Zamknij

Jak polityka kursowa wpływa na wymienialność walut?

15:18, 13.08.2018 (.) Aktualizacja: 15:21, 13.08.2018
Skomentuj

Polityka kursowa ma kluczowe znaczenie dla wymienialności walut. Determinuje jej zakres, wpływając na handel zagraniczny, inwestycje, migracje, podróże. Ale nie tylko. Jest także pomostem łączącym gospodarkę narodową z gospodarką światową.

Polityka kursowa odgrywają ważną rolę we wszystkich gospodarkach świata. Fatalne zarządzanie polityką kursową może doprowadzić do gospodarczego upadku kraju. To między innymi dlatego Unia Europejska dąży do ustabilizowania polityki kursowej państw krajów członkowskich. Pomimo tego, że Strefa Euro nieprzerwanie pozostaje tematem politycznych kontrowersji.  

Instrumenty polityki kursowej

Do instrumentów polityki kursowej zaliczamy przede wszystkim interwencje banku centralnego na rynku walutowym, a więc sprzedaż lub zakup walut oraz swapy walutowe. Drugim, ważnym instrumentem polityki kursowej jest zmiana parytetu wymiany waluty narodowej w stosunku do innych walut np. dewaluacja, rewaluacja. Ostatnim instrumentem polityki kursowej są restrykcje walutowe, czyli np. ograniczenie wpływów z eksportu, z góry ustalone wydatki na import, limitowanie inwestycji zagranicznych. W Polsce polityka kursowa jest realizowana przez Narodowy Bank Polski według ustaleń Rady Ministrów.

Polityka kursowa a wymienialność waluty

Wymienialność waluty jest zależna od prowadzonej w kraju polityki kursowej. Wyróżniamy dzisiaj dwa rodzaje wymienialności: pełną oraz ograniczoną. Wymienialność pełna oznacza, że każda osoba w danym państwie ma prawo do dokonywania transakcji walutowych bez żadnych ograniczeń. Wymienialność ograniczona rozdzielana jest na zewnętrzną i wewnętrzną. Jeśli chodzi o wymienialność zewnętrzną, wtedy ograniczone praw do wymiany waluty mają wyłącznie cudzoziemcy oraz wszystkie podmioty zagraniczne. Natomiast w przypadku wymienialności wewnętrznej, ograniczeniom w zakresie wymiany waluty podlegają obywatele oraz podmioty krajowe. Z tego typu sytuacją mieliśmy m.in. do czynienia za czasów PRL.

Wymienialność ograniczona – jakie kraje? 

Wymienialność ograniczona zewnętrznie jest domeną polityki kursowej takich państw jak: Maroko, Egipt albo Chiny. W przypadku Maroka cudzoziemcy nie mogą przywieźć ze sobą, ani wywieźć więcej niż 2000 dirhamów. Turyści z Egiptu z kolei mogą wywieźć maksymalnie 5000 funtów egipskich, a wyjeżdżając z Chin mogą mieć przy sobie nie więcej niż 20 000 juanów.

Wymienialność walut w Polsce

Od czasów transformacji w Polsce obowiązuje pełna wymienialność walut. Wielu ekspertów finansowch jest zdania, że osiągnięcie przez polską walutę takiego statusu jest potwierdzeniem sukcesu prowadzonej od 1990 roku polityki kursowej.

Opłaty za wymianę walut w Polsce

W Polsce opłaty za wymianę waluty nie są regulowane odgórnie. Opłata za wymianę walut fachowo nazywana jest spreadem walutowym i jest on wliczany w kurs kupna i kurs sprzedaży waluty.  Szerokość spreadu walutowego zależy od tego, gdzie dokonujemy transakcji wymiany waluty. Z reguły spready walutowe w bankach dla euro, dolara, funt i franka wynoszą ok. 7,4%, a w kantorach stacjonarnych ok. 2,4%. Natomiast najmniejsze opłaty za wymianę waluty doliczają kantory internetowe. Na przykład internetowy kantor walut – kantoronline.pl oferuje wymianę waluty ze spreadem mniejszym niż 1%. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak obliczyć spread walutowy, przejdź do tego artykułu: Jak unikać błędów przy wymianie walut?

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%