Zamknij

Dziś Kiermasz ozdób i rzeźby kutnowskich artystów

07:12, 17.03.2018 Kultura Aktualizacja: 10:32, 17.03.2018
Skomentuj

Zapraszamy 17 marca (sobota) w godz. 10.00 – 13.00 do Dworku Modrzewiowego, gdzie będzie można obejrzeć i nabyć rzeźby kutnowskich rzeźbiarzy oraz ozdoby wielkanocne wykonane ręcznie przez sekcję rękodzieła artystycznego.

Zaprezentują się członkowie TPZK:

Rzeźbiarze: Józef Stańczyk, Sławomir Suchodolski, Andrzej Wojtczak , Józef Marciniak, Dorota Stanicka, Zbigniew Suchiński , Magdalena Wojtczak , Józef Stańczyk, Sławomir Suchodolski,

Metaloplastyk: Jan Wasiak

Rękodzieło artystyczne: Bożena Gawin , Urszula Jędrzejczyk , Dagmara Manitius , Krystyna Urbanek , Henryka Dybiec , Alicja Olczak , Jadwiga Urbańska , Wiera Ditchen , Małgorzata Żylińska, Marzena Żandarowska.

Rzeźbiarze współcześni nawiązują do dawnych wzorów, wierzeń i obrzędów religijnych. Dziś grono kutnowskich rzeźbiarzy skupia około dwudziestu osób. Jest to chyba jedyna dziedzina, w której nie brakuje następców i kontynuatorów rodzinnych pasji. I co istotne pracując i tworząc przez wiele lat bardzo blisko siebie, wytworzyli niepowtarzalny styl, ujmując go niejako w reguły. Obecnie mówimy już o kutnowskiej szkole rzeźbienia, o kutnowskiej metodzie, promieniującej na bliższą i dalszą okolicę.

Ukształtowany specyficzny „styl kutnowski” rzeźbiarstwa, charakteryzuje się spiętrzeniem w horyzontalnym układzie kilku rzędów figur zawartych w jednej bryle. Styl kutnowski to specyficzna tematyka, forma, barwa. Termin „styl kutnowski” wszedł na stałe do języka teoretyków i kolekcjonerów sztuki ludowej. Rzeźby wykonane przez jego twórców znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Około 40 lat temu trzech panów zapoczątkowało ten styl, m.in. Tadeusz Kacalak, Antoni Kamiński i Andrzej Wojtczak. Ich twórczość rzeźbiarska miała ogromny wpływ na kształtowanie specyficznego „stylu kutnowskiego” rzeźbiarstwa.

Obecnie grono aktywnie działających kutnowskich rzeźbiarzy to liczba sięgająca około dwudziestu twórców. Większość z nich posiada znaczący dorobek twórczy. Rzeźby prezentują na wystawach indywidualnych i zbiorowych organizowanych przez muzea, instytucje kultury, stowarzyszenia, galerie, dlatego ich prace zobaczyć można w kolekcjach prywatnych i w zbiorach muzealnych zarówno w kraju jak i za granicą.

Bożena Gajewska
 

(Kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%