Zamknij

Na czym polegają izolacje natryskowe?

21:21, 15.01.2018 Redaktor
Skomentuj

Odpowiednia izolacja termiczna domu jest niezwykle ważna, szczególnie w klimacie umiarkowanym - z gorącym latem i mroźną zimą. Bardzo dobrym, a zarazem innowacyjnym sposobem na ocieplenie budynku jest wykorzystanie izolacji natryskowej.

Czym jest izolacja natryskowa?

Jest to izolacja wykonywana pianą poliuretanową (inaczej pianką PUR), która nakładana jest na różne powierzchnie przy pomocy maszyny wysokociśnieniowej. Pianka ta jest doskonałą izolacją, gdyż od razu po nałożeniu tworzy gęstą oraz zwartą strukturę, a do tego wypełnia każdą szczelinę. Dzięki temu ocieplenie domu wykonuje się szybko, do tego jest ono bardzo skuteczne i niezwykle trwałe. Co więcej, pianka PUR tworzy ochronę cieplną, ale także przeciwwilgociową dla każdego domu (albo budynku przemysłowego). Piana poliuretanowa jest materiałem wytwarzanym na budowie, z gotowych już składników. W przeciwieństwie do innego rodzaju izolacji (np. styropianem), nie da się jej nałożyć samodzielnie, bo izolacje natryskowe wymagają odpowiedniego sprzętu i znajomości technologii wytwarzania piany. Jednak bez problemu zajmą się tym fachowcy, dzięki czemu będzie miało się pewność, że izolacja zostanie wykonana w sposób profesjonalny.

Co można ocieplać tego rodzaju izolacją?

Wykonany natrysk będzie w stanie zaizolować wiele elementów domu, tak naprawdę od fundamentów, przez poddasze, aż po sam dach. Można wykorzystać go także na tarasach i balkonach oraz w betonowych zbiornikach. Izolacje natryskowe są technologią, która może zostać wykorzystana na wielu materiałach budowlanych, takich jak: drewno, blacha, beton, metal, folia, membrany lub płyty OSB. Co ważne, nałożenie warstwy izolacyjnej odbywa się bardzo szybko, np. izolacja dachu (o powierzchni 1000 metrów kwadratowych) zajmuje tylko jeden dzień. Ocieplenie różnych części domu znacznie podwyższy ogólną efektywność energetyczną budynku. Dzięki temu jednorazowa inwestycja w izolację natryskową przełoży się szczelność budowli przez nawet kilkadziesiąt lat. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do pianki PUR, tradycyjna izolacja już po kilku latach może obniżyć swą skuteczność i doprowadzić do wzrostu kosztów ogrzewania.

Zalety izolacji natryskowych

Korzyści płynące z tego rodzaju izolacji są naprawdę wymierne. Po pierwsze, pianka PUR jest lekka i ma dobrą przyczepność, co sprawia, że może być wykonywana także na starych izolacjach czy różnych warstwach wykończeniowych (a do tego nie obciąża konstrukcji domu). Po drugie, piana ta silnie się rozpręża, dlatego sprawdza się w ocieplaniu ścian trójwarstwowych, bo dobrze wypełnia pustki powietrzne między murami. Po trzecie, izolacja natryskowa pozwala dotrzeć w każdą, nawet najmniejszą szczelinę, co jest istotne w ocieplaniu przestrzeni wentylowanych w stropodachach. Po czwarte, pianka PUR (mimo izolacji) pozwala na przepuszczalność powietrza, co gwarantuje dobrą jakość powietrza. I wreszcie, po piąte, dzięki tego rodzaju izolacji wydatki na ogrzewanie mogą zmniejszyć się nawet o połowę. Widać więc, że jest to metoda innowacyjna, szybka, łatwa do wykonania i niosąca ze sobą naprawdę wiele zalet.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%