Zamknij

Łódzkie pełne kultury w Krośniewicach - podsumowanie

16:14, 18.10.2018 GCKSiR Aktualizacja: 16:21, 18.10.2018
Skomentuj

Spotkanie pierwsze: warsztaty wokalno- aktorskie

W poniedziałek, 24 września odbyły się warsztaty w ramach II edycji projektu pn. Łódzkie pełne kultury realizowanego przez GCKSiR wspólnie z Łódzkim Domem Kultury. Zajęcia odbyły się w Muzeum im. Jerzego Dunin Borkowskiego, a uczestniczyła w nich najpierw grupa trzydzieściorga dzieci, a potem dorośli – nauczyciele i instruktorzy zajęć artystycznych.

Dzieci zajęły się ćwiczeniem wokalu i zadaniami aktorskimi. Warsztaty poprowadziła Dagny Konopacka – absolwentka Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, artystka chóru Teatru Wielkiego w Lodzi od 2013r. Uczestnicy zajęć poznawali podstawy śpiewu klasycznego i trenowali głos, rozmawiali o pracy aktorów i osób, których zadania polegają na przygotowaniu artystów do występu na scenie (fryzjerki, krawcowe itd.), mogli sprawdzić, jak to jest być tancerką w balecie klasycznym (czy łatwo jest poruszać się w baletkach, stanąć na pointach?), przymierzali kostiumy i próbowali wykorzystać różnorodne rekwizyty. Na koniec Dagny Konopacka przygotowała uczestników do wspólnego wykonania krótkiego fragmentu arii tenora z opery ,,Carmen” Georgesa Bizeta (po francusku!). Dzieci angażowały się w realizację proponowanych zadań, chętnie też wzięły udział w sesji fotograficznej z wykorzystaniem rekwizytów i kostiumów. Znakomicie śpiewały chórem, uzyskując pochwałę od prowadzącej, a w drodze powrotnej do szkoły, zgodnie z zachętą, głośno krzyknęły, dając upust energii i kontynuując jedno z ćwiczeń.

Natomiast dorośli – nauczyciele i instruktorzy uczestniczyli w zajęciach dotyczących emisji i higieny głosu. Warsztaty wspomagające świadome i prawidłowe wykorzystywanie aparatu głosowego poprowadził Michał Jan Barański – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej oraz Dyrygentura Chóralna, zastępca kierownika chóru Teatru Wielkiego w Łodzi oraz kierownik artystyczny Łódzkiego Chóru ,,Verdiana”, edukator w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczyciel w Łodzi, aktywny dyrygent, śpiewak i pedagog. W trakcie spotkania uczestnicy odświeżyli i poszerzyli swoją wiedzę na temat budowy aparatu głosowego, poznali różne rodzaje oddechu, dowiedzieli się więcej o emisji głosu i o tym, jak prawidłowo artykułować głoski oraz na czym polega impostacja głosu. Wszystkie aspekty emisji głosu to trudne zagadnienia. Korzystanie z możliwości mówienia i śpiewania jest naturalną umiejętnością, ale mądre, świadome używanie własnego aparatu mowy jest niezbędne w przypadku osób, które wykonują zawody wymagające zachowania głosu w dobrej kondycji przez wiele lat. Warto przestrzegać zasad higieny aparatu mowy, a informacje przekazane przez prowadzącego oraz zaproponowane ćwiczenia mogą pomóc uczestnikom zajęć wykorzystywać głos oszczędnie i efektywnie (bo ,,głośno nie znaczy wyraźnie”).

Spotkanie drugie: W stronę folkloru

We wtorek, 9 października odbyły się kolejne warsztaty. Tym razem uczestnikami były tylko dzieci, a gościł je oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej w Krośniewicach. Zajęcia pn. Gdzie słyszysz śpiew, tam idź – tam dobre serca mają. Warsztaty w oparciu o technikę E.E. Gordona poprowadziła Małgorzata Kaczmarek. Celem spotkania był rozwój muzyczny na przykładzie polskiej twórczości ludowej. Uczestnicy dowiedzieli się, na jakiej rytmice bazuje polski folklor, mieli okazję zagrać na prostych instrumentach, wziąć udział w muzycznych quizach, wyklaskać rytm polki czy mazura, zatańczyć walca, krakowiaka i poloneza, a także wykorzystać niezmierzone pokłady energii podczas zbójnickiego. Hej!

Spotkanie trzecie: Czy muzyka poważna jest poważna?

Niektórzy dorośli boją się filharmonii, a cóż dopiero dzieci? Otóż dzieci bać się nie muszą, bo… poznały filharmonię i dobrze się bawiły. Na pewno nie jest to miejsce dla ponuraków, a niechęć odczuwają tylko ci, którzy nigdy nie byli na koncercie! Grupa warsztatowa pierwsze spotkanie z muzyką w wykonaniu orkiestry symfonicznej na żywo ma już za sobą i z pewnością zaliczy je do kategorii przeżyć ciekawych.

W sobotę, 13 października uczestnicy projektu Łódzkie pełne kultury wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Celem wyjazdu było wysłuchanie koncertu pt. „Śpiewająca lokomotywa”. Sala Filharmonii Łódzkiej była wypełniona po brzegi, a zdecydowaną większość publiczności stanowiły dzieci, gdyż to właśnie tego dnia miała miejsce inauguracja Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego. Muzyczne spotkanie przeniosło publiczność do świata poezji Juliana Tuwima. W programie koncertu znalazły się m.in. utwory „Słoń Trąbalski”, „Ptasie radio”, „Kotek”, „Dwa Michały” czy „Rzepka”. Muzykę do utworów Juliana Tuwima napisał Piotr Salaber – tego wieczoru kompozytor dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej, a także śpiewał wraz z aktorami. W rolę Juliana Tuwima wcielił się Andrzej Walden, który recytował wiersze do muzyki. Wystąpili także śpiewający aktorzy. Podczas koncertu dzieci brały udział w quizach muzycznych, a także miały szansę zaśpiewać w kanonie.

Kolejne zajęcia dla dorosłych odbędą się 25 października, a ich temat jest intrygujący – ,,Dyrygowanie” ludźmi. Natomiast dzieci w tym samym dniu zajmą się wiolonczelą – posłuchają instrumentu i poszukają jego… duszy.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(GCKSiR )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%