Zamknij
REKLAMA

Krośniewice w hołdzie powstańcom

21:05, 03.08.2017 | Julita Szczepankiewicz
REKLAMA
Skomentuj

Na cmentarzu parafialnym w Krośniewicach odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę powstania warszawskiego. Społeczność krośniewicka od lat bierze udział w obchodach, pragnąc uczcić heroizm wszystkich Polaków, ale również upamiętnić mieszkańców Krośniewic uczestniczących czynnie w tym zrywie patriotycznym. Obchody powstania warszawskiego w Krośniewicach zainicjowała w 2009 r. Jolanta Zagajewska z wykształcenia historyk, oddany popularyzator wiedzy o naszej Małej Ojczyźnie, instruktor GCKS i R w Krośniewicach i opiekun Świetlicy Osiedlowej „Andersówka” .

W dniu 1 sierpnia przy wschodniej bramie cmentarza zebrali się mieszkańcy, którzy uczcili pamięć powstańców, jak i ofiar tego największego zrywu niepodległościowego w okupowanej przez Niemców Europie. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Julianna Barbara Herman burmistrz Krośniewic, Jadwiga Piotrowska radna, dzieci należące do grupy teatralnej „Na przekór” i mieszkańcy, którzy przybyli w poczuciu patriotycznego obowiązku i potrzeby serca.

O godzinie 17.00 rozległ się dźwięk syreny upamiętniający wybuch powstania. Krośniewiczanie zgromadzeni przy grobie Józefa Stokowskiego, uczestnika wyzwoleńczego zrywu Warszawy, wzięli udział w modlitwie za poległych. Przewodniczył jej ks. Wojciech Kluska. Następnie dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Małgorzata Przygodzka przybliżyła pokrótce postać J. Stokowskiego, odsyłając zgromadzonych do najbliższego wydania „KROŚNIEWIC EXTRA”, gdzie zostaną zamieszczone artykuły o krośniewickich bohaterach. Złożono kwiaty i zapalono znicz. Zebrani udali się na grób Henryka Dąbrowskiego, żołnierza AK, ps. „Pszczółka”. Przy grobie głos zabrał Wojciech Dąbrowski, jego syn. Podzielił się wspomnieniami, które przekazał mu ojciec - bezpośredni uczestnik walk. Następnie zgromadzeni przeszli do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie w dowód pamięci i szacunku dla walczących o wolną Polskę, złożono kwiaty i zapalono znicz. Julianna Barbara Herman podziękowała mieszkańcom za udział w obchodach 73. rocznicy powstania warszawskiego, zwracając uwagę na właściwą postawę młodego pokolenia, które pomimo letniego upału , ubrało się odświętnie na tę uroczystość.

Julita Szczepankiewicz

(Julita Szczepankiewicz)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone | 2018