Zamknij
REKLAMA

Zabytkowe Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu zyska nowy wizerunek?

12:28, 06.11.2017 | O.R
REKLAMA
Skomentuj

Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu ma szansę na rewitalizację i nowy wizerunek. Ks. Piotr Kalisiak, proboszcz parafii p.w. św. Wojciecha, biskupa i męczennika poinformował parafian o zbiórce na opłatę wniosku o dofinansowanie prac konserwatorskich i budowlanych, złożonego do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Potrzeba kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dobrowolnych datków można dokonać podczas Mszy św. albo na konto parafii.

- Złożyliśmy wniosek o dotację ze środków UE pn. Historia, tradycja i kultura Ziemi Głogowieckiej - prace konserwatorskie i roboty budowlane w zabytkowym Kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Głogowcu koło Kutna. Mamy nadzieję na pozyskanie pieniędzy na rewitalizację świątyni i jej otoczenia, urządzenia na nowo parku. Mam nadzieję, że wielu z mieszkańców regionu zna bogatą historię naszego kościoła i Ziemi Głogowieckiej oraz tradycję działalności patriotycznej, to właśnie z tych powodów warto zadbać aby pod opieką konserwatora zabytków odżyła perła naszego regionu i służyła przez kolejne wieki ludziom - mówi ks. Piotr Kalisiak, proboszcz parafii w Głogowcu. 

Wniosek o dofinansowanie wykonała firma Just Consulting Małgorzata Just z Łodzi. 

- Staramy się o dotację w kwocie 9 mln zł. Wniosek został złożony w październiku w ramach Osi priorytetowej VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu Działania VI.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałania VI.1.2 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Daleko jeszcze do przyznania tych środków, ale za to mamy czas na modlitwę o formalne i merytoryczne pozytywne rozpatrzenie wniosku i zbieramy na opłatę wynagrodzenia wykonawców wniosku - dodaje ks. Piotr Kalisiak. 

Parafia w Głogowcu liczy około 1400 parafian, Sanktuarium istnieje od 1434 r. Murowany kościół został wybudowany w 1560 r. przez Pawła z Głogowskich w miejsce drewnianego kościoła wybudowanego przez Jana z Głogowskich  na początku XIV w.

Pigułka z historii Sanktuarium. Warto wiedzieć.

W okresie powstania styczniowego oddział Kozaków rozgromił w pobliżu kościoła grupę powstańców. Miejscowy proboszcz ks. Józef  Siekierzyński za wspieranie powstania został skazany na 37 lat Syberii. Po odbyciu kary najpierw zwolniony z zesłania, później wykonywał posługę kapłańską w Tworkach k Pruszkowa. Następnie powrócił do Głogowca, przywożąc ze sobą złoty kielich jako wotum od Sybiraków. Zmarł w Głogowcu 31 grudnia 1912 r.

W 1926r. do Głogowca przybył prezydent Ignacy Mościcki.
W latach 1934-40 odbywały się zloty Akcji Katolickiej, spotkania młodzieży organizowane przez ks. Czesława Korzeniowskiego. W 1940 r. władze okupacyjne aresztowały ks. Korzeniowskiego, który zginął w Dachau w opinii świętości. Po aresztowaniu ks. Korzeniowskiego kościół w Głogowcu  został zamieniony na czas wojny na  magazyn.
W 1939r. ( 8-14. IX ) Generał Tadeusz Kutrzeba przebywał ze swoim sztabem wojskowym w Głogowcu na plebani i  w pałacu dworskim, skąd dowodził w tym czasie bitwą nad Bzurą połączoną Armią Poznań - Pomorze.


Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński 14 września 1975 roku dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Głogowieckiej. Koronę ofiarował papież Paweł VI.


W latach (1981- 1998) kustoszem Sanktuarium był ks. Marian Lipski, kapelan podziemnej Solidarności, wielki patriota.
W kwietniu 1983 roku Mszę świętą odprawił ksiądz Jerzy Popiełuszko.
7 kwietnia 1985 roku siedmioosobowa grupa członków NSZZ "Solidarność" i Konfederacji Polski Niepodległej rozpoczeła rotacyjny protest głodowy przeciwko przetrzymywaniu w więzieniach PRL więźniów politycznych.
4 września 1997 w Głogowcu przebywał Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski
7 września 1997 wizytę złożył prezydent Lech Wałęsa
14 września 2005 odbyły się uroczyste obchody XXX rocznicy koronacji Cudownego Obrazu z udziałem ks. kardynała Józefa Glempa - Prymasa Polski

Zachęcamy do obejrzenia filmu autorstwa Tomasza Skuzy, firma Progres Kutno.

 

REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (8)

ParafiankaParafianka

2 0

Nasz kościół będzie piękny. Oby tylko udało się zebrać odpowiednią kwotę 16:28, 06.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MOntyMOnty

3 0

Bardzo fajnie oby się udało, to nie jest taki zwykły kościół 17:20, 06.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

haryhary

3 0

Może jeszcze proboszcz rozwiąże problem śmieci na pobliskim cmentarzu. Myślę, że wystarczyłoby zlikwidować studnię na końcu pod lasem, usunąć znajdujące się tam dzikie wysypisko ( po dwa metry obok niego są pomniki) posadzić jakieś tuje i może wtedy ludzie nie będą tam rzucać śmieci. Pod dwa kontenery, które są na terenie cmentarza warto byłoby położyć kawałek kostki brukowej, to łatwiej byłoby utrzymać czystość. A tak śmieci fruwają po całym cmentarzu.Wstyd. 19:19, 06.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MOntyMOnty

1 1

jeśli wiesz gdzie jest to dzikie wysypisko napisz email do nadleśnictwa a oni je usuną 16:21, 07.11.2017


parafiankaparafianka

0 0

W roku 1975, kiedy była koronacja obrazu proboszczem był św.p.Ks. Stanisław Tomaszewski.Dlaczego się o tym nie wspomina? 20:58, 06.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

koronacjakoronacja

1 0

Jest napisane o koronacji. 21:12, 06.11.2017


wiernywierny

1 0

...pamiętammsze za ojczyzne.......tego mi teraz brakuje... 00:44, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Chmielecka J.Chmielecka J.

0 0

Poprzysięgłam sobie oddawać połowę pensji na ten zbożny cel. 15:24, 20.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone