Zamknij

Koniec roku jubileuszowego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

13:01, 11.12.2017 Kultura
Skomentuj

W gościnnym Muzeum - Zamku w Oporowie wczoraj odbył się recital kutnianki Małgorzaty Pawłowskiej (sopran). Przy fortepianie akompaniowała Monika Kolasińska, gościnnie wystąpiła Katarzyna Drelich (sopran), a koncert prowadził Maciej Oswald - dziennikarz Polskiego Radia Czwórki – także kutnianin. W ten sposób TPZK zakończył jubileuszowy rok 45-lecia działalności TPZK.

Koncert został zorganizowany przez zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Dyrektora Muzeum Zamku w Oporowie.

-Ogromne podziękowania składamy na ręce Małgorzaty Pawłowskiej oraz towarzyszących jej artystów oraz prowadzącego koncert za ich występ pro publico bono – dla dobra społecznego - mówi Bożena Gajewska, prezes TPZK.

Małgorzata Pawłowska do swojego recitalu wybrała piękne utwory, które śpiewała z ogromną pasją i wdziękiem. Jej niepowtarzalny głos zachwycił licznie zgromadzonych słuchaczy. Ta utalentowana kutnowska sopranistka, mimo młodego wieku, zaprezentowała wysoki kunszt artystyczny. Owacją na stojąco nagrodzili zebrani w Sali Rycerskiej Małgorzatę Pawłowską oraz towarzyszących jej artystów , a bisom nie było końca...             

Zaproszeni goście usłyszeli: Mieczysław Karłowicz – Pieśń „Pamiętam ciche, jasne, złote dnie” op. 1 nr 5 Richard Strauss – Pieśń „Zueignung” op. 10 nr 1 Richard Strauss – Pieśń „Allerseelen” op. 10 nr 8 Richard Strauss – Pieśń „Cäcile” op. 27 nr 2 Wolfgang Amadeus Mozart – Aria Fiordiligi z I aktu opery „Così fan tutte” - „Temerari... Come scoglio” Jacuques Offenbach – Duet „Barcarolle” z opery ,,Les contes d’Hoffmann” Jin Xiang – Aria Jin Zi z opery „Yuan Ye” Giuseppe Verdi – Aria Medory z opery „Il Corsaro” – „Egli non riede ancora… Non so le tetre immagini” Piotr Czajkowski – Scena listu Tatiany z opery „Eugeniusz Oniegin” Ruperto Chapi – ,,Al pensar en el dueño de mis amores” z zarzueli „Las Hijas de Zebedeo” Agustin Lara – Pieśń „Granada”


Kilka słów o artystach…

Małgorzata Pawłowska – urodziła się w Kutnie, tu ukończyła Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. H. Dąbrowskiego. Sopranistka koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (m.in. w Niemczech, Chorwacji, we Włoszech). Śpiewaczka brała udział w wielu kursach mistrzowskich (m.in. z Agnieszką Mikołajczyk i Teresą Żylis – Garą) i konkursach, otrzymała m.in. wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, a także została finalistką w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Zinki Milanov w Rijece w Chorwacji. Dotychczas, wcieliła się w role Hrabiny z „Wesela Figara” W. A. Mozarta i Donny Anny z „Don Giovanniego” tego samego kompozytora, a obecnie przygotowuje się do roli Fiordiligi z „Cosi fan tutte” Mozarta i Tatiany z „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego. Śpiewała również partie sopranowe w „Mass of Joy” Zuzanny Falkowskiej, „Completorium” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, „Requiem” Gabriela Faure, „Exsultate Jubilate” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz „Mszy nelsońskiej” Josepha Haydna. Małgorzata Pawłowska jest od 3 lat związana z warszawską sceną burleski, w kwietniu tego roku wystąpiła również ze znanym warszawskim kabaretem autorstwa Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego. Obecnie jest studentką roku dyplomowego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie dziekana Wydziału Wokalno – Aktorskiego prof. Ryszarda Cieśli.

Katarzyna Drelich (ur. 1997r.) – sopran. Historię z muzyką rozpoczęła od gry na gitarze klasycznej, w wieku 7 lat idąc do szkoły muzycznej. Rozwijając się osiągnęła wiele sukcesów koncertując m.in. w Belgii, Francji czy Niemczech. Śpiewu uczy się od dwóch lat, jest studentką drugiego roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Cieśli.

Monika Kolasińska – pianista, korepetytor śpiewaków. Absolwentka, a obecnie wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie Coachingu Wokalnego oraz Międzywydziałowe Studium Pieśni w tej samej Uczelni. Ze śpiewakami współpracuje od 15 roku życia. Wiedzę i umiejętności w dziedzinie pracy z wokalistami pogłębiała na kursach i warsztatach prowadzonych przez m.in.; prof. J. Marchwińskiego, prof. J. Artysza, prof. U. Kryger, O. Pasiecznik, M. Pikulskiego, E. Podleś oraz prof. U. Reinemanna. Jako korepetytor śpiewaków współpracowała z Wydziałem Wokalno - Aktorskim UMFC przy premierach: W. A. Mozarta - "Cosi fan tutte", "Don Giovanni", G. Pucciniego - "Suor Angelica" oraz "Oniegin" P. Czajkowskiego. W 2016 r. za działalność artystyczno - dydaktyczną została uhonorowana Nagrodą Rektora UMFC.

Maciej Oswald – z wykształcenia polonista, z zawodu radiowiec. Urodzony w Kutnie na początku lat dziewięćdziesiątych. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie i Uniwersytetu Warszawskiego. Nie bez przyczyny w jego życiu pojawiła się filologia polska. Tradycje rodzinne oplecione są wokół oświaty - nawet jego matka jest nauczycielem. Sam postanowił zerwać z nauczycielskim, rodzinnym przeznaczeniem i połączył polonistykę z mediami. Udało się.  Od kilku lat łączy słowo mówione z pisanym na antenie Polskiego Radia - Czwórki. Na co dzień zajmuje się nauką i nowymi technologiami. Sprawdza, co widać pod mikroskopem, gdzie się podziali młodzi polscy naukowcy i co jeszcze zmieni rozwój internetu Po godzinach czyta i słucha dobrej muzyki. Jak sam mówi: najważniejsza jest rozmowa z drugim człowiekiem.


Bożena Gajewska

(Kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

melomankamelomanka

2 0

Serdeczne gratulacje dla Pani Malgosi i wielu sukcesow. Jak miło byc dumnym z tak utalentowanej Artystki -Kutnianki. 17:17, 11.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%