Zamknij
REKLAMA

Jak stać się opiekunką osób starszych?

14:40, 09.03.2018 | (.)
REKLAMA
Skomentuj

Twój dotychczasowy zawód Cię nie satysfakcjonuje, a jednocześnie nie boisz się wyzwań? A może pracujesz w jednym z zawodów, w których wymaga się od Ciebie opieki nad osobami chorymi lub starszymi, nie możesz jednak uznać wypłacanego Ci wynagrodzenia za satysfakcjonujące? W jednym i w drugim przypadku warto, abyś zastanowiła się nad tym, czy opiekunka osób starszych nie jest zawodem dla Ciebie zwłaszcza, że zapotrzebowanie na usługi świadczone przez opiekunki systematycznie rośnie.

Jak zostać opiekunką osób starszych?

Wielu osobom wydaje się, że opiekunka osób starszych to osoba, która może pochwalić się ukończonymi studiami z zakresu pielęgniarstwa, legitymująca się jednocześnie ogromnym doświadczeniem w zawodzie. Rzeczywiście, takie osoby są mile widziane. Nie oznacza to jednak wcale, że brak doświadczenia to przeszkoda nie do pokonania.

Zdobycie podstawowych umiejętności związanych z opieką nad seniorem, nie jest wcale trudne. Wiele z nich posiadamy zresztą dzięki temu, że uczy nas tego codzienne życie. Coraz modniejsze stają się przy tym kursy dla opiekunek, które uczą nie tylko zasad pierwszej pomocy, ale również podpowiadają, jak postępować, gdy osoba starsza nie chce brać leków lub nie stosuje się do innych zaleceń lekarza. Doświadczone opiekunki zawsze podkreślają zresztą, że umiejętności praktyczne nie są tak ważne, jak pewne cechy osobowości. Te pierwsze zawsze można zdobyć, podczas gdy nie zawsze mamy wpływ na to, jak będzie kształtował się nasz charakter.

Opiekunka powinna być cierpliwa i empatyczna, gdy jednak zawodzą spokój i opanowanie, powinna też pamiętać, że jej obowiązkiem jest opieka nad seniorem, a nie spełnianie jego zachcianek. Musi więc wykazywać się stanowczością, gdy jego życie i zdrowie są zagrożone, bez względu na to, czy osoba starsza będzie z tego powodu zadowolona.

Wypada przy tym podkreślić, że choć na rynku pracy zwykle mówi się o opiekunkach osób starszych, opiekunowie są równie mile widziani. Ich siła fizyczna często daje im przewagę nad kobietami, wielu seniorów lepiej przy tym czuje się wiedząc, że opiekę nad nimi sprawuje mężczyzna mogący choćby współdzielić z nimi zainteresowanie sportem lub historią.

Najtrudniejszy pierwszy krok?

Może się wydawać, że najtrudniej jest zdecydować się na nowe wyzwanie i znaleźć pracodawcę. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale zbyt duże wyzwanie. Jeśli zainteresowała Cię praca jako opiekunka osób starszych ATERIMA MED jest firmą, do której powinnaś się zgłosić w pierwszej kolejności. Tam kompetentna osoba oceni Twoje umiejętności, a potem zaproponuje zarówno sposoby na podnoszenie kompetencji, jak i samą pracę. Spróbuj sama i przekonaj się, że nie jest to nic trudnego.

((.))
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone | 2018