Zamknij
REKLAMA

Jak zarządzać domowym budżetem?

14:49, 06.03.2018 | Redaktor
REKLAMA
Skomentuj

Zarabiasz nie najgorzej, a wciąż żyjesz od pierwszego do pierwszego? Być może problem tkwi w sposobie zarządzania domowym budżetem. Sprawdź, jak kontrolować swoje wydatki i zacząć budować poduszkę finansową bez dodatkowych wyrzeczeń.

Zmień nawyki zakupowe

Zacznij robić listy zakupowe. Jeśli nie masz pod ręką kartki i długopisu, nic straconego! Skorzystaj z jednej z bezpłatnych aplikacji na smartfona. Dzięki temu listę zakupów będziesz mieć zawsze przy sobie.

Porównuj składy i ceny produktów. Może się bowiem okazać, że tak naprawdę różnią się jedynie etykietkami. Satysfakcja z pierwszych zaoszczędzonych pieniędzy: bezcenna!

Unikaj zakupów, gdy „kiszki marsza grają”. Istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo, że dotrzesz do kasy, ściskając w ręku stosy zbędnych produktów.

Zbieraj paragony…

… i wklejaj je do specjalnego zeszytu. Pod koniec tygodnia przeanalizuj wszystkie wydatki. Ile z nich było niepotrzebnych, kupionych pod wpływem impulsu lub namowy dzieci? Wiesz, że w przyszłości możesz z nich zrezygnować.

Podziel wydatki na stałe i nieregularne

Zrób listę stałych, comiesięcznych wydatków. Do jednego worka włóż np. koszty prowadzenia gospodarstwa domowego, ratę kredytu, koszt paliwa lub komunikacji miejskiej. Do drugiego wrzuć wydatki nieregularne: składkę OC i AC, zakup prezentów urodzinowych, butów na zimę czy wyprawki szkolnej. Dodatkowo przydziel każdy wydatek do konkretnej kategorii np. dom, żywność, rachunki czy czas wolny.

Zachęć domowników do oszczędzania

Choć prawdopodobnie Twoi bliscy na początku będą z powątpiewaniem patrzeć na Twoje nowe „hobby”, postaraj się zarazić ich bakcylem oszczędzania. Wspólnie wybierzcie cele, na które przeznaczycie odłożoną kwotę: np. weekendowy rodzinny wyjazd nad jezioro czy nowa konsola do gier. Zorganizujcie grę, w której zwycięży ten, kto wyeliminuje jak najwięcej niepotrzebnych rzeczy ze swoich codziennych wydatków. Jeśli zaangażujesz wszystkich domowników, oszczędzanie szybko wejdzie Wam w nawyk.

Jeśli potrzeby przekraczają Twoje możliwości, pożycz odpowiednią kwotę

Oczywiście jest grupa wydatków, których nigdy nie będziesz w stanie przewidzieć. Jeśli nie udało Ci się jeszcze zbudować odpowiedniej poduszki finansowej, załatanie nagłej dziury w budżecie umożliwi Ci np. pożyczka. Dopasuj wysokość zobowiązania do swoich możliwości finansowych i wybierz dogodny termin spłaty. Składając wniosek online, np. w Providencie, zaoszczędzisz na czasie i kosztach dojazdu do placówki. Jeśli nauczysz się w odpowiedni sposób gospodarować swoim budżetem, nawet nie zauważysz, kiedy na Twoim koncie pojawią się pierwsze oszczędności.

(Redaktor)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone | 2018