Zamknij
14
14:54, 12.03.2017
W cyklu dziennika internetowego eKutno.pl Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie druga część zdjęć zakładów przemysłowych w Kutnie ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie.
6
07:56, 21.02.2017

Tym razem we wtorkowym cyklu dziennika internetowego eKutno.pl Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie pierwsza część zdjęć z zakładów przemysłowych w Kutnie. W zbiorach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej znalazły się pamiątki m.in. z Wytwórni pasz Bacutil, Kraju i Miflexu. Wytwórnia pasz w Kutnie, podobnie jak we Wrocławiu i Gdańska powstała w 1948 roku i wchodziła w skład CRS Samopomoc Chłopska, w 1958 połączono przemysł paszowy z przetwórstwem odpadków zwierzęcych, tworząc Zjednoczenie Przemysłu Paszowego „Bacutil”. Wytwórnia zajmowała się utylizacją odpadów zwierzęcych (padłe zwierzęta i poubojowe resztki zwierzęce) i przerabianiem ich na paszę dla zwierząt, żelatynę spożywczą i mydła kosmetyczne. Fabryka Maszyn Rolniczych „Kraj” powstała ok. 1890 roku przy ul. Szosowej teraz ul. Wyszyńskiego. Właścicielem był pochodzący z Włocławka Alfred Vaedtke. Jego dziadek Wilhelm Haack był właścicielem znanej fabryki maszyn we Włocławku, w której Alfred pracował jako przedstawiciel handlowy. Do Kutna trafił w 1886 roku i tutaj kontynuował rodzinną tradycję.

12
07:56, 31.01.2017

Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie to wtorkowy cykl dziennika internetowego eKutno.pl Tym razem pokazujemy koszary pułkowe na ulicy Bema w Kutnie. W ciągu ostatnich lat znikały ich budynki, a wkrótce stanie w tym miejscu nowe osiedle Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. zo.o. Obejrzyjmy zatem jakie skarby na ścianach sfotografował tam w 2016 roku Andrzej Olewnik z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie. Towarzyszył mu prezes Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 Wiesław Paluchowski. Budynek na początku placu na Bema to pochodzący z XVIII w. późnorenesansowy obiekt, który początkowo stanowił część folwarku, a w okresie międzywojennym został przemianowany na koszary wojskowe. Jest zabytkiem. Siedzibą garnizonu 37pp, który otrzymał nazwę pułku ziemi łęczyckiej stały się Kutno i Łęczyca. Jeszcze 16 kwietnia 1919 r. przybył do Łęczycy batalion zapasowy pułku pod dowództwem mjr Wilhelma Zwonarza . Już 23 stycznia 1920 batalion został przeniesiony do Kutna, w Łęczycy pozostała tylko jedna kompania marszowa. Dowódcami batalionu byli kolejno: kpt. Bednarczyk (7 stycznia - 19 luty 1920), kpt. Habowski (20 luty - 3 maja 1920) i mjr Albin Skroczyński (od 4 maja do zakończenia działań wojennych). Wojska pułku stacjonowały na dzisiejszej Bema i na Grunwaldzkiej (Prima Park).

14
18:50, 11.01.2017
Świadek czasu, światło prawdy/Było i nie minie to nowy cykl dziennika internetowego eKutno.pl Dla tych, którzy pamiętają, widzieli i znają oraz dla tych, którzy są za młodzi aby kutnowskie skarby, cuda świąt i codzienności z ubiegłych lat mieć pod powiekami, ale dla których nie jest za późno aby poznać historię swojego miasta, przypomnimy w galeriach zdjęć miejsca, ludzi, zdarzenia. Dzięki współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną, jej działem regionaliów i panem Andrzejem Olewnikiem oraz mamy nadzieję zbiorom prywatnym naszych Czytelników chcemy pokazać Kutno, które było i nie minie, bo pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Zachęcamy Państwa do tworzenia cyklu eKutno.pl, wysyłajcie zdjęcia z opisem na biuro@ekutno.pl Dziś zdjęcia z lat 60' z kutnowskich parków. Najpierw Park im. R. Traugutta, a w nim lodownia, a potem wybujałość Parku Wiosny Ludów. I trochę prawdziwej zimy!