Zamknij

Usunięcie zaćmy - czy jest czego się bać?

10:08, 17.09.2018 (.) Aktualizacja: 17:17, 15.01.2019
Skomentuj

Zaćma, czyli stopniowe mętnienie soczewki, to coraz częściej diagnozowana choroba oczu. Szacuje się, że zmaga się z nią około 200 milionów ludzi na całym świecie i jest najczęstszą przyczyną ślepoty. Dotyka ona zwłaszcza ludzi starszych, ale zdarza się, że doświadczają jej także młode osoby. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na jej pokonanie – jest nim operacyjne usunięcie zaćmy. O szczegółach piszemy w poniższym artykule.
 

Zaćma – przyczyny i objawy

Przyczyny rozwoju zaćmy nie są do końca znane. Do jej najczęstszej postaci – zaćmy starczej z całą pewnością przyczynia się starzenie organizmu oraz towarzyszące temu procesowi zaburzenia metaboliczne. Możliwe, że na jej powstanie mogą także wpłynąć wady wzroku oraz różnego rodzaju choroby – w tym cukrzyca. Zaćma w początkowym stadium nie wywołuje praktycznie żadnych objawów. Choroba daje o sobie znać już w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju – pogarsza się ostrość widzenia, oczy się szybciej męczą, pogłębiają się wady wzroku i przede wszystkim – pojawia się uczucie zamglonej warstwy na oku, która w żaden sposób nie chce zniknąć. Takie zamglenie wzroku to właśnie zmętniała soczewka, będąca efektem choroby.

Dowiedz się więcej na https://vidiummedica.pl/ 

Jak przebiega usunięcie zaćmy?

Usunięcie zaćmy to zabieg w pełni bezpieczny i przeprowadzany pod miejscowym znieczuleniem, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Operację wykonuje się przy użyciu lasera – za jego pomocą lekarz rozbija zmętniałą soczewkę, a następnie umieszcza na jej miejscu nową, sztuczną, która jest dopasowana do potrzeb chorego. Zabieg trwa zazwyczaj około 20 minut.

Rekonwalescencja po zabiegu

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pacjentów po zabiegu usunięcia zaćmy czekało kilkutygodniowe leżenie w łóżku. Dziś tuż po operacji można udać się do domu. Należy jednak pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty, które pozwolą określić czy wszystko przebiega prawidłowo. Przez jakiś czas po zabiegu (określa to lekarz) trzeba również stosować krople do oczu. Przez około dwa tygodnie po usunięciu zaćmy warto powstrzymać się od dźwigania ciężkich przedmiotów i oddać się błogiemu odpoczynkowi – oczu nie wolno wtedy przemęczać.

Czy zaćmie można zapobiec?

Profilaktyka zaćmy nie różni się zbytnio od profilaktyki innych chorób. Polega ona przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego trybu życia, a więc właściwej diecie – bogatej we wszelkie potrzebne witaminy i minerały, a także wystrzeganiu się używek. Udowodniono, że rozwojowi zaćmy może zapobiec spożywanie produktów zawierających duże ilości witaminy C. Bardzo istotna jest również aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na stan całego organizmu i wydłuża życie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KrzysztofKrzysztof

1 0

Ja się bałem strasznie, jak się okazało - niepotrzebnie. Jechałem z Kutna, aż do Białegostoku na zabieg. Dr Michnowski na szczęście stanął na wysokości zadania, wszystko mi wytłumaczył i bezbłędnie usunął zaćmę. 16:19, 03.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%