Zamknij

Buty na koturnie. Jak powstały i czemu zawdzięczają swoją popularność?

08:01, 27.04.2018 (.) Aktualizacja: 14:51, 10.09.2018
Skomentuj

W dzisiejszych czasach możemy natknąć się na wiele rodzajów obuwia. Sandały, klapki, mokasyny, botki, kozaki . Każda z nas ma w szafie co najmniej kilka fasonów dopasowanych do pory roku i różnych okazji. Ponadto każdy z tych rodzajów możemy podzielić również ze względu na rodzaj podeszwy: na płaskim obcasie, szpilce, klocku, oraz na koturnie. Różnorodność modeli możesz poznać w internetowym sklepie obuwniczym i wybrać swój ulubiony.

To właśnie buty na koturnie są hitem ostatnich sezonów. Po latach niełaski wracają do mody pod każdą postacią. Projektanci prezentują je zarówno w kolekcjach wiosna/lato, jak i w modelach przeznaczonych na chłodniejsze dni. Dlaczego koturny stały się znów popularne? Co skłoniło trendsettrów do zakładania ich przy każdej możliwej okazji?

Zacznijmy od początku

Historia koturn sięga dalekich czasów. Powstały one nawet przed najpopularniejszymi obecnie butami na szpilce. Koturny zostały wynalezione w starożytności. Powód ich powstania był niezwykle prozaiczny. Ludzie chcieli być wyżsi. W antycznej Grecji główną rozrywką były przedstawienia prezentowane w majestatycznych amfiteatrach budowanych na zboczach wzgórz. Ich ogromne konstrukcje nie gwarantowały jednak dobrego widoku na aktorów zwłaszcza z ostatnich rzędów. Grecy wpadli na pomysł, aby aktorzy znajdowali się wyżej. Jak jednak mieliby to zrobić? Najprostszym sposobem okazało się zaprojektowanie butów o podwyższonej podeszwie, która zapewniała dodatkowe centymetry, a dodatkowo nie utrudniała poruszania się. Buty na koturnie okazały się tak dobrym rozwiązaniem, że pozostały obecne w modzie aż do dziś. Patrząc na współczesne sandały można by powiedzieć, że w prawie niezmienionej formie.

Przede wszystkim wygoda

Konstrukcja koturn została przemyślana tak, aby dawać ich użytkownikowi jak największą wygodę. Podeszwa składająca się z jednego kawałka materiału zapewnia stabilność na każdej powierzchni. W przeciwieństwie do butów na obcasie, a zwłaszcza cienkich szpilek nie musisz się martwić, że obcas utknie między kostką brukową, lub w kratce ściekowej. Z tego powodu koturny sprawdzą się świetnie podczas długich spacerów po mieście, wyjścia do pracy czy zabawy z dziećmi.

Po drugie zdrowie

Jeśli myślisz, że wysokie buty równają się bolącym, opuchniętym stopom, jesteś w błędzie. Koturny zapewniają odpowiednie ułożenie podbicia, które niweluje obciążenie nóg. Należy jednak zwrócić uwagę, aby różnica pomiędzy platformą znajdującą się w przedniej części buta (pod palcami) a tylną częścią (pod piętą) nie wynosiła więcej niż 4 cm. Jednak nawet przy małej różnicy, sama platforma może osiągać znaczące rozmiary dodając nam wymarzonych centymetrów, jednocześnie zapewniając, że nasze stopy będą wypoczęte.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do zainteresowania się wysokiej jakości koturnami. Kliknij link żeby zobaczyć tego typu koturny w sklepie Bayla!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%