Zamknij

Za nami Spotkania z Historią w Muzeum Regionalnym w Kutnie

23:45, 13.11.2017 Kultura
Skomentuj

 Muzeum Regionalne w Kutnie było organizatorem turnieju jednego z dziesięciu „KUTNO-LUDZIE, HISTORIA, ZABYTKI”. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Kutna. Konkurs adresowany do uczniów kutnowskich szkół ponadpodstawowych odbył się 10 listopada jako impreza towarzysząca kolejnej edycji „Spotkań z historią”. Tematyka teleturnieju dotyczyła zagadnień związanych z historią miasta od średniowiecza do współczesności, miejsc, zabytków, postaci, herbów i legend. Do konkursu zgłosiło się 6 drużyn 3 osobowych. Po podliczeniu punktów komisja w składzie Kazimierz Śwircz – przewodniczący oraz Sylwia Stasiak i Sylwia Kacalak członkowie komisji z Muzeum Regionalnego w Kutnie wyłonili laureatów międzyszkolnego teleturnieju jednego z dziesięciu.

I miejsce - Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie

Julia Czekalska, Aleksandra Więckowska, Justyna Łuczak,opiekun –Aleksandra Szymczak

II miejsce - Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. A. Troczewskiego

Kacper Andrzejczak, Adam Podlewski, Paulina Konwerska, opiekun – Grzegorz Wojtasiak

III miejsce - Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie

Małgorzata Olkiewicz, Julia Szałwińska, Aleksandra Jóźwiak,

Przyznano również IV miejsce dla drużyn reprezentujących: II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza w Kutnie, Zespołu Szkół Nr 3 w Kutnie oraz Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Kutnie pod opieką Artura Ciurleja, Grzegorza Jaskułowskiego oraz Grzegorza Wojtasiaka. Młodzież otrzymała nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Kutna, pamiątkowe dyplomy, zdobywcy trzech pierwszych miejsc wezmą udział w wyjeździe do Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.

Wszystkim uczestnikom teleturnieju serdecznie gratulujemy.

9 listopada w kutnowskich szkołach zakończony został pierwszy etap projektu „Walka o Tron 1733" realizowany przez Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Fundację Budzenie Pasji. Wykorzystując metodę, larp (ang. Live Action Role Playing) odtwarzano obrady szlacheckich sejmików przed konwokacyjnych z 1733 roku, które debatowały nad zbliżającą się wolną elekcją po śmierci króla Augusta II Mocnego. Każdy z 7 sejmików rozgrywał się w realiach innej prowincji Rzeczypospolitej-od Prus Królewskich, przez Wielkopolskę, Litwę po Małopolskę.
W I etapie projektu udział wzięło ponad 150 uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 2, Szkoły Podstawowej Nr 5, Liceum Katolickiego SPSK, II LO im. J. Kasprowicza,

I Liceum Ogólnokształcące PUL oraz Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Kutnie, pod opieką nauczycieli: Grażyny Grobelskiej, Anny Woś, Grzegorza Wojtasiaka oraz Artura Ciurleja. Uczniowie wcielali się w role szlachciców i mieszczan, którzy walczyli na sejmikach o swoje racje i interesy. Efektem burzliwych obrad był wybór 24 posłów i reprezentantów miast królewskich na sejm konwokacyjny, który odbędzie się
już 24 listopada o godz. 12:00 w sali tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury. Jego celem będzie przygotowanie elekcji, która przeprowadzona zostanie również w KDK w dniu 8 grudnia.

Muzeum Regionalne

(Kultura)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%