Zamknij
REKLAMA

Znalezione fragmenty macew powróciły na krośniewicki cmentarz

08:40, 09.08.2017 | Pismak
REKLAMA
Skomentuj

Na początku sierpnia robotnicy remontujący jedną z krośniewickich dróg znaleźli fragmenty dwóch macew. Dzięki pracownikom Urzędu Gminy w Krośniewicach macewy zostały złożone na cmentarzu żydowskim w Krośniewicach.

Cmentarz żydowski w Krośniewicach znajduje się w pobliżu ul.Poznańskiej, po północnej stronie drogi, tuż przed wiaduktem obwodnicy miasta. Według niepotwierdzonych źródeł nekropolia została założona w drugiej połowie XVIII w.

W czasie drugiej wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz, a macewami wyłożyli krośniewicki rynek i ulice. Przez wiele lat na cmentarzu nie było żadnych nagrobków.

W 2014 roku cmentarz został ogrodzony i uporządkowany oraz wybudowana został droga prowadząca do niego. W lipcu 2014 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wybudowała ogrodzenie na cmentarzu. Prace zostały sfinansowane przez Sola Rosenkranza - Żyda ocalonego z krośniewickiego getta oraz jego potomków z Nowego Jorku. Miasto Krośniewice wykonało drogę dojazdową do cmentarza. Na cmentarzu na niewielkim wzgórku umieszczono fragmenty odnalezionych macew. 21 sierpnia 2014 r. na cmentarzu żydowskim w Krośniewicach nastąpiła uroczysta rededykacja cmentarza.

Niestety, dziś teren cmentarza znów jest zarośnięty chwastami…

TPZK

(Pismak)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone | 2018