Zamknij

Ćwiczenia obronne i obrony cywilnej pod kryptonimem Sklęczki1

14:12, 15.06.2018 Redaktor Aktualizacja: 08:15, 16.06.2018
Skomentuj Ćwiczenia obronne fot. Starostwo Powiatowe w Kutnie Ćwiczenia obronne fot. Starostwo Powiatowe w Kutnie

Dzisiaj odbyły się ćwiczenia obronne i obrony cywilnej pod kryptonimem „Sklęczki1” o tematyce: osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gminy w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz kierowanie działaniami ochraniającymi ludność cywilną”.

Ćwiczenia przybrały formę kompleksowo-terenową. Kierownikiem ćwiczenia był Starosta Kutnowski  Krzysztof Debich a Kierownikiem Zespołu Autorskiego, Jan Kuropatwa- Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kutnie.

Uczestnikami ćwiczenia byli: Dyżurni Stałego Dyżuru: Wojewody Łódzkiego, Starosty Kutnowskiego oraz organów miasta /gmin, Wojskowa Straż Pożarna,, OSP z terenu powiatu kutnowskiego, Zespół Ratownictwa Medycznego FALK Medycyna Sp. z o.o. Region Łódzki , 25.Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, 3 Regionalna Baza Logistyczna Skład w Kutnie, Wyznaczeni pracownicy Starostwa Powiatowego oraz urzędów miasta/gmin realizujących zadania obronne.

Istotą zorganizowania i przeprowadzenia ćwiczeń było zwiększenie  zdolności ćwiczących struktur- zespołów do praktycznej realizacji zadań związanych z obronnością państwa i w czasie wojny. Działania ćwiczebne oficjalnie rozpoczął Starosta Kutnowski.

Wśród zaproszonych gości obecni byli: Marcin Szmaja - Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Grzegorz Kawałek - Starszy Inspektor Wojewódzki w oddziale Obrony Cywilnej  Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego , Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, Zbigniew Burzyński – Prezydent Miasta Kutno, Grzegorz Ambroziak- Burmistrz Gminy Żychlin, Julianna Barbara Herman – Burmistrz Krośniewic, Zdzisław Kostrzewa- Wójt Gminy Nowe Ostrowy,  Jerzy Bryła – Wójt Gminy Kutno, Stanisław Jędrzejczak – Wójt Gminy Łanięta, Robert Pawlikowski – Wójt Gminy Oporów, Tadeusz Kaczmarek – Wójt Gminy Strzelce.

Działania odbywały się dwutorowo, zgodnie z przyjętym scenariuszem zakładającym rozwój dwóch epizodów. 

Epizod 1.

Miejsce działania – Starostwo Powiatowe, teren powiatu

Opis sytuacji ćwiczeniowej:

W związku z konfliktem politycznym oraz masowym napływem uchodźców wśród których występuje znaczna ilość z przygotowaniem do prowadzenia działań o charakterze dywersyjnym  destabilizuje się sytuacja państwowa.  Nagminnie występują zakłócenia w ruchu pociągów, zakłócenia łączności, niszczenia studni wodociągowych z woda pitną, uszkodzenia mostów i zapór wodnych. Obywatele nie czują się bezpiecznie.

Ćwiczeniowo wprowadzony zostaje stan wojenny m.in. na terenie województw łódzkiego.

Działania ćwiczeniowe w praktyce:

- odprawa kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży oraz podległych i nadzorowanych jednostek organizacyjnych

- uruchomienie Stałego Dyżuru

- uruchomienie Akcji Kurierskiej na terenie powiatu

Przeprowadzono też  jako działanie w wersji aplikacyjnej przemieszczenie na zapasowe miejsce pracy Starosty Kutnowskiego wraz z niezbędną obsadą urzędu.

Epizod 2.

Miejsce działania – tereny przy magazynie WWSM Wielkopowierzchniowy Wielobranżowy Skład Materiałów w Kutnie.

Opis sytuacji:

Kierownik Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kutnie otrzymuje zgłoszenie od pracownika Pini Polonia o rozszczelnieniu zbiornika z amoniakiem. Poszkodowane są 2 osoby, ich stan zdrowia ocenia się jako ciężki. Na miejsce skierowana jest Policja, Straż Pożarna i służby medyczne.

Z uwagi na zagrożenie życia niezbędny jest transport śmigłowcem do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi. Na pokładzie oprócz osoby poszkodowanej znajduje się etatowa załoga: pilot, mechanik, lekarz, ratownik medyczny. W trakcie lotu w obrębie jednostki dochodzi o zderzenia śmigłowca z niezidentyfikowanym obiektem latającym, najprawdopodobniej dronem prowadzącym rozpoznanie terenu. Na skutek zderzenia uszkodzone szczątki drona spadły na teren leśny, zaś śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z uszkodzonym wirnikiem i zespołem napędowym podczas próby awaryjnego lądowania zaczepił o drzewa i uderzył z impetem w ziemię. Dochodzi do uszkodzenia podwozia i częściowego rozerwania dolnego poszycia kadłuba. Dodatkowo rozszczelnieniu ulega główny zbiornik paliwa. W wyniku zderzenia pilot ma połamane kończyny dolne, jest przytomny, ale nie jest w stanie sam opuścić śmigłowca. Pozostała załoga i poszkodowany z obrażeniami pozostają w śmigłowcu. Po chwili okazuje się, że w pobliżu miejsca katastrofy pali się las iglasty. Pożar najprawdopodobniej spowodował spadający, rozgrzany element silnika śmigłowca.

Część praktyczna ćwiczenia:

- działania ratownicze związane z podjęciem poszkodowanego z udziałem Śmigłowca Mi-8 będącego w  dyżurze SAR z 1. Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej

- działania ratownicze na miejscu katastrofy lotniczej

Część w trybie aplikacyjnym :

- ewakuacja mieszkańców zamieszkujących w pobliżu miejsca katastrofy, tj. 4 bloki przy ul. Bohaterów Walk nad Bzurą- łącznie 118 osób.

Starosta Kutnowski dziękując uczestnikom uznał ćwiczenia za niezwykle udane.

Starostwo Powiatowe w Kutnie

 

(Redaktor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TakieToByłyĆwiczeniaTakieToByłyĆwiczenia

0 0

Spotkał raz pancernika pancernik wśród mięty
I pyta go: a cożeś ty taki wyrośnięty?
Na to ten duży wydał ryk okropnie gromki
I odrzekł: tażesz ja jestem pancernik Patiomkin! 16:44, 17.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%