Zamknij

Odważnie stawaj przeciw przemocy! Konferencja DoMOStwa

20:24, 20.11.2017 O.R
Skomentuj
reo

W piątek w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kutnie zorganizowana została Konferencja w ramach międzynarodowej Kampanii 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY koordynowanej przez Fundację Po DRUGIE. Organizatorem konferencji  był Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Domostwo w Żychlinie. Honorowy Patronat nad Konferencją objął Krzysztof Debich, Starosta Kutnowski.

- Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział  w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.  Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata  - mówiła Ewa Rutkowska, dyrektor DoMOStwa. 

Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać.  Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej. 

Młodzież Domostwa przygotowała wzruszające przedstawienie pt. „Osamotnienie”, przemawiające głęboką treścią fotografie oraz spot społeczny (który możecie obejrzeć wyżej) dotyczące przemocy i krzywdzenia dzieci i młodzieży.

Osamotnienie. Poranna nieudana rozmowa Krzyśka z ojcem za cichą aprobatą matki kończy się tym, że chłopak czuje się niechciany, nierozumiany. Poprosił ojca o pieniądze, za które chciał zaprosić dziewczynę Kaśkę do kina, usłyszał, że ma sobie zarobić i w sumie że jest do niczego. Potem w szkole bolała go głowa, czuł się kiepsko, cały czas myślał, o tym co powie dziewczynie. Nie słyszał jak nauczyciel go wywołuje do odpowiedzi. Znów zaliczył "kazanie" przy całej klasie.  Po co mam tu siedzieć, jak i tak jestem najgorszy -myślał. Osamotnienie. Wszystko jest bez sensu, po co się urodziłem - to słowa wypowiadane przez bohatera i wiele dzieci, których się nie chwali, nie docenia, nie motywuje, nie ma się do nich zaufania, nie poświęca się im czasu. Osamotnienie. Pragnę troski, pragnę wyzwań, a nie podnoszenia poprzeczki, potrzebuję bliskości, potrzebuję rozmów a nie wykładów - to apel dzieci do rodziców. A w tle piosenka ze słowami Jacka Cygana:

Z żalu co przygniata cię, z czarnej nocy pełnej łez,
Nawet z beznadziei złej podniesiesz się.
Choćbyś już kamieniem był, 
Choćbyś zwątpił albo pił,
Choćbyś całkiem był na dnie podniesiesz się.

Choćbyś wyparł się swych korzeni, bogów swych;
Spotkasz ludzi co, pokażą drogę ci.

Z głodu który zjada sny, z gęstych obojętnych dni,
Nawet z dna, co nie ma dna potrafisz wstać.
Choćbyś ogień w sobie zgniótł,
Choćbyś zabił w sobie bunt,
Jeśli iskrę wiary masz potrafisz wstać.

Wznieś serce nad zło,
Znajdź drogę przez mrok,
Wzleć ptakiem nad mgły,
W obłokach mieszka świt.
Wznieś serce nad zło!

 - Młodzież Domostwa z Żychlin włączyła się w Kampanię. W placówce  nie tylko trwały przygotowania do konferencji, ale również codzienne poznawanie tematu.Młodzież w oparciu o cytaty zaczerpnięte z dzieł Janusza Korczaka pogłębiała refleksję na temat potrzeb dziecka, ochrony praw dzieci i młodzieży. Młodzież przygotowywała spot reklamy społecznej, uczestniczyła w przygotowywaniu spektaklu, przygotowywała zdjęcia artystyczne, które metaforycznie, a nieraz dosłownie, wprost mówią o tym jak postrzegana jest przemoc, której doznali i doznają młodzi. Możecie je Państwo obejrzeć na konferencji - kontynuowała dyrektor.

Konferencja w Starostwie zgromadziła licznych uczestników, połączyła w koalicję, przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży.W konferencji uczestniczyli m.in. Krzysztof Debich Starosta Kutnowski oraz Zdzisław Trawczyński – wicestarosta, Jerzy Bryła Wójt Gminy Kutno, Jolanta Pietrusiak wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Kutnie  i dyrektor biura posła Tadeusza Woźniaka oraz przedstawiciele Gminy Żychlin, lokalnych i powiatowych instytucji użyteczności publicznej, dyrektorzy i kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, Urzędów Pracy, Domów Kultury, Muzeum, przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń, dyrektorzy szkół, placówek, ośrodków w służbie edukacji, terapii, wychowania i pomocy  społecznej, przedstawiciele związków zawodowych, psycholodzy, pedagodzy i specjaliści szkół i placówek

- Konferencja ma zwrócić uwagę na problemy zagrażające dzieciom i młodzieży a w konsekwencji całemu społeczeństwu. Młodzież przyjmowana do DoMOStwa doświadczyła wielu rodzajów przemocy i deprawacji. Przemoc nie jest iluzoryczna o tym świadczą badania, z których wynika że w ostatnim roku połowa młodzieży doświadczyła przemocy psychicznej ze strony dorosłych, 17 % zostało uderzonych przez dorosłego, 9% doświadczyło wykorzystywania seksualnego, rośnie liczba dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych, rośnie liczba nastolatków z podwyższonym poziomem stresu, częste wyczerpanie i zmęczenie obserwowane w szkołach tj. od 20 do 40 %, 24 % cierpi na nerwice, co trzynasty nastolatek cierpi na zaburzenia psychiczne będące wynikiem uzależnień, wzrasta liczba samobójstw z 1200 na 2013 - wyliczała Ewa Rutkowska.  - Katalog krzywd i przemocy wobec dzieci to miliony historii na całym świecie. O wielu z nich możemy przeczytać lub usłyszeć w mediach. (...) Prawidłowa więź między rodzicami a dziećmi jest podstawą jego dobrego rozwoju psychicznego i stanowi jeden z głównych elementów profilaktyki przemocy. Zapobieganie krzywdzeniu dziecka w początkowym okresie życia dziecka, to czas szczególnych relacji w sferze biologicznej, psychicznej i społecznej. Doświadczenia związane z przemocą zaburzają ten proces i mogą powodować poważne deficyty i determinować całe życie. Małe dzieci mają ograniczoną możliwość kontaktów zewnętrznych więc nie rozpoznają dostatecznie że są krzywdzone. Tylko systemowa współpraca połączona z dużą świadomością i wrażliwością profesjonalistów może pomóc lepiej chronić najmłodszych.Dzieci i młodzież potrzebują pozytywnych relacji z innymi i pozytywnych wzorców, bo bez tego nie nauczą się odpowiedzialności  i pomagania sobie nawzajem. Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci i młodzieży wymaga  odwagi i zdecydowania  - dyrektor DoMOStwa na zakończenie wykładu zaapelowała.

Następnie głos zabrała Aneta Stachecka zastępca Kuratora Okręgowego ds. Rodzinnych Sądu Okręgowego w Łodzi  z prezentacją „Procedury interwencyjne związane z krzywdzeniem dziecka – standardy pomocy dzieciom”.

- Coraz częściej słyszymy, że porządni obywatele dopuszczają się przemocy, nigdy nie byli notowani, nie mieli problemów z prawem, nie były karane, nie używają alkoholu. Takie właśnie konferencje pomagają w zrozumieniu na czym przemoc polega i jak ją zobaczyć - mówiła kurator Aneta Stachecka. - Katalog przemocy wobec dzieci jest niezamknięty, zmienia się dynamicznie, sama przemoc bowiem diagnozowana jest poprzez szkody dla dziecka.  W ostatnim czasie dość dużo słyszy się o cyberprzemocy, nastolatka w wyniku nękania tego typu popełniła samobójstwa. Cyberprzemoc to wysyłanie smsów, e-maili, wykorzystywanie forów społecznościowych. Cyberprzemoc ma ogromną siłę rażenia, ponieważ wiąże się z większą intensywnością działań i z większą anonimowością. Dziecko jest ofiarą takiej przemocy, ale może być też sprawcą. W raporcie NIK  podano wyniki badań na ten temat i aż 40% procent nauczycieli i uczniów zetknęło się z cyberprzemocą i 30 % rodziców. 

Stachecka nawiązała również do regulacji prawnych przemocy od kar cielesnych, zaniedbania po cięższe przestępstwa. 

Dalej wykłady wygłosili Irena Dałek dyrektor ds. pielęgniarstwa w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym sp. z o.o  „Interwencje medyczne w przypadku stwierdzenia przemocy i  krzywdzenia dziecka” Anna Kowalska starszy aspirant z Komendy Powiatowej Komendy Policji pt. „Obowiązek zawiadamiania o przestępstwach wobec dzieci i młodzieży”.

Tomasz Lemański, pedagog  w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Kutnie oraz pedagog I LO im. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie mówił o konsekwencjach i zapobieganiu przemocy wobec dzieci - W swojej pracy stykam się z dziećmi w różny sposób dotkniętych przemocą, w jednych placówkach bardziej w innych prawie wcale. W LO pracujemy na zasadach pozytywnego wzmocnienia i wsparcia dotkniętych przemocą, przeprowadzamy badania, uczymy dyskutować, rozwijamy zainteresowania młodych ludzi. Z kolei w POW Tęcza mamy do czynienia z dziećmi potłuczonymi przez życie, przez rodziców, przez warunki w jakich musiały przebywać. Trafiają do nas już ukształtowane ze środowisk niedostosowania społecznego. Co możemy zrobić? Możemy zaopiekować się dzieckiem w ramach wiktu i opierunku, ale najważniejsza jest praca z jego rodziną, bo to ją trzeba zmienić, aby dziecko mogło do niej wrócić. Następnym miejscem, w którym pracuję jest Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej i w tym miejscu pracujemy z ofiarami i sprawcami przemocy. Moim zdaniem walka z przemocą to jak walka z hydrą, jedną głowę odrastamy, wyrasta nowa, trzeba ją uderzyć w serce nie mieczem ale rozumem. Zacznijmy pracować z rodzicami, bo potwory rodzą potwory. To z nimi trzeba rozmawiać, to ich trzeba prostować. 

