Zamknij

Nie zginie Polska, lecz żyć będzie - dla Was, dla nas i dla całej ludzkości

21:24, 07.11.2018 O.R Aktualizacja: 20:02, 09.11.2018
Skomentuj fot. Piotr Szatkowski fot. Piotr Szatkowski

Nie zginie Polska, nie zginie, lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale – dla Was, dla nas i dla całej ludzkości. Ignacy Paderewski 

Dziś w Kutnowskim Domu Kultury Zespół Szkół nr 3 w Kutnie wraz z partnerami Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2, Państwową Szkołą Muzyczną i Młodzieżowym Domem Kultury w Kutnie przedstawił uroczysty koncert "Razem dla Niepodległej". Szacownych gości powitał dyrektor Wojciech Banasiak, a głos przed duchową ucztą zabrali Marzena Kurpiewska dyrektor SOSW nr 2,  dyrektor Delegatury w Skierniewicach Łódzkiego Kuratorium Oświaty Irena Maria Lesiak, ks. Jerzy Swędrowski. Został również odczytany adres od posła Tadeusza Woźniaka. Wśród gości nie zabrakło Starosty Kutnowskiego Krzysztofa Debicha, Jolanty Pietrusiak Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Kutnowskiego, Iwony Kacy dyrektor wydziału EKiS, szefów związków Jolanty Bujalskiej-Kowalczyk i Mariusza Kozarskiego.

- To koncert ,,Razem dla Niepodległej”, w którym uczennice i uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego wspólnie młodzieżą z placówek edukacyjno-wychowawczych i o profilu artystycznym zaprezentują swoje umiejętności. Setna rocznica odzyskania niepodległości to wydarzenie, którego rangi nie można przecenić. Chcemy dziś świętować je wspólnie z przyjaciółmi -mówili prowadzący koncert Gracjan Estkowski i Damian Pietrzak.- Dlatego do udziału zaprosiliśmy ludzi szczególnie nam bliskich: nauczycieli i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Kutnie oraz przedstawicieli dwóch ośrodków artystycznych współtworzących kulturalny pejzaż naszego miasta: Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego i Młodzieżowego Domu Kultury. Dziś wystąpimy razem. Razem dla Niepodległej. 

-Naszym obowiązkiem jest pamięć o przeszłości, w sposób szczególny czcimy Święto 11 Listopada, bo właśnie tego dnia 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, po 123 latach niewoli. Cztery pokolenia Polaków umierały kiedy Polska była wymazana z mapy. Nasze drogi do niepodległości wiodły nie tylko przez powstania zbrojne, ale również pracę organiczną, u podstaw – mówił Wojciech Banasiak. - Ważnym czynnikiem umacniania się tożsamości narodowej była troska o zachowanie ojczystego języka i wiary oraz kultura - patriotyczna literatura, malarstwo i muzyka. Radość z wydarzeń sprzed 100 lat była wyjątkowa. Powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe.

Zespół Szkół nr 3 w obchody stulecia odzyskania niepodległości włączył się bardzo intensywnie, poczynając od udziału w miejskich obchodach tego narodowego święta w ubiegłym roku, przez tematyczne zajęcia edukacyjne, historyczne, polonistyczne, wycieczki i wydarzenia kulturalne. 

Następnie głos zabrała Marzena Kurpiewska – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Kutnie.

- Od dwunastu lat współpracujemy z Zespołem Szkół nr 3 właśnie przy tego typu koncertach, warsztatach polonistycznych. Podstawą jest integracja.Każdy człowiek czuje olbrzymią potrzebę obcowania z drugim człowiekiem. Dzieci niepełnosprawne od początku powinny rozwijać się w środowisku wolnym od uprzedzeń. Ta współpraca pomaga niepełnosprawnym uwierzyć w siebie, pokonywać trudności, a z kolei dzieciom zdrowym pozwala nie obawiać się niepełnosprawnych - powiedziała Kurpiewska. 

-Wymodlili ją wreszcie poeci, prorocy. I z niewoli jak z torby wyjęli pielgrzymiej napisał Kazimierz Wierzyński. Polska zniknęła z mapy świata, ale nie zniknęła z serc i umysłów naszych przodków, przetrwała w wierze i tradycji naszych rodzin - mówiła Irena Maria Lesiak z kuratorium oświaty. - Dzisiaj oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli o niepodległość, oddając to co najważniejsze, najcenniejsze, życie. Naszą niepodległość znaczą mogiły i miejsca pamięci w każdym zakątku Polski i w wielu miejscach na świecie. Pamiętajmy jednak to co mówił święty Jan Paweł II -Wolność nie jest dana raz na zawsze,ją ciągle trzeba zdobywać na nowo, wolność jest nam dana, ale i zadana. To jest zadanie, obowiązek, to jest lekcja, którą trzeba codziennie odrabiać. Dobrze, że cała Polska świętuje, że wszystkie szkoły obchodzą ten piękny jubileusz. To ważne, bo właśnie obchodzenie takich uroczystości, oddawanie hołdu bohaterom, to oznaki podtrzymywania tożsamości, kultywowania tradycji. Cieszę się i dziękuję, że to robicie. Młodym zawsze potrzebne były autorytety, sto lat temu i teraz. I to jest też nasze zadanie, nauczycieli, wskazywania, nie nakazywania, tylko wskazywania wzorów. 

