REKLAMA

Alterstacja na Dzień Kobiet

18:35, 09.02.2018 | Kultura
REKLAMA
Skomentuj

Walijski gitarzysta, wokalista i kompozytor John Porter zagra w marcu na Alterstacji. Współtwórca takich formacji jak „Mannam – Elektryczny Prysznic” czy „Porter Band” przyjedzie do Płocka z solowym projektem i wystąpi w sali koncertowej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki 9 marca o godzinie 19. Bilety w cenie 40 zł można już kupić w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki w tym roku przygotował na Dzień Kobiet wyjątkowy prezent. W ramach projektu Alterstacja w kameralnym, solowym koncercie wystąpi John Porter - doświadczony i ceniony muzyk z Walii, który ponad 40 lat temu postanowił osiedlić się w Polsce.

John Porter urodził się w 1950 roku w Walii. W poszukiwaniu życiowej drogi w 1976 roku dotarł do Polski, gdzie postanowił osiedlić się na stałe. Początki jego kariery to przede wszystkim współpraca z Korą i Markiem Jackowskim, z którymi współtworzył trio „Mannam - Elektryczny Prysznic”, grając na gitarze akustycznej. Trzy lata później artysta opuścił zespół i założył swoją własną formację, którą nazwał po prostu Porter Band, i z którą nagrał dwa albumy: „Helicopters” i „Mobilization”.

Kolejnym znaczącym, aczkolwiek bardzo krótkim rozdziałem w twórczości Johna był projekt China Disco, w skład którego wchodzili Winicjusz Chróst, Andrzej Mrowiec, Krzysztof Ścierański i Jose Torres. Po zakończeniu działalności grupy, John wrócił do gitary akustycznej i postanowił samodzielnie kontynuować swoją muzyczną drogę. W 1983 roku wydał płytę „Magic Moments” - pierwszy album unplugged w Polsce.

Na początku lat 90. John Porter, wracając do elektrycznych brzmień, uformował nowy skład i jako zespół Mirror wydał krążek „Right Time”. Reaktywował także Porter Band, z którym wydał kolejne 3 albumy. Ostatecznie grupa rozpadła się w 2002 roku.

Kolejnym etapem artystycznym była współpraca z Anitą Lipnicką. Zarejestrowany w 2002 roku utwór „For you” zaśpiewany wspólnie z Anitą okazał się kolejnym punktem zwrotnym w karierze muzyka. Rok później ukazał się album „Nieprzyzwoite piosenki”, który osiągnął status „Złotej płyty” i otrzymał Fryderyka. W 2005 roku John Porter został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2008 roku ukazała się ostatnia płyta duetu Lipnicka Porter „Goodbye”.

John Porter nagrał jeszcze dwie solowe płyty. Ostatnią, „Honey Trap”, w 2014 roku.

Dwa lata temu razem z Adamem Darskim „Nergalem”, znanym z występów w zespole „Behemoth”, stworzył duet „Me and That Man” wykonujący muzykę z pogranicza rocka, folku i country. W tym samym roku rozpoczął także współpracę z polską artystką Alicją Domańską.

Z początkiem roku 2018 artysta rozpoczął trasę koncertową z projektem John Porter Solo, na której znalazł się także Płock. Wykonawca opisuje kolejne koncerty trasy jako intymne i kameralne.

John Porter w solowym koncercie wystąpi w POKiSie już 9 marca o godz. 19. W programie znajdą się utwory z najnowszego krążka Johna pt. „Honey Trap”, numery z poprzednich płyt, duetu z Anitą Lipnicką, a także z najnowszych projektów z Adamem Nergalem Darskim, Wojtkiem Mazolewskim, czy Alicją Domańską. Bilety w cenie 40 zł można kupić w Bileterii POKiS (ul. Tumska 9a) oraz na stronie www.pokis.infoserw.pl.

(Kultura)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone | 2018