Zamknij

Istota frezowania z wykorzystaniem CNC

11:17, 21.05.2018 (.) Aktualizacja: 11:17, 21.05.2018
Skomentuj

W procesie frezowania narzędzie (wykonujące ruchy obrotowe) obrabia nieruchomo umocowany detal. W starszych modelach frezarek wszelkie czynności sterowe były wykonywane za pomocą mięśni człowieka. W bardziej zaawansowanych układach CNC proces ten odbywa się z wykorzystaniem mikrokomputera.

To on odpowiedzialny jest za położenie narzędzi i sterowanie toru ich pracy. W związku z tym, że pojawia się tu konieczność zaprogramowania urządzenia, wykorzystano do jego obsługi zaawansowany program. Jego zadaniem jest zdefiniowanie zmiennego położenia narzędzi a także innych parametrów, jak np. posuw, czy prędkość obrotu.

Zastosowanie frezarek CNC

Frezarki CNC mają bardzo dużo zastosowań, gdyż mogą współdziałać z różnymi rodzajami materiałów.

- Obróbka drewna
- Obróbka elementów piankowych
- Obróbka tworzyw sztucznych
- Przygotowywanie powierzchni blatów
- Frezowanie elementów metalowych, w tym układów przeniesienia napędu.
- Produkcja mebli (również o bardzo złożonych, niestandardowych kształtach)
- Wytwarzanie okładzin (zwłaszcza aluminiowych) wykorzystywanych w nowoczesnych projektach architektonicznych

Rodzaje frezów

Obróbka detali za pomocą frezarki wymaga zastosowania różnych frezów. Profesjonaliści wyróżniają kilka ich podstawowych rodzajów.

1. Frezowanie pełne - odbywa się ono wtedy, gdy powierzchnia frezująca ma taki sam rozmiar, jak średnica obrabianego detalu. W tej sytuacji, po zakończeniu procesu frezowania, uzyskujemy trzy przygotowane i obrobione nawierzchnie.

2. Frezowanie niepełne - ma ono miejsce wówczas, gdy powierzchnia obrabiająca ma mniejszy rozmiar, niż średnica obrabianego materiału. Na tym etapie, wykorzystujemy podczas pracy wyłącznie dwie płaszczyzny, gdyż trzecia - z racji niewielkiego rozmiaru narzędzia - pozostaje nieobrobiona.

3. Frezowanie swobodne - proces ten polega na obrabianiu wyłącznie jednej powierzchni frezowanego detalu. Dlatego często nazywa się je frezowaniem jednostronnym.

Niebezpieczeństwa związane z frezowaniem CNC

Choć frezarka CNC automatyzuje pracę (co ma znaczenie zwłaszcza przy dużych seriach) to niestety nie eliminuje ona wszystkich problemów, jakie - niekiedy bardzo często - pojawiają się w wyniku nieprawidłowej obsługi.

Dlatego pęknięcia narzędzi, detali, a także wszelakie wibracje i nieprawidłowe odgłosy winny być jak najszybciej usuwane. Oczywiście w przypadku ich wystąpienia zawsze należy jak najszybciej przerwać proces frezowania, gdyż z upływem czasu może on wywołać jeszcze większe uszkodzenia.

Podsumowanie

Mimo pewnych wad frezarka CNC nadal pozostaje jednym z najbardziej zaawansowanych a przez to wszechstronnych narzędzi do obróbki detali.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

dsdsdddsdsdd

0 1

cnc - to ta maszyna za grube tysiące z naszych podatków, która rdzewieje w Staszicu? 22:14, 24.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

TomTom

0 0

To maszyna z którą nie daje sobie rady Debich 22:34, 24.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%