Koncert rozpoczął się tradycyjnie, po staropolsku - polonezem wykonanym przez uczniów klas maturalnych, przygotowanym przez Marcina Rymarkiewicza.

Pieśni, piosenki oraz dialogi wykonali: Paulina Lewandowska z klasy I technikum ekonomicznego, Natalia Prószkowska z klasy I technikum ekonomicznego,  uczennice z klasy I technikum organizacji reklamy: Ilona Górkiewicz, Katarzyna Matusiak, Justyna Michałowska, Martyna Banasiak i Aleksandra Dąbrowska, Katarzyna Chojnacka z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia ucząca się śpiewu klasycznego pod kierunkiem pani Bożeny Wagner, z akompaniamentem Marcina Janiszewskiego,  Ilona Górkiewicz z klasy I technikum organizacji reklamy, Angelika Filipiak i Patrycja Gruszczyńska z klasy III technikum ekonomicznego, Joanna Ancerowicz z klasy I A technikum logistycznego,  uczennice z klasy I technikum ekonomicznego i I technikum ochrony środowiska: Klaudia Wszywkow, Sandra Kornacka, Natalia Prószkowska, Marta Ciesielska, Paulina Lewandowska, Natalia Neugebauer, Anna Solarska, Anna Romańska i Nadia Dąbrowicz, Aleksandra Kozarska i Agata Daniel z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego, uczące się śpiewu jazzowego w klasie pani Marty Wilk, Katarzyna Matusiak z klasy I technikum organizacji reklamy z towarzyszeniem koleżanek z klasy: Justyną Michałowską, Martyną Banasiak i Aleksandrą Dąbrowską, Patryk Lipnowski i Gerard Podlewski z klasy I technikum informatycznego, Oliwia Byczkowska z Młodzieżowego Domu Kultury przygotowana przez panią Katarzynę Karolak-Rojewską.

Usłyszeliśmy utwory ,,Ten kraj”, "Piechota", ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Siwy mundur”, ,,Śpiewka 1920”, ,,Deszcz, jesienny deszcz”, ,,Miasto 44”, ,,Gdzie są kwiaty z tamtych lat”,  ,,Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony”,  ,,Jedna chwila”, "Mury", "Piosenka dla córki", "Powrócisz tu", ,Niepodległa, niepokorna”,Czym jest Ojczyzna? Elementem programu było też wspólne wykonanie ulubionego utworu marszałka Józefa Piłsudskiego czyli "Legionów".

- Czy ktoś próbował zdefiniować czym jest ojczyzna? Pewnie byłoby to trudne. Nasza szkoła zorganizowała konkurs poetycki na wiersz patriotyczny pt. ,,Polska to...”. Wyróżnienia zdobyli: Maciej Frydrysiak z klasy III technikum ekonomicznego i Natalia Katarzyńska z klasy III technikum organizacji reklamy. III miejsce zajęli: Julia Drążczyk z klasy I a technikum logistycznego i Rafał Kanas z klasy II technikum ekonomicznego. II miejsce przypadło w udziale Michalinie Słowińskiej z klasy II technikum handlowego. I miejsce zajęła Karolina Darmach z klasy I technikum organizacji reklamy - prowadzący podali wyniki konkursu.

W koncercie wystąpili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego nr 2 w Kutnie. Wykonali wiersze „Polak mały” oraz „Barwy narodowe” (Daniel Cieślak i Witold Stankiewicz) i taniec z szarfami (Paulina Kacprzak, Weronika Chylewska, Martyna Wysocka, Dominika Kasparek, Szymon Szybka, Dawid Kowalewski, Damian Brewiński, Kacper Jankowski).

Współpraca artystyczna między placówkami trwa od 2006 roku. Dzisiejszy występ dzieci przygotowały panie Katarzyna Stolińska i Anna Szymczak.

Koncert przygotowali: panie Dorota Chojnacka i Halina Sankowska oraz pan Marcin Rymarkiewicz. Informatycznie wsparli ich pan Rafał Prętkiewicz i pani Agnieszka Drapińska.

(O.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

JJ

3 1

Pięknie było, brawo!!! 15:20, 08.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GłosGłos

3 0

Zgadzam się. Brawo! 20:09, 08.11.2018


reo

WowWow

2 2

Kozacko. Really. 15:57, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BoBo

3 1

Suuuuuuuupeeeeeeeer 20:08, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%