Zamknij
REKLAMA

czytaj z eKutno.pl o polskich szpiegach. Kukliński, Sosnowski i Skarbek

11:14, 10.08.2018 | Marek Wasiński
REKLAMA
Skomentuj

Kto z nas choć przez chwilę nie chciałby poczuć się jak James Bond? Odwiedzać odległe zakątki świata, przeżywać niezwykłe przygody, spotykać piękne kobiety. Tak się składa, że niejeden Polak i Polka mogą pochwalić się bogatszym i ciekawszym CV niż fikcyjny agent Jej Królewskiej Mości. Już dziś możecie o tym przeczytać.

Książka pt. "Polscy szpiedzy" powstała w wyniku popularności serialu dokumentalnego o tej samej nazwie stworzonego przez stację Canal+ Discovery. Stanowi ona rozszerzoną wersję scenariusza programu telewizyjnego i jak sam tytuł na to wskazuje, opowiada o kolorowych postaciach polskiego wywiadu.

Sama konstrukcja opracowania jest bardzo przejrzysta. W ośmiu rozdziałach przeczytacie o siedmiu bohaterach - prawdziwych postaciach - oraz o historii placówki, która została stworzona dla szkolenia takich osób. A mowa tu m. in. o Ryszardzie Kuklińskim, Jerzym Sosnowskim, czy Krystynie Skarbek.

Autorzy z jednej strony starali się zawrzeć jak najwięcej informacji przybliżających losy bohaterów, a z drugiej strony nie chcieli zarzucać czytelnika niepotrzebnymi faktami tak by ten mógł bez przeszkód wyrobić sobie zdanie na ich temat.

Wszystkie rozdziały zostały opatrzone ilustracjami, które pomagają wyobrazić sobie opisywane historie. Sławomir Koper i Arek Biedrzycki oparli się w swojej książce na bogatej bibliografię w skład której wchodzą choćby artykuły naukowe, akta IPN, wywiady, czy materiały wideo.

Opracowanie Wydawnictwa Bellona nie stara się gloryfikować zawodu szpiega. Ostatecznie, to czytelnik zdecyduje czy opisani bohaterowie powinni odejść w zapomnienie, czy może ich wysiłki wywiadowcze powinny zostać docenione.

Na kartach książki dowiadujemy się nie tylko o tym jak w XX w. działał i rozwijał się wywiad polski, ale także o tym jak funkcjonował m. in. w Wielkiej Brytanii czy Związku Radzieckim. W historiach poszczególnych bohaterów znajdziemy podobieństwa, ale każda z siódemki opisanych postaci ma na tyle barwny życiorys, że szybko możemy odnaleźć w nich coś co nas zaciekawi. Jest coś o wykradaniu technologii z państw zachodnich, o kradzieży tożsamości, a także o świadomej, zaplanowanej dekonspiracji.

Można by powiedzieć, że "Polscy szpiedzy", to taki zbiór mini-biografii kilku wybranych postaci, które zapisały się w historii polskiego wywiadu. Zachęcają one nie tylko do szczegółowego zgłębienia losów poszczególnych bohaterów, ale także do zapoznania się z szeroko pojętą tematyką tajnych służb w naszym kraju, co zresztą było jednym z zamysłów autorów. To jak, kto z was znów chce poczuć się jak James Bond?

(Marek Wasiński)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone