Zamknij

Mama - internetowa freelancerka

20:56, 04.05.2017 . Aktualizacja: 18:17, 08.11.2018
Skomentuj

Mama na etacie – dlaczego to takie trudne?

Bycie mamą to praca na pełen etat, rozumiany jako 24-godzinny nieustannej troski, pielęgnacji, gotowania, sprzątania, a nawet zabawy z pociechą. A szef wymagający...

Rzeczywiście sytuacja kobiet w Polsce z dziećmi do lat 8-9, wydaje się skomplikowana i wymagająca znalezienia rozwiązań systemowych, które umożliwią pełen sprawdzenie się w roli i matki i pracownika. Obecnie obowiązujący model nie daje takiej szansy. Pełen jest dramatycznych wyborów pomiędzy spełnieniem obowiązku wobec wymagań pracodawcy, nieprzewidzianych nadgodzin, krytycznych i kąśliwych uwag koleżanek kolegów z pracy a potrzebą dziecka koniecznością zaopiekowania się nim, a przede wszystkim chęcią spędzenia z nim czasu. Pytane mamy, które łączą etat z opieką nad małym dzieckiem, podkreślają, że niejednokrotnie nie odczuwają satysfakcji z żadnej z ról, nader zaś często towarzyszą im wyrzuty sumienia wynikające z poczucia bylejakości, prowizoryczności w wypełnianiu obu.

Praca na etacie wiąże się nie tylko z koniecznością wypełnienia obowiązków zawodowych, które nawarstwiają się w czasie ośmiogodzinnego dnia pracy, ale warunkuję ją również sztywny czas godzin, uniemożliwiający wizytę u lekarza, szczepienie dziecka czy udział w ważnych wydarzeniach z życia pociechy.

Te i wiele innych argumentów, niejednokrotnie odwodzą młode mamy od kontynuowania kariery zawodowej, prowadzą do rezygnacji z pracy, a co za tym idzie ograniczają społecznie, frustrują zawodowo, zubażają budżet domowy. Czy jest na to rozwiązanie?

Zarabianie bez wychodzenia z domu.

Coraz popularniejsze stają się inicjatywy kobiet uruchamiane w sieci. Praca w internecie pozwala na wiele więcej niż praca na etacie, co wcale jednak nie znaczy, że jest mniej wymagająca. O ile praca na etacie uzależniona jest od możliwości i zmysłu organizacyjnego, o tyle praca w domu wymaga cech osobowościowych i pewnej konsekwencji w realizowaniu celów: odwagi, systematyczności, szacunku dla czasu i nawyków. Młode mamy na forach internetowych i w mediach społecznościowych bardzo często opowiadają o drobiazgowo rozplanowanym dniu, o skupieniu, które umożliwia wykorzystanie każdej wolnej minuty, o potrzebie zatroszczenia się o kontakty w świecie niewirtualnym, gdyż łatwo można ulec złudzeniu, że poza monitorem nie ma już nic, a przecież jest…i o to jest, należy zadbać. Mimo tych niedogodności te właśnie kobiety, podkreślają, że nie zamieniłyby tej formy zarabiania na żadną inną, a tym bardziej nie wróciłyby do pracy na etacie.

Mama freelancerka zarabia przez internet

Możliwości sieci wydają się być nieograniczone, a jedyne ograniczenie, które zna sieć to człowiek. Niemniej jednak zarabianie w internecie wdrażane przez kobiety, opiekujące się małymi dziećmi, najczęściej rozwija się na niniejszych polach:

- prowadzenie bloga, ewentualnie vloga, daje okazję do podzielenia się własnymi spostrzeżeniami, zbudowania społeczności zainteresowanej wspólnym tematem bądź zagadnieniem, i wreszcie kusi zarabianiem na reklamach produktowych,

- copywriting dedykowany jest z kolei dla kobiet, które nie potrzebują tworzyć własnej autokreacji internetowej, za to lubią i potrafią posługiwać się słowem. To ciekawe rozwiązanie, które mimo, że czasochłonne może przynieść wiele korzyści.

- wypełnianie płatnych ankiet nie wymaga wielkiego nakładu pracy ani specjalistycznej wiedzy. Ankietyzacja online może towarzyszyć innym formom pracy przez internet.

- sprzedaż w internecie, może mieć różnorodne formy i przynosić zróżnicowane przychody. Od okazjonalnych po stałe będące konsekwencją prowadzenia sklepu internetowego bądź współpracy z aukcjami internetowymi.

Etat to nie przymus, a praca to wybór

Mamy – etatowe szukajcie wsparcie, dajcie sobie prawo do zmęczenia, nie oczekujcie od siebie perfekcjonizmu albo nieustannej gotowości – nie musicie. Mamy – freelancerki, gratuluję odwagi, doceniam za konsekwencję, samodzielność i inicjatywę. Dajecie dowód temu, że dom to dobre miejsce do spełniania ambicji zawodowych i zarabiania pieniędzy, często niemałych. Jednego i drugiego Wam życzę -

 

Artykuł sponsorowany

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%