Zamknij

Sześć dni pod znakiem folkloru w Płocku. Vistula Folk Festival

12:39, 09.08.2017 O.R
Skomentuj

Za dwa tygodnie w Płocku spotkają się reprezentanci sześciu krajów by zaprezentować swój własny, niepowtarzalny folklor. Sześć wypełnionych muzyką dni będzie okazją do spotkań z kulturami krajów takich jak Nowa Zelandia, Meksyk, Serbia, Rosja czy Węgry. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki prezentuje dziś zespoły z Węgier i Polski. W końcu „Polak, Węgier – dwa bratanki”…

Bem Folk Dance Ensemble została założona w 1975 roku po rozpadzie jej poprzednika - polsko-węgierskiej grupy tanecznej. Grupa specjalizuje się w tradycyjnych tańcach węgierskich. Składający się z blisko 140 tancerzy zespół podzielony jest na trzy grupy wiekowe: dziecięcą, młodzieżową oraz dorosłych. Kultywując i popularyzując węgierskie tradycje taneczne, grupa prezentuje się na licznych krajowych festiwalach folklorystycznych.

Poza tradycyjnymi tańcami węgierskimi w repertuarze Bem Folk Dance Ensemble znajdują się także tańce rumuńskie, cygańskie oraz pochodzące z terenów Transylwanii.

Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” powstał w Płocku w roku 1995 i obecnie działa w strukturach Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Grupa prezentuje opracowany artystycznie folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się ze znakomitych muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu, jak również wykonująca popisowe utwory muzyczne. W repertuarze zespołu znajdują się również programy okolicznościowe: kolędy i pastorałki, pieśni religijne, piosenki biesiadne. Od 1997 roku „Wisła” jest członkiem Stowarzyszenia Polska Sekcja CIOFF.

Zespół Tańca Ludowego „Masovia” to przede wszystkim studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, a także innych uczelni wyższych oraz uczniowie płockich szkół średnich, którzy podzieleni są na grupy taneczno-wokalne, solistów oraz kapelę. Celem grupy jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej w oparciu o bogactwo kultury ludowej i folklorystycznej oraz uwrażliwienie na estetykę muzyki i ruchu. Masovia oferuje różne formy prezentacji polskiego folkloru w oryginalnych kostiumach z wielu regionów kraju. Pieśni, tańce i obrzędy przeplatają się, wzajemnie tworząc barwne, żywe i atrakcyjne widowiska.

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce. Działa nieprzerwanie od 1946 roku. Pomimo zmian "Dzieci Płocka" pozostają wierne tradycji i celom jakie wyznaczono w początkowej fazie istnienia placówki. Dziś Zespół uczy, bawi i wychowuje dzieci i młodzież w oparciu o harcerskie metody wychowawcze. W zajęciach uczestniczy ponad 500 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 20 lat reprezentujących niemal wszystkie płockie placówki oświatowe. Zespól dał kilka tysięcy koncertów zarówno w kraju, niemal całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.

Szósta edycja Vistula Folk Festival odbędzie się w Płocku w dniach 22-27 sierpnia. Bilety na uroczysty Koncert Galowy (26 sierpnia, Amfiteatr) w cenie 10 zł można jeszcze kupić w siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (ul. Tumska 9a, w godz. 7:30 – 15:30 od pon. do pt.), na stronie internetowej www.pokis.infoserw.pl (możliwość wygasa na 5 dni przed imprezą), a także podczas Koncertu Inauguracyjnego (23 sierpnia, Park Północny), na który wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie www.vistulaff.pl.

Sponsorami festiwalu są: PKN ORLEN SA, Bastion, Oknoplast, Hörmann, Mega-Bud oraz Gret-Pol.

Patroni medialni: Tygodnik Płocki, Dziennik Płocki, Gazeta Wyborcza, Portal Płock, Plocman.pl, Gostynin24.pl, Teraz Gąbin, E-Wyszogród, Etnosystem.pl

POKiS

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%