Zamknij
REKLAMA

czytaj z eKutno.pl: Javier Mascherano. Kapitan bez opaski

09:47, 11.07.2018 | Marek Wasiński
REKLAMA
Skomentuj

Kim tak naprawdę jest lider? W psychologii jest to osoba lub organizacja przewodząca, stojąca na czele danej grupy. Z kolei w sporcie oznacza zawodnika lub zespół zawodników, będących na czele wyścigu czy rozgrywek. Każda osoba może podać inną definicję tego słowa. Jeśli chcielibyśmy znaleźć kogoś, kto w pełni uosabia jego znaczenie, to z pewnością byłby to Javier Mascherano.

Argentyński piłkarz po odpadnięciu z kadrą z Mistrzostw Świata w Rosji postanowił zakończyć reprezentacyjną karierę. W chwili obecnej broni barw chińskiego klubu Hebei, ale kibice najlepiej mogą kojarzyć go z jego występów w FC Barcelonie.

W styczniu bieżącego roku, po niemal ośmiu latach spędzonych w drużynie ze stolicy Katalonii, Mascherano postanowił zmienić klub. Uznał, że nie jest już w stanie dać temu zespołowi maksimum swoich możliwości. Jak się okazało, była to doskonała okazja, by polscy fani piłkarza mogli dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Za sprawą tego zdarzenia, nakładem wydawnictwa SQN ukazała się książka, pt. "Javier Mascherano. Kapitan bez opaski". Jej autorem jest dziennikarz sportowy, Nicolas Miguelez, który przeprowadził z głównym bohaterem serię rozmów, wykraczających poza tematy sportowe.

Na ponad 280 stronach książki opisanych zostało 15 kroków (w formie 15 rozdziałów), które według Argentyńczyka są niezbędne by myśleć o kimkolwiek jako o liderze. Oprócz tego znajdują się tu aż dwie przedmowy do polskiego wydania, a także posłowie napisane przez Tomasza Ćwiąkała. Najfajniejsze są jednak podziękowania polskich fanów Mascherano, które znajdują się na końcu opracowania.

Pierwsza rzecz jaka rzuci się wam w oczy w trakcie czytania, to duża i wyraźna czcionka, która z łatwością pozwala skupić się na przemyśleniach bohatera. Oprócz tego wytłuszczone zostały najważniejsze zdaniem autora cytaty, najlepiej podsumowujące charakter "El Jefecito". W ten sposób nie uciekną wam detale, które sprawiają, że Mascherano jest takim, a nie innym człowiekiem.

Nie jest to typowa biografia sportowa, przedstawiająca dokładnie kolejne etapy kariery piłkarza. Skupia się ona na najważniejszych momentach w życiu Argentyńczyka w kontekście jego zdolności przywódczych. Poruszone zostają zarówno tematy piłkarskie jak i filozoficzne, duchowe, czy polityczne.

Na kartach książki wypowiadają się także piłkarze, trenerzy i dziennikarze, który mieli okazję spotkać w swoim życiu Javiera Mascherano. Oprócz tego każdy rozdział rozpoczyna się od inspirujących cytatów jakby skrojonych pod defensywnego pomocnika Argentyny. Bohater opowiada nam zarówno o chwilach trudnych jak i momentach chwały, na które czeka każdy zawodowy sportowiec.

Jeśli uważacie, że "Kapitan bez opaski" nie jest najlepszym możliwym opisem Mascherano, to pasja z jaką opowiada on o cechach lidera, o poświęceniu, rywalizacji i o braniu spraw we własne ręce z pewnością przekona was, że tak właśnie jest.

 

(Marek Wasiński)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone