Zamknij

Apteka internetowa - co znajdziemy w asortymencie?

15:40, 23.05.2018 (.) Aktualizacja: 15:42, 23.05.2018
Skomentuj

Śmiało można stwierdzić, że zakupy przez Internet zdominowały dzisiejszy rynek. Różnorodny asortyment, ominięcie kolejek, prosty i wygodny sposób zamawiania interesujących nas produktów oraz możliwość wyboru korzystnej dla nas formy zapłaty i dostawy sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na dokonywanie zakupów, już nie tylko w sklepach, ale także aptekach internetowych.
 

Dla wielu właścicieli aptek stacjonarnych powinien to być znak, że być może warto zastanowić się nad rozpoczęciem działalności również w prężnie rozwijającym się sektorze e-commerce, który podążając za nowoczesnymi trendami już nie tylko spełnia nasze oczekiwania, ale pod wieloma względami zaskakuje.

Jak otworzyć aptekę internetową?

Aptekę online można otworzyć tylko i wyłącznie w oparciu o istniejący już punkt stacjonarny. Taki wymóg został ustanowiony, aby zagwarantować pacjentom odpowiednią opiekę farmaceutyczną, bezpieczeństwo dokonywania zakupów oraz pewność, że zamawiane produkty i leki pochodzą z legalnego źródła. W aptece stacjonarnej musi zostać wydzielona osobna przestrzeń do obsługi zamówień online oraz wysyłki paczek. Jeśli warunki lokalowe zostaną spełnione, a współpraca z odpowiednimi firmami zewnętrznymi (np. firmy kurierskie, operatorzy płatności itp.) nawiązana, należy zgłosić uruchomienie działalności właściwemu Wojewódzkiemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu – należy pamiętać, że takie zgłoszenie musi zostać dostarczone nie mniej, niż 14 dni przed oficjalnym otwarciem dla pacjentów. Od momentu odnotowania zgłoszenia w Rejestrze Aptek możliwe jest rozpoczęcie sprzedaży.

Co można sprzedawać w aptece internetowej?

Sprzedaż internetowa może dotyczyć jedynie produktów leczniczych, które nie zostały wypisane przez lekarza, czyli tzw. leków OTC. W przypadku leków na receptę, istnieje możliwość złożenia zamówienia online na taki lek, a następnie odebranie go w punkcie stacjonarnym po okazaniu recepty. Przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia określają również sposób wysyłki – musi ona odbywać się w warunkach, które zapewnią właściwą jakość oraz bezpieczeństwo stosowania produktu.

Oprócz leków OTC w asortymencie apteki internetowej mogą znaleźć się kosmetyki, dermokosmetyki, suplementy diety, wszelkie preparaty lecznicze nie wymagające recepty, artykuły higieniczne, różnorodne akcesoria, sprzęt medyczny itp. Wymagane jest także umożliwienie pacjentom skorzystania z wirtualnych bądź telefonicznych konsultacji z farmaceutą. Ostatnią i bardzo ważną kwestią jest także prowadzenie ewidencji zamówień w celu umożliwienia Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej kontroli zawartych w niej danych - więcej szczegółowych informacji na temat wymogów prowadzenia apteki internetowej można znaleźć w krajowej ustawie - Prawo farmaceutyczne.

Źródło: www.apteka-melissa.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%