Zamknij

Jak uniknąć zaczadzenia?

10:34, 16.01.2018 Redaktor
Skomentuj

Każdego roku, gdy zaczyna się sezon grzewczy powraca problem związany z zaczadzeniem. Mimo ostrzeżeń, cały czas dochodzi do tragedii. W jaki sposób można ochronić siebie i bliskich przed zatruciem dwutlenkiem węgla? Oto kilka porad, które znacznie zmniejszą ryzyko wystąpienia zatrucia czadem.

Regularne kontrole to podstawa

Jedną z najczęstszych przyczyn zatrucia dwutlenkiem węgla jest niedrożność przewodów kominowych, które odprowadzają spaliny i dym z urządzania grzewczego na zewnątrz budynku. Bardzo ważne jest to, aby przy budowie komina i systemu odprowadzającego spaliny do niego trzymać się ściśle wytycznych wskazanych w specyfikacji technicznej budynku. Już nawet przy niewielkich odstępstwach może dojść do błędu powodującego zatykanie się lub całkowitą niedrożność kanałów wentylacyjnych.

Bardzo ważne jest też utrzymywanie przewodów kominowych i wentylacyjnych w czystości. W tym celu konieczne są wizyty kominiarskie. Prawo budowlane dokładnie określa to, ile razy w ciągu roku powinny być kontrolowane poszczególne przewody kominowe. Kontrola kominiarska powinna odbyć się przynajmniej raz w roku – kontrolowane są przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Przy wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości kominiarz zaleci czyszczenie lub naprawę poszczególnych przewodów. Istotne jest to, aby zlecać kontrole wykwalifikowanym kominiarzom, których uprawnienia będą potwierdzone odpowiednimi dokumentami.

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń mieszkalnych

Istotną kwestią jest zapewnienie w pomieszczeniach mieszkalnych dobrej wentylacji, która pozwoli na wymianę powietrza, w tym usunięcie mogących się wydobywać z urządzeń grzewczych spalin. Jest to szczególnie istotne w mieszkaniach, gdzie urządzenia grzewcze często nie mają osobno wydzielonych pomieszczeń. Dlatego bardzo ważne jest pilnowanie tego, aby kratki wentylacyjne w kuchni czy łazience były czyste i nic ich nie przysłaniało.

Wysokiej jakości urządzenia grzewcze

Coraz głośniej mówi się również o tym, że częstą przyczyną zaczadzenia są urządzenia grzewcze starszej generacji. Chodzi tutaj szczególnie o starsze modele piecyków gazowych. Nowoczesne urządzenia mają o wiele więcej zabezpieczeń i są szczelniejsze. Jednak nawet przy nowoczesnych urządzeniach grzewczych zaleca się stosowanie czujników, które wykrywają zwiększoną ilość CO2 w powietrzu. Nowoczesne czujniki takie jak te ze strony https://www.gerda.pl/czujniki-co-dymu-i-gazu.html często są wielofunkcyjne – wykrywają wyższe stężenie CO2 w powietrzu, ale także i dymu oraz gazu.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%