Zamknij

Naczynia i pojemniki w laboratorium ? jak zadbać o ich czystość?

14:54, 06.03.2018 Redaktor Aktualizacja: 14:58, 06.03.2018
Skomentuj

Sterylność – to bardzo ważna zasada, rządząca pracą w każdym laboratorium. W pomieszczeniu, gdzie dokonuje się specyficznych eksperymentów, badań i analiz, obecność najdrobniejszych zanieczyszczeń potrafi nie tylko wpłynąć na wyniki podjętych prac, ale nawet narazić na niebezpieczeństwo ludzi, którzy są zaangażowani w te zajęcia. Co istotne, takimi podstępnymi przeciwnikami dla laboratoryjnego szkła są nie tylko cząsteczki brudu czy kurzu, ale także pozostałości po przeprowadzonych wcześniej doświadczeniach. Mycie naczyń to w laboratorium sprawa wielkiej wagi.

Jak się za to zabrać?

Myjąc naczynia laboratoryjne (Więcej na https://www.equimed.com.pl/katalog/42-naczynia-i-pojemniki/), można niekiedy skorzystać z pomocy specjalnych szczotek, ale nie zawsze korzystanie z takiej pomocy jest wskazane, na przykład z uwagi na delikatność danego szkła (z całą pewnością trzeba odradzić szczotki druciane). Żeby dobrze i sprawnie wyczyścić typowe naczynie laboratoryjne, wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad. Należy więc:

  • trafnie dobierać rozpuszczalniki
  • zwęglenia (pozostałe po procesach spalania) usuwać wyłącznie dzięki użyciu mieszaniny chromowej
  • smarów pozbywać się, podgrzewając węglan sodu
  • do usuwania nieskomplikowanych zabrudzeń używać delikatnych detergentów
  • dokładnie płukać naczynie po każdym zastosowaniu wyżej wymienionych substancji; ostatnie płukanie powinno odbywać się za pośrednictwem wody destylowanej
  • szkło pozostawić do samoistnego wyschnięcia, nie wycierać żadną tkaniną czy papierem
  • nie odkładać czyszczenia na później, ponieważ zaschnięte odczynniki będzie trudniej usunąć

Innowacyjnym rozwiązaniem w kwestii czyszczenia szkła laboratoryjnego są myjki ultradźwiękowe. Ta techniczna nowinka to przede wszystkim świetna pomoc dla tych, którzy muszą usunąć z naczyń na przykład silnie żrące substancje. Taki sprzęt to specjalny pojemnik, do którego należy włożyć brudne naczynie. Myjka, działająca dzięki podłączeniu do prądu, wpada w kontrolowane drgania, które skłaniają wodę do intensywnego i regularnego poruszania się po wnętrzu naczynia. Z takiej myjki mogą korzystać nie tylko ci którzy obawiają się bardziej bezpośredniego kontaktu z niebezpiecznymi odczynnikami – jest bardzo użyteczna, gdy mowa o specyficznie ukształtowanych naczyniach, których zakamarki trudno dobrze doczyścić ręcznie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%