Zamknij
REKLAMA

czwartek, 12.10, godz. 18:00

Centrum Teatru, Muzyki i Tańca

Bilety: Wejściówki

"Movies from the Heart of Poland" ("Filmy z serca Polski") to pierwsze przedsięwzięcie promujące w Polsce kino z Torunia, Bydgoszczy i całego regionu kujawsko-pomorskiego. Pomysłodawcami przeglądu są organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Pokaz obejmuje filmy zrealizowane w ostatniej dekadzie, nagradzane w kraju i poza granicami. W programie są dwa zestawy filmowe: fabularny i dokumentalny, które w sposób przekrojowy zaprezentują film krótkometrażowy tworzony przez filmowców związanych z naszym regionem.

Wśród fabuł znajdziemy nagrodzony na ponad 30 festiwalach (w tym amerykański Slamdance i polska Gdynia) film "Emilka płacze" Rafała Kapelińskiego. "Koniec wojny" Tomasza Szafrańskiego z pierwszą rolą filmową, znanego z polskiej telewizji, niemieckiego showmana Steffena Mollera (Szafrański zasłynął później reżyserią seriali "Nowa" i "Naznaczony"). Pokazany zostanie też pierwszy, polski, krótki metraż nagrodzony BAFTA Scotland "Tajemnica spowiedzi" - niezależna produkcja nakręcona przez Agatę Jagodzińską. Będzie też krótka etiuda o losie Żołnierzy Wyklętych "Reszta jest milczeniem" Pawła Hejbudzkiego (znanego z dokumentu "Jestem Polakiem").

Część dokumentalna pokazów obejmuje m.in. nagradzany na kilkunastu zagranicznych festiwalach film Marcina Sautera "Za płotem", uhonorowaną w Brazylii i Polsce opowieść o najstarszym taksówkarzu w Toruniu "Taksówkarz" Ryszarda Kruka, czy nagradzaną wielokrotnie historię o ludziach w podmoskiewskim pociągu - "Elektryczka" Macieja Cuske. Wśród wideoklipów zobaczymy teledyski grup Czesław Śpiewa, Bajzel, Sofa, Rejestracja i Fox realizowane w technikach rysunkowych, lalkowych i unikatowej - plastelinowej. 

Rok temu przegląd ruszył w trasę po kraju, która zakończy się 29 i 30 marca w kinie Dworu Artusa. Na trasie były m.in. Bydgoszcz, Poznań, Łódź, Kraków, Skoczów, Konin, Ciechanów itd. Podróż była możliwa dzięki dofinansowaniu z programu Mikrowsparcie i ze środków organizatorów Tofifest.

Producentem projektu są: Fundacja Biuro Kultury oraz MFF Tofifest Partnerzy: Eureka Media, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi oraz Telewizja Polska.

 

© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone | 2018