Zamknij

W 2018 NFZ wyda na leczenie pacjentów w Łódzkiem 5,3 miliarda

09:35, 20.04.2018 (.) Aktualizacja: 09:57, 20.04.2018
Skomentuj

18,5 miliona złotych (18 470 000) otrzymał dodatkowo ŁOW NFZ na leczenie pacjentów. Pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej NFZ, o której uruchomieniu zdecydował Prezes NFZ, po otrzymaniu pozytywnej opinii Ministra Zdrowia i Ministra Finansów. 280 milionów zł między poszczególne oddziały wojewódzkie NFZ podzielono po analizach dokonanych przez NFZ, a także na podstawie algorytmu podziału środków ustalonym na potrzeby planu finansowego na rok 2018, z uwzględnieniem kosztów leczenia zaćmy zrealizowanych w 2017 r. w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej.

- 11, 6 miliona złotych Łódzki Fundusz przeznaczy na świadczenia realizowane w szpitalach – operacje usunięcia zaćmy i zabiegi endoprotezoplastyki. NFZ dokłada pieniędzy, aby utrzymać zwiększoną dostępność do tych świadczeń, którą udało się osiągnąć, dzięki systematycznemu (m.in. w IV kwartale 2017 r.) dokładaniu pieniędzy do tego rodzaju operacji (np. w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym skrócono czas oczekiwania z 18 miesięcy do 3; w Wieluniu dyrektor szpitala informował o miesięcznym okresie oczekiwania – obecnie pacjenci zapisywani na VI 2018). ŁOW NFZ wysłał już do szpitali w Łódzkiem, które realizują tego rodzaju świadczenia zapytanie, jaką liczbę zabiegów mogą wykonać dodatkowo w II kwartale tego roku. Na tej podstawie otrzymają pieniądze adekwatne do ich możliwości organizacyjnych - podaje Anna Leder rzecznik prasowy ŁOW NFZ.

3, 8 miliona to kwota, która zostanie przeznaczona na zwiększenie wyceny punktowej i podniesienie ceny punktu w psychiatrii i leczeniu uzależnień. 3 miliony złotych zostaną przeznaczone na sfinansowanie programu zarządzania chorobą w ramach programu pilotażowego POZ+. ŁOW NFZ właśnie ogłosił na konkurs dla palcowej POZ, które chcą wziąć udział w pilotażu. Wybierze 3 placówki z Łódzkiego, które mają od 5 do 10 tyś pacjentów u lekarza POZ – będą one testowały model POZ PLUS od 1 lipca br.

W 2018 ŁOW NFZ wyda na leczenie pacjentów w Łódzkiem 5,3 miliarda złotych.

Poniżej informacje o programie zarządzania chorobą w ramach POZ PLUS.

Celem wdrożenia programu zarządzania chorobą, w ramach programu pilotażowego POZ+, jest skoncentrowanie działań zespołu profesjonalistów medycznych na rzeczywistych potrzebach zdrowotnych pacjentów objętych opieką lekarza poz oraz ich realizację w sposób kompleksowy, planowany, ciągły i zintegrowany.

Istotą programu zarządzania chorobą jest prowadzenie przez placówkę medyczną aktywnej opieki nad pacjentem z chorobą przewlekłą. Pacjent ma stać się aktywnym partnerem we wspólnym podejmowaniu decyzji dotyczących postępowania w chorobie, w oparciu o wypracowany razem z nim indywidualny plan opieki medycznej (IPOM).

W nowym modelu opieki świadczenia będą udzielane zgodnie z obecnie obowiązującym zakresem świadczeń realizowanych przez lekarza poz, natomiast zwiększeniu ulegnie zakres oraz liczba działań profilaktycznych oraz edukacyjnych, dodatkowych usług dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, usług diagnostycznych oraz rehabilitacyjnych.

Świadczenia finansowane w ramach programu zarządzania chorobą obejmują diagnostykę, terapię i leczenie realizowane na rzecz pacjenta z wybranymi schorzeniami przez lekarza i pielęgniarek POZ przy współpracy z lekarzami specjalistami sześciu specjalności (diabetolog, kardiolog, neurolog, endokrynolog, pulmunolog, ortopeda) oraz fizjoterapeutami, dietetykami i edukatorami zdrowotnymi.

Do objęcia programem zarzadzania chorobą kwalifikują się pacjenci w wieku powyżej 18 r. ż. z podejrzeniem lub rozpoznaną przynajmniej jedną z jednostek chorobowych:

•Nadciśnienie tętnicze samoistne

•Cukrzyca typu 2

•Przewlekła choroba wieńcowa

•Utrwalone migotanie przedsionków

•Przewlekła niewydolność serca

•Astma oskrzelowa

•POCHP

•Wole miąższowe i guzowate tarczycy

•Niedoczynność tarczycy

•Choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych

•Zespoły bólowe kręgosłupa

Warunkiem objęcia pacjenta programem pilotażowym jest stan zaawansowania choroby pacjenta, który pozwala na kontynuacje leczenia w POZ. Pacjent musi wyrazić zgodę na objęcie opieką przez lekarza POZ programem zarządzania chorobą poprzez złożenie deklaracji.

Ci pacjenci, którzy nie kwalifikują się do programu, nie złożyli deklaracji, zrezygnują lub nie będą realizować zaleceń zostaną wyłączeni z programu.

Świadczenia finansowane w ramach tego programu obejmują:

1) przeprowadzenie porady kompleksowej obejmującej: badanie podmiotowe i przedmiotowe oraz wykonanie niezbędnych badań, konsultacji specjalistycznych i fizjoterapeutycznych (1 raz w ciągu 12 m-cy),

2) przeprowadzenie porady kontrolnej (1 - 3 razy w ciągu 12 m-cy),

3) przeprowadzenie porady edukacyjnej (realizowana po opracowaniu planu leczenia i każdej jego zmianie),

4) przeprowadzenie cyklu porad dietetycznych (cykl 3 porad w zależności od potrzeb, 1 cykl na 12 miesięcy).

Konsultacje specjalistyczne zlecane są indywidualnie w zależności od potrzeb, podobnie jak konsultacje fizjoterapeuty. Fizjoterapia w uzasadnionych przypadkach może trwać łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy.

Anna Leder

 

((.))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%