Zamknij
REKLAMA

Ławki parkowe - niezbędny element małej architektury

22:26, 07.05.2018 | Redaktor
Skomentuj

Jednym z najczęściej spotykanych elementów małej architektury są ławki parkowe. Sprawdzają się one doskonale nie tylko w parkach. Widzimy je bowiem bardzo często również w innych przestrzeniach publicznych, na przykład przed obiektami sportowymi, domami kultury, na podwórkach osiedlowych czy szkolnych boiskach. Widzimy je również prawie w każdym prywatnym ogrodzie, gdzie świetnie spełniają funkcję dekoracyjną, zapewniając jednocześnie wygodę i wypoczynek całej rodzinie.
 

Jakie powinny być ławki parkowe?

Ławki przeznaczone do użytku publicznego różnią się od tych, które umieszcza się w przydomowym ogródku. Wyróżniają się przede wszystkim mocną konstrukcją, która przecież powinna wytrzymać rotację wielu użytkowników. Poza tym taka ławka musi równocześnie spełniać warunki bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o jej wymiary, mogą być różne w zależności od przeznaczenia ławki czy rodzaju oparcia. Przeciętna długość ławki parkowej wynosi od 150 do 180 cm, a wysokość wraz z oparciem 90 cm. Oczywiście wyposażając swój ogród, warto zastanowić się, kto będzie z niej korzystał, bo przecież inna będzie wysokość odpowiednia dla dzieci, a inna dla dorosłych.

Ławki parkowe - rodzaje

  • Ze względu na właściwości żeliwa najlepiej w parkach i ogrodach sprawdzają się ławki żeliwne z drewnianymi siedziskami i oparciem. Zachwyt budzą najczęściej ozdobne wykończenia żeliwne. Ławki z takimi wykończeniami stanowią piękną dekorację nie tylko parków stylizowanych na dzikie i nieuporządkowane, ale także tych utrzymanych w stylu romantycznych angielskich ogrodów czy naturalistycznych, wiejskich zagród.
  • Jako materiał na stelaż w drewnianych ławkach świetnie sprawdza się także metal, na przykład aluminium, ale także stopy innych lżejszych metali. Ich zaletą jest bardziej lekki i nowoczesny wygląd w porównaniu z ławkami o konstrukcji żeliwnej.
  • Bardzo atrakcyjnie prezentują się też ławki wykonane w całości z drewna. Wymagają one jednak zabezpieczenia przed wpływem wilgoci i okresowych zabiegów konserwacyjnych, które powinny być wykonywane po każdym sezonie zimowym.
  • Dużo rzadziej wybiera się tworzywo sztuczne jako materiał do wykonania ławki, bo chociaż nowoczesny plastik jest dość trwały, to jednak nie pozostaje on obojętny na wpływ czynników atmosferycznych.
  • Ciekawym rozwiązaniem są ławki betonowe. Ich największą zaletą jest trwałość i wytrzymałość, co w miejscach publicznych ma niebagatelne znaczenie. Jednocześnie wbrew pozorom również z tego materiału można zaaranżować ławki w nowoczesny i atrakcyjny sposób.

Pełną ofertę ławek parkowych znajdą Państwo na stronie producenta firmy Tioman: http://tioman.pl/pl/lawki-parkowe

(Redaktor)
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone