Zamknij

Solidarność to wolność w sercach. Kogo na nią stać?

20:15, 31.08.2017 O.R
Skomentuj

Dziś Dzień Solidarności i Wolności, święto państwowe obchodzone 31 sierpnia. Po południu pod Ulotką przy dawnej Polfie, aby świętować 37 rocznicę strajków w 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”, zebrali się członkowie NSZZ Solidarność różnych zakładów w Kutnie, przedstawiciele biur poselskich, poseł Tadeusz Woźniak, władze samorządowe, radni, szefowie miejskich instytucji oraz mieszkańcy Kutna. 

Uroczystość prowadził Waldemar Tatarata, który powitał gości, a w imieniu ogólnopolskiego zarządu związku głos zabrał Wiesław Taraska, Przewodniczący Rady Podregionu, a następnie Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

Taraska mówił o tym, że ruch Solidarności zjednoczył społeczność, dając nadzieję na wolność i pomimo powstania podczas panowania autorytarnego systemu przyczynił się nie tylko do wyzwolenia z komunistycznych okowów swojego kraju ale też do upadku innych podobnych systemów w Europie. 

- Jesteśmy tu co roku, aby powiedzieć trzy słowa Dziękujemy, Pamiętamy i Walczymy o realizację postulatów idei Solidarności - mówił Wiesław Taraska. - Dziś żyjemy w wolnym kraju, jesteśmy z tego dumni, wolnym niestety nie od patologii, na przykład w prawie pracy i w traktowaniu pracowników przez pracodawców. Jest bardzo wielu ludzi, którzy tego powiewu wolności do dziś nie odczuło. Naszą rolą jako związku jest im to dziś umożliwić i walczyć o godność i poszanowanie człowieka oraz wolność wobec prawa. 

Taraska przeczytał też uroczysty adres od NSZZ Solidarność Region Ziemia Łódzka nawiązujący do współczesnych wątków upominania Polski przez Unię Europejską w sprawie nierówności wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Stanowisko związku jest jednoznaczne w tym zakresie obniżenie wieku emerytalnego i różnica jego osiągania między kobietami i mężczyznami jest wyznacznikiem szacunku do kobiet a nie ich dyskryminacji. 

Z kolei Zbigniew Burzyński prezydent Kutna wspomniał kutnowskie wątki rodzącej się Solidarności i nawiązał do miejsca, w którym się zebraliśmy. 

- Pierwsza komisja zawiązała się w Kutnie 2 września 1980 roku właśnie w Zakładach Farmaceutycznych Polfa, przed którymi stoimy, (to dziś teren Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na którym działa niemiecka firma Fresenius-Kabi - przyp. red.) 30 września podjęto decyzję o zawiązaniu Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność, jej przewodniczącym został Aleksander Karczewski. Właśnie w Polfie była siedziba, w październiku dokonano rejestracji na początku skupiał on 4,5 tys. członków a w grudniu kiedy wybuch stan wojenny 20 tys. członków. Potem wielu z nich zostało internowanych, osadzonych w Mielęcinie - mówi Burzyński.

Solidarność to wolność w sercach. Kogo na nią stać?

Dla mnie bohaterowie Solidarności, to zwykli ludzie, którzy w plecakach, pod kurtkami, płaszczami przenosili ulotki, którzy podrywali uśpiony Polską Ludową naród do wyzwolenia mentalnego, społecznego i gospodarczego, którzy spierali się, dyskutowali i ciągle mieli swoje zdanie tam gdzie go nie mogli mieć - przy państwowym pracodawcy i członkach PZPR. Tak się rodziła wolność w sercach. A gdzie oni teraz są?  Najstarsi trzymają sztandary przy Ulotce, klepią biedę, bo byli robotnikami do końca życia zawodowego, nie zostali tzw. działaczami czy dyrektorami w wolnej Polsce, inni jeszcze wyjechali za granicę, przewidując skutki okrągłostołowych rozmów czyli złudzenia wolności. Może wiedzieli, że Bolek i Generał mieli silniejszy od wolności w sercach pakt. 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

WaldiWaldi

5 1

Tatarata ten to ma parcie na szkło... 21:28, 31.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JackJack

4 1

Byłem w pierwszej Solidarności ,to co teraz z Niej zrobili woła o pomstę do nieba .Duda stworzył rządowo katolicką bojówkę ,ktora nie ma nic wspólnego z dawną ideą.Spory chce rozwiązywać za pomocą autobusów z górnikami ,którzy siłą mieli by 05:37, 03.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mamobamamoba

1 2

Kolokwialnie mówiąc,załatwili nas jak chłopa w sądzie.Jeszcze parę lat temu,Wałęsa był dla mnie boHaterem. 07:24, 03.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EMEREMER

0 0

Solidarność
Jest w naszym języku takie piękne słowo
Dziś jego znaczenie piszemy na nowo
Gdyż zamiast wspólnie radośnie świętować
Wolimy się kłócić i ciagle pomstować
Wielu nam bzdury o nas opowiada
Nam krytykować jednak nie wypada
Najgorsze jednak jest za granicami
Kiedy to obcy są zdziwieni nami
Kiedy to wszystko oglądam i słyszę
To z bezsilności ciężko sobie dyszę
Wracają teksty w szkole przerabiane
Wracają wieszcze i ich wiersze znane
Tak jak Słowacki, Asnyk czy Baczyński
Jak Traugut, Kościuszko oraz Kiliński
Wszyscy zmartwieni naszymi sporami
Kiedy wrogowie znowu kupczą nami.
Nauczmy się wreszcie by pracować razem
Tak by Polska była przepięknym obrazem
Gdzie ludzie na co dzień siebie uszanują
A kiedy trzeba razem kraj budują
I bądźmy znowu wszyscy solidarni
Gdy trzeba pomóc dla innych ofiarni
Idee trzeba znów reaktywować
Bo ciągle trzeba z wrogiem się mocować.
Emer
Kutno, dnia 31 sierpnia 2017 r.
20:47, 03.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zwykły człowiekzwykły człowiek

1 0

Może i masz rację ale jak tu spokojnie i radośnie świętować jak widzisz stale te same zakłamane twarze , tych samych co od lat rządzą w ty Kucienku , załatwiają pracę tylko swoim nawet przez telefon , jak nie liczą się ze zwykłymi ludźmi , jak mają po kilka etacików , jak pracują na państwowym a mają soje prywatne biznesy , jak się modlą składają niespracowane dłonie a obłuda i fałsz aż bije z ich wypasionych lic.Zwykłego człowieka nie ze swojej "kliki" mają za nic. 09:52, 04.09.2017


0%