Zamknij

Oczyszczalnia na własny użytek

22:57, 21.06.2017 Pismak
Skomentuj

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z punktu widzenia technologicznego może być instalacją skomplikowaną, ponieważ odnosi się do różnego typu procesów chemicznych i biologicznych. Dla małych i dużych użytkowników jest wygodnym, oszczędnym i ekologicznym sposobem radzenia sobie z zanieczyszczeniami tam, gdzie nie została pociągnięta kanalizacja, a plan zagospodarowania przestrzennego i lokalne przepisy umożliwiają montaż oczyszczalni.

Wiele skomplikowanych procesów

W zależności od liczby osób, które będą korzystać z oczyszczalni oraz specyfiki ukształtowania terenu można zdecydować się na różnego typu oczyszczalnie. Ich mechanizm działania jest podobny, a fachowcy z http://www.traidenis-pol.com w profesjonalny sposób doradzą, co najlepiej wybrać, zamontują, pomogą załatwić skomplikowane formalności prawne oraz będą serwisować instalację. Takie kompleksowe działanie jest bardzo ważne, bo tylko wtedy możemy być pewni, że wszystko działa bez zarzutu.

Jak pracuje oczyszczalnia?

Oczyszczenie przebiega na dwóch płaszczyznach. Wstępnie zanieczyszczenia są poddawane wstępnym procesom gnilnym w specjalnym zbiorniku z tworzywa sztucznego. Tam zachodzą procesy osadzania oraz wypływania dużych zanieczyszczeń. Co pewien czas należy osady z dna wybrać. Zanieczyszczenia są zbierane na filtrze biologicznym. Jeśli chcemy usprawnić wstępny proces możemy dodać do zbiornika preparaty biologiczne. Rozmiar zbiornika powinien być dobierany do ilości odprowadzanych przez nas ścieków.

Oczyszczanie właściwe – skomplikowane procesy

Właściwe oczyszczanie składa się z procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych, które zachodzą przy udziale tlenu. Mówimy tutaj o pracy w gruncie, filtrach doczyszczających czy też reaktorze biologicznym. Oczyszczanie w gruncie wymaga zainstalowania studzienki rozdzielczej i ułożenia drenażu rozsączającego. Z zewnątrz widzimy tylko studzienki i wyloty rur kanalizacyjnych. Żeby proces oczyszczania w gruncie przebiegał bez problemów, muszą być spełnione określone warunki. Musimy dysponować gruntem piaszczystym oraz niskim poziomem wód gruntowych. Gdy warunki są niesprzyjające, drenaż można wykonać w filtrze piaskowym – formie nasypu, która jest widoczna na powierzchni. Jeśli poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, konieczne jest zamontowanie przepompowni.

Filtr doczyszczający stosujemy, gdy nie ma możliwości odprowadzenia ścieków po osadniku do gruntu. Powodem mogą być warunki geologiczne. Filtr zapewnia oczyszczanie na bardzo wysokim poziomie – zanieczyszczenia mogą być od razu odprowadzane do rowu melioracyjnego lub poprzez studnię chłonną do gruntu. Jeśli decydujemy się na zbiornik, to będzie on widoczny na powierzchni. W nim wytwarzana jest biomasa, która neutralizuje ściek. Zazwyczaj taki zbiornik wypełnia się żwirem lub kształtkami z tworzywa. Warto podkreślić, że taki typ oczyszczalni zajmuje mniej miejsca niż instalacja w gruncie, a produkty trafiają od razu do rowu melioracyjnego lub studni chłonnej.


Artykuł ekspercki

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%