Adam Purczyński psycholog kliniczny, kierownik oddziału dla więźniów niepsychotycznych z uzależnieniami w Zakładzie Karnym w Rawiczu, terapeuta uzależnień Poradni MONAR w Lesznie mówił o zachowaniach autodestrukcyjnych dzieci i młodzieży. O tym kiedy pojawiają się okaleczenia, co one znaczą, jak ważna jest rola matki i ojca, rodziny. Nawiązał do problemów dzieci z rodzin, w których jedno z rodziców pracuje za granicą albo od świtu do zmierzchu i kiedy się pojawia w domu zaczyna wychowywać, robić swoje porządki. Psycholog mówił też o okaleczaniu się dzieci, które chcą zwrócić uwagę dorosłych na swoje problemy, albo w sposób podświadomy odbierają ich odrzucenie w okresie niemowlęcym. Krzywda wraca do małego i młodego człowieka i objawia się lękiem przed odrzuceniem, stanami psychotycznymi i innymi zaburzeniami. 

- Nie tylko rodzice mogą być przyczyną aktów destrukcyjnych, bywa że odrzucenie przez chłopaka czy dziewczynę nastolatków porywa do takich incydentów - mówił psycholog. - Analiza wszystkich danych statystycznych, o których Państwo mówili wcześniej czyli przemoc we wczesnym dzieciństwo czy wykorzystywanie seksualne wpływa na na tych ludzi w okresach bywa że dużo późniejszych. Reagują wówczas zaburzeniami subdepresyjnymi i czynami autodestrukcyjnymi. 

Po przerwie i  słodkim poczęstunku, o który zadbali  młodzi wraz z kadrą DoMOStwa, popołudniami wypiekali ciasta i ciasteczka, by ugościć uczestników konferencji, zgromadzeni wysłuchali jeszcze trojga prelegentów.

Ks. Dionizy Mróz SDB salezjanin, znany z duszpasterstwa akademickiego WĘZEŁ w Łodzi, obecnie w parafii w Olsztynie, mediator rodzinny wygłosił wykład pt. „Wychowanie do jasnego określania granic w relacjach”, Grażyna Kujawiak, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Głownie i pracownik Wojewódzkiego Oddziału Doskonalenia Nauczycieli  w Łodzi „Mądry dorosły - potrzebny każdemu dziecku", a Agata Krajniak, wicedyrektor MOS  Domostwo w Żychlinie mówiła  o edukacji i terapii w DoMOStwie. 

Starosta Kutnowski serdecznie podziękował organizatorom za zaangażowanie w Kampanię,  a dyrektor  DoMOStwa Ewa Rutkowska zaznaczyła, iż dobro dzieci i młodzieży jest w rękach mądrych, wrażliwych i troskliwych dorosłych. Na zakończenie konferencji wszyscy uczestniczyli w nagraniu apelu o zapobieganiu przemocy i krzywdzenia dzieci i młodzieży.    

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Prawie wszystko byłoPrawie wszystko było

3 0

Najgorszy poziom zaprezentowala pani policjantka, brak przygotowania merytorycznego, mówiła o rzeczach o których chyba nie miała pojęcia. Nie można zapomnieć o całkowitym braku logiki i składni w niektórych momentach wypowiedzi. Brak przekonywującego przekazu... Z doniesień medialnych wynika że ta pani często prowadzi prelekcje. Jeżeli wyglądają one tak jak tutaj zostało to zaprezentowane, to należy zapytać jak to się stało, że zajmuje się tym do czego raczej nie posiada predyspozycji? Ale co najistotniejsze - świetny spot, super przedstawienie problemu, extra dzieciaki!!! Wielkie brawa dla organizatorów wzruszajacej konferencji. Więcej takich! 08:18, 21.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

uczestnikuczestnik

1 0

Zgadzam się niestety. Wygłaszanie czegokolwiek bez przekonania o tym i wiedzy, to stracony czas jej i nasz. Poza tym chyba wyraźnie zmęczona i nie dziwię się bo już całe miasto huczy, w naszym środowisku również, że policjanci pracują ponad normy. 08:40, 21.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ALAALA

0 1

MAM WRAŻENIE ,ŻE KTOŚ SPECJALNIE NAPISAŁ TAKI KOMENTARZ.
MOŻE JAKAŚ KOLEżANKA Z PRACY -ZAZDROŚNICA?
TO BYŁOBY PRAWDOPODOBNE.
A CZYM SIĘ RÓŻNIĄ PRELEKCJE TEJ POLICJANTKI OD POPRZEDNIEJ? CHYBA NICZYM. 13:36, 23.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ŚmiechŚmiech

2 0

Prelekcje to można w szkole prowadzić, jak się wie o czym się mówi i tą wiedzą umie się podzielić. Tutaj była konferencja i wystarczyło posłuchać policjantki, a odpowiedź na "wrażenie" byłaby jasna. Z resztą brak przygotowania był także słyszalny na konferencji organizowanej przez MOPS. Tragedia. Zdecydowanie lepiej w tej roli wypadała pani Machnik, w zasadzie bez porównania! 18:52, 23.11.2017


0%