Zamknij

Czym kierować się przy wyborze płytek do kuchni?

10:52, 23.01.2018 Redaktor
Skomentuj

Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem, które musi zostać starannie zaprojektowane pod względem praktycznym, a nie tylko wizualnym. Podobnie jak w łazience panuje w niej duża wilgotność, a powierzchnie są narażone na zabrudzenie. Najczęściej wykorzystywanym materiałem podłogowym i ściennym są różnego rodzaju płytki, ale czy wybór może być dowolny? Jakie płytki są pożądane, a jakich należy unikać?

Rodzaje płytek stosowanych w kuchni

 Niezwykłą popularnością nieustająco cieszą się płytki ceramiczne, których stosunek wizualnego efektu do ceny jest optymalny. Dostępnych jest mnóstwo atrakcyjnych wzorów, które sprawdzają się w klasycznych, nowoczesnych, jak i staromodnych aranżacjach wnętrz. Płytki ceramiczne charakteryzują się niepalnością i dużą odpornością na działanie wilgoci, chociaż także w ich przypadku należy zwracać uwagę na parametry techniczne, aby w pełni zadbać o funkcjonalność kuchni. Droższym, ale pożądanym materiałem jest kamień, który występuje w postaci dużych płyt lub drobnej mozaiki. Kamienną podłogę łatwo zachować w czystości, a na dodatek jest odporna na zmienne temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Nie poleca się za to mozaiki z płytek ceramicznych na podłogę, ale będzie doskonale prezentować się na ścianie. W kuchni dobry pomysł stanowią kafelki bezfugowe. Dzięki nim eliminujemy problem doboru fug i ewentualnych zabrudzeń, które mogą się gromadzić w łączeniach płytek. Połączenie kafelków na styk jest możliwe wyłącznie przy użyciu płytek rektyfikowanych, które mają idealnie równe wymiary.

Wymagane parametry techniczne

 Wybierając płytki do kuchni, trzeba uwzględnić kilka parametrów technicznych. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na nasiąkliwość określaną parametrem E. Nasiąkliwość płytek stosowanych w kuchni powinna mieścić się w granicach 3-10%, dlatego należy szukać płytek z oznaczeniem EII. O bezpieczeństwie użytkowania płytek w kuchni decyduje ich antypoślizgowość wyrażana jako R. Antypoślizgowość powinna mieścić się w granicach R9-R13. Większa cyfra jest równoważna z mniej śliską powierzchnią. Na końcu należy przyjrzeć się ścieralności płytek. Klasa ścieralności jest określana jako PEI. Za podłogi kuchenne powinny służyć płytki klasy PEI 3.

Kluczowe kwestie w aranżacji kuchni

 Płytki do kuchni powinny być dobierane pod względem praktycznym, ale ich zadanie to również kreowanie efektownej aranżacji, dlatego nie należy wybierać ich w pierwszej kolejności. Płytki powinny być dostosowane do umeblowania. Dostępna kolorystyka i wzornictwo kafelków są niesamowicie różnorodne, o czym można się przekonać, wchodząc na stronę firmy Paste Group. W doborze kolorów płytek warto pamiętać, że jasne płytki sprawiają, że mała kuchnia wydaje się bardziej przestronna. Ciemne odcienie pasują do przestronnych i dobrze oświetlonych wnętrz. Płytki w dużych rozmiarach także sprzyjają kuchniom o sporym metrażu. W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się za to płytki średniej wielkości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%