Zamknij

Systematyczne bieganie ? jak zacząć?

18:17, 16.02.2018 Redaktor
Skomentuj

Dotlenia i wzmacnia organizm, poprawia kondycję, a przy tym ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Sprawdź, z jakich jeszcze powodów warto biegać i co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz regularnie uprawiać jogging.

Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem dla zachowania zdrowia oraz szczupłej sylwetki. Korzyści, jakie wynikają z systematycznego biegania, są ogromne. Jogging wpływa na cały układ krążenia, przeciwdziałając chorobom serca i uwalnia endorfiny, które wprowadzają nas w dobry nastrój. Jeśli zatem wciąż zastanawiasz się, czy zacząć uprawiać ten sport – to zdecydowanie warto. Musisz jednak pamiętać, że samo bieganie nie wystarczy i należy pomyśleć także o swoich mięśniach. To dzięki nim możliwe jest dokonywanie kolejnych progresów czy poprawa wyglądu sylwetki. Dlatego jeśli chcesz rozpocząć przygodę z bieganiem, równocześnie wzmacniaj swoje ciało na dobrze wyposażonej siłowni w Warszawie, np. w City Fit - http://cityfit.pl. Tymczasem sprawdź, o co musisz zadbać, by zacząć systematycznie biegać.

Jak zacząć?

Jeśli na co dzień jesteś osobą dość aktywną, czyli uprawiasz jakiś sport oraz nie masz żadnych problemów ze zdrowiem, możesz zacząć biegać na dłuższych dystansach. Wówczas sam ocenisz jak długo oraz jak szybko jesteś w stanie biec. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z jakąkolwiek aktywnością, nie nastawiaj się, że już pierwszego dnia będziesz biegł przez choćby pół godziny non stop. Przede wszystkim nie rób tego zbyt gwałtownie, bo szybko zakwasisz mięśnie i się zniechęcisz, a przecież chodzi o to, by aktywność fizyczna na stałe zagościła w twoim życiu.

Najlepszym rozwiązaniem dla początkujących jest systematyczne wyznaczanie kolejnych biegowych celów, czyli np. przez pierwszy tydzień biegasz przez 1 min, a przez 5 minut maszerujesz i tak na zmianę, przez 20-30 min. Kolejnego tygodnia wydłużasz czas biegania do 2 min i skracasz okres marszu do 4 min itd. – aż do uzyskania np. 30 min nieprzerwalnego biegu.

To ćwiczenie ma za zadanie przygotować twój organizm do systematycznego wysiłku, jak również do stopniowego zwiększania wydolności organizmu. Przy okazji podkręca metabolizm, bo działa na zasadzie interwałów, które bardzo mocno przyczyniają się do większego spalania kalorii.

Ile razy w tygodniu biegać?

Kolejnym ważnym elementem do ustalenia jest również liczba treningów w tygodniu. Nie musisz biegać codziennie, by uzyskać lepsze efekty. Optymalny –zwłaszcza dla osoby początkującej – jest trening 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście wraz z rozwojem naszej siły i wytrzymałości możemy zwiększać ich liczbę.

Wielu biegaczy zapomina jak ważne jest również wzbogacanie swojego treningu o ćwiczenia na siłowni. Samo bieganie poprawi naszą kondycję oraz wydolność, jednak nie osiągniemy upragnionego progresu, jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasze mięśnie. Dlatego wzbogać swoje treningi o wizytę na siłowni w Warszawie, a efekt w postaci lepszej sylwetki będzie tylko kwestią czasu.

Odżywianie dla biegacza

Równie ważne co same treningi, jest odżywianie. Często osoby podejmujące aktywność  fizyczną – zwłaszcza te, których celem jest schudnięcie –  zapominają o tym jak ważna w naszym życiu jest odpowiednio zbilansowana dieta i jak duży ma ona wpływ na nasze zdrowie, dobre samopoczucie czy regenerację po treningu. Jeśli nie będziesz dostarczał odpowiedniej ilości składników odżywczych swojemu organizmowi, on szybko się zbuntuje. W konsekwencji na nic nie będziesz miał siły, a dodatkowo staniesz się bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Planuj więc swoje posiłki i urozmaicaj je o warzywa i owoce. Nie zapominaj także o białku i węglowodanach – to właśnie dzięki nim twój organizm ma energię do działania.

Jeśli jednak nie wiesz jak właściwie ułożyć dietę oraz trening, pomogą ci w tym trenerzy personalni, którzy są dostępni w dobrych siłowniach w Warszawie. Na pewno podpowiedzą ci jak właściwie się odżywiać, by osiągnąć upragnione cele treningowe i udzielą niejednej przydatnej wskazówki dotyczącej treningów cardio.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%