Zamknij

Kursy kadrowo-płacowe - dla kogo i po co?

13:36, 24.05.2018 (.) Aktualizacja: 14:03, 24.05.2018
Skomentuj

Obowiązujące w naszym kraju przepisy kadrowo - płacowe nie należą do najłatwiejszych. Co więcej, charakteryzuje je bardzo duża dynamika i zmienność, co wymaga stale aktualizowanej wiedzy. Kursy kadrowo - płacowe mogą w tym przypadku być bardzo pomocne.

Uniwersalnie, czy specjalistycznie?

Kursy obejmujące tematykę kadr i płac mogą mieć dowolną formę. Zwykle jednak przeprowadzane są one albo w sposób ogólnikowy (jako wprowadzenie do kadr i płac), albo też w sposób profesjonalny i specjalistyczny (obejmując konkretne zagadnienia). Często zajęcia te mają formę doszkalającą i aktualizującą.

Podstawowe tematy

Niezależnie od trybu prowadzenia kursu, tematyka poruszana na nim zazwyczaj obejmuje te same działy, choć - rzecz jasna - ujęte w inny sposób i o różnym stopniu trudności.

- Procedury zawarcia umowy o pracę.
- Przechowywanie dokumentacji pracowniczej.
- Inne formy zatrudnienia (np. praca w oparciu o umowy cywilnoprawne).
- Przepisy obejmujące ZUS.
- Naliczanie wynagrodzeń i poszczególnych ich komponentów.
- Zasady zatrudniania cudzoziemców.
- Stosowanie kar i wyróżnień (w tym finansowych).
- Ustalanie wysokości i ewidencja urlopu.
- Pozostałe obowiązki pracodawcy.

Szkolenie nie tylko teoretyczne!

Kursy kadrowo-płacowe nie obejmują wyłącznie zagadnień teoretycznych. Wręcz przeciwnie - większość z nich przewiduje również zajęcia praktyczne. Obejmują one przede wszystkim zajęcia na stanowiskach komputerowych, na których zainstalowane jest dedykowane oprogramowanie kadrowo - płacowe. Oprogramowanie to umożliwia kompleksowe zapoznanie się z całością prowadzonej dokumentacji, a także z mechanizmami naliczania poszczególnych elementów wynagrodzenia.

Jak często?

Kursy kadrowo-płacowe powinny odbywać się co najmniej raz do roku. Częstotliwość ta jest wymagana głównie ze względu na fakt corocznych aktualizacji w przepisach obejmujących kadry i naliczanie płac. Oczywiście w przypadku istotnych zmian w przepisach kursy te winny odbywać się częściej (po wprowadzeniu wspomnianych zmian).

Co otrzymujemy w zamian?

Kursy kadrowo-płacowe mogą nie tyle pozwalają na uzyskanie konkretnych uprawnień, co raczej umożliwiają zdobycie odpowiedniej wiedzy z danego zakresu. Uzyskanie na ich zakończenie stosownego certyfikatu, daje możliwość rozwoju zawodowego i awansu. Ponadto wspomniany certyfikat jest bardzo istotny również dla przyszłych pracodawców, którzy planują zatrudnienie nowych osób do komórki kadr i płac.

Podsumowując, rola kursów kadrowych i płacowych w kształtowaniu sytuacji zawodowej pracownika (i pracodawcy) jest bardzo istotna. Dlatego tak istotne jest, by miały one profesjonalny charakter.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%