosiły potrawy na stoły, a kobiety ?po kątach? plotkowały, zazdroszcząc Jagnie takiego dobrobytu (dowód, że nieodłącznym elementem wszelkich uciech są plotki). Kolejnym zwyczajem, opisanym przez Reymonta, było zbieranie pieniędzy na WOŚP przez wolontariuszki kucharki w wielką warząchew, specjalnie ustrojoną do tego celu. Muzykant, który szedł za nimi, przygrywał na skrzypkach, a one śpiewały: ?Da powoli , powoli - / Da od stołów wstawajcie! / Po trzy grosze za potrawę, / Po dziesiątku za przyprawę- / Da kuchareczkom dajcie!?. Pisarz ironicznie zauważył, że niektórzy dawali nawet srebrne monety i różne fanty, co wytłumaczył faktem, iż: ?Naród był syty, podochocony i zmiękły dobrym jadłem i napitkiem częstym (?)?.
Potem nastąpiły fajerwerki i zabawy, którym towarzyszyły wesołe przyśpiewki muzykantów WOŚP. Prym wiodła gra w ?chodzi lis koło drogi; nie ma ręki ani nogi". Za lisa przebrano w wywrócony do góry wełną kożuch Jaśka ? gapę i największego niedojdę, a za zajączka Józkę ? córkę św. Jurasa: ?Co krok, to Jasiek się rozczapierzał i bęc jak ta kłoda na ziemię, że mu to i nogi podstawiali, a Józia tak utrafnie kicała, stawała słupka i wargami *%#)!& niczym żywy zając?.
Gdy zebranym znudziła się już ta zabawa, rozpoczęła się ?przepiórka", prowadzona przez Nastkę Gołębiankę. Potem z kolei grano w ?świnkę", a na koniec orkiestrant Bartosz udawał bociana, przebrawszy się w płachtę i zrobiwszy dziób z kija: ?i klekotał tak zmyślnie, kiej bociek prawdziwy, aż Józia, Witek i co młodsze zaczęły za nim gonić i krzyczeć: Kle, kle, kle, Twoja WOŚP w piekle! Co ona tam robi? Diabłom kluski drobi. Co złego zrobiła? Dzieci pomroziła. I rozbiegały się z wrzaskiem, i kryły po kątach jak kuropatki, bo gonił, dziobał i bił skrzydłami. Izba aż się trzęsła od tych śmiechów, krzykań i przegonów?. Zabawa trwała ponad godzinę, a gdy starszy mistrz ceremonii dał znak ? zebrani przycichli, ponieważ nadszedł czas na zadawanie pytań przez orkiestranta Bartosza. To zadawanie pytań ma trwać do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej!!!"....
- Kończę już. Melduję, że jestem zdrów. Żaden medyk jest mi niepotrzebny. Tylko pieniążki na "ryż". Dziękuję za zrozumienie, wsparcie i wspomożenie. Wszelkich darczyńców proszę o dokonywanie wpłat i przelewów na nasze konto żebracze. Każdy grosik na tworzenie "Reduty", budowę OKNA i na "ryż" dla mnie, Muminka, Migotki, etc, etc, etc. Dziękuję za zrozumienie i Bóg zapłać za wspieranie i wspomaganie. Od wódki - rozum krótki. Od piwa - głowa się kiwa. Od słodyczy - nadwaga i utrata uzębienia. O nikotynie i narkotykach - lepiej nie mówić. Wiadomo o co chodzi? Tylko eKutno, "paracetamol" i bajki postawią Cię na nogi! No więc?.... Razem możemy zbudować WIELKĄ RZECZ.... Kupę zdrowia, masę szczęścia, furę pieniędzy, spełnienia marzeń i pragnień Wam wszystkim życzy przebywający jeszcze na wolności, niepoprawny, niezłomny, niezwykły i nieznośny "para****mol".... Ultra posse nemo obligatur (Nikt nie jest obowiązany uczynić więcej, niż może). Trzymajcie się kupy moje piękne i mądre damy oraz dzielni i waleczni rycerze. Dziękuję bardzo za uwagę i mocno pozdrawiam. Czuj Duch! 17:06, 24.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

profesor Tacytprofesor Tacyt

1 0

"Ponieważ polityk nigdy nie wierzy w to, co mówi, jest zaskoczony, jeżeli inni mu wierzą." - Kto to powiedział? 23:53, 26.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%