REKLAMA

Czytelnicy piszą: Pod szkołą nieznajomi chcieli zabrać dzieci do samochodu

17:26, 11.11.2017 | Redaktor
REKLAMA
Skomentuj

- W poniedziałek po lekcjach kiedy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kutnie szykowały się do transportu autobusem do domu (zgodnie z ustaleniami z opiekunem itd) pod szkołę podjechało auto z dwiema osobami w wieku około 50-60 lat i po otworzeniu drzwi zaproponowało dwójce dzieci podwiezienie do domu  - pisze do redakcji Czytelnik eKutno.pl . - Moja córka jest nauczona żeby nie wsiadać do obcych samochodów, nie rozmawiać z obcymi ludźmi itd. Wraz z koleżanką nie wsiadła więc do samochodu, tylko poszła do grupy i opiekuna.  Na szczęście córka mi opowiedziała całą historię. Warto o tym rozmawiać więc uczulam rodziców aby zapytali swoich dzieci czy miały podobne doświadczenie, być może w ten sposób ustrzeżemy innych przed jakimś nieszczęściem. 

Rodzice z "Piątki" zdecydowali się zgłosić sytuację do dyrektor szkoły ku przestrodze dla innych dzieci.

- Pani dyrektor zareagowała bardzo dobrze. Zawiadomiła Policję, ma być też przydzielona dodatkowa grupa z agencji ochrony. Policja ma monitorować obiekt w godzinach gdy dzieci opuszczają szkołę. Planowany jest rozszerzenie monitoringu, a dzieciaki w tym tygodniu miały pogadanki związane z ostrożnością w kontakcie z obcymi osobami dorosłymi itd. - pisze mieszkaniec Kutna. - Jestem bardzo zadowolony z postawy pani dyrektor i szkoły. 

Każde dziecko musi wiedzieć, że jego bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną i w związku z tym powinno znać zasady postępowania w różnych miejscach, czy w różnych sytuacjach życiowych, aby uniknąć zagrożeń jakie mogą w nich wystąpić. Mówić i przypominać o nich powinni też dorośli: nauczyciele, rodzice czy inni opiekunowie.

Poniżej przedstawione więc zostały najważniejsze z "bezpiecznych postaw" jakie przestrzegać powinny dzieci, aby uniknąć najpoważniejszych niebezpieczeństw. Radzą oczywiście specjaliści od bezpieczeństwa- funkcjonariusze Policji. 

BEZPIECZEŃSTWO W DOMU Każde dziecko będące w domu, zwłaszcza same musi wiedzieć, że: nigdy nie wolno otwierać drzwi mieszkania obcym, nawet gdy mówią, że przysłali ich rodzice; zawsze należy powiedzieć rodzicom o każdym telefonie od obcej osoby oraz o tym, że nieznajomy pukał do drzwi mieszkania; zawsze należy mówić rodzicom z kim i gdzie się idzie oraz o której się wróci; nie wolno chwalić się, co cennego jest w domu i kiedy wracają z pracy rodzice; nie wolno bawić się kurkami gazu, zapałkami, kablami ani gniazdkami elektrycznymi; zawsze dokładnie należy dokręcać kurki z wodą, żeby nie zalać sąsiadów; nie wolno dzwonić dla kawału do obcych, jak dziecku się nudzi i chce z kimś porozmawiać, niech zadzwoni do Sznupka (0 - 800 - 222 - 315); w pobliżu telefonu zapisane są numery do bliskich osób, sąsiadów i służb porządkowych (Policji. Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego).

ZABAWA I ULICA Każde dziecko bawiące się poza domem, na placu zabaw, w parku czy idące ulicą powinno wiedzieć, że: należy bardzo ostrożnie podchodzić do kontaktów z osobami obcymi: z nieznajomymi nie powinno się rozmawiać, a tym bardziej się z nimi oddalać, o każdej sytuacji zaczepek ze strony obcego należy powiedzieć rodzicom, nauczycielowi lub policjantowi; nieznajomym nie wolno podawać swojego adresu zamieszkania; nie wolno brać niczego od nieznajomych: słodyczy, soczków, owoców, zabawek; nie wolno wsiadać, a nawet podchodzić za blisko do samochodu nieznajomych; nie wolno z nieznajomymi wchodzić do windy; należy unikać odludnych miejsc zabawy, a bawić się z innymi dziećmi, w grupie; nie wolno bawić się na placach budowy, w pobliżu ulicy, rzeki, jeziora, urwiska czy innych miejsc niebezpiecznych; w zimie nie wolno bawić się na zamarzniętej tafli jeziora czy stawu; jeśli dziecko czuje zagrożenie ze strony obcego powinno uciekać w stronę ludzi i wołać o pomoc; jeśli dziecko nosi klucze zawieszone na smyczy, to powinno je schować pod bluzę tak, żeby nie było ich widać; nie wolno nosić przy sobie dużych sum pieniędzy, jeżeli złodziej każe wypróżnić kieszenie, to lepiej żeby było ich mało np. 2 zł; telefon komórkowy nie powinien być noszony w miejscu widocznym, a w domu należy spisać jego numer identyfikacyjny; w przypadku problemów czy zagrożenia można zadzwonić na Policję, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejską czy Straż Pożarną.

PIES
Mimo, iż pies nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka każda osoba, która ma kontakt z psem powinna pamiętać, że może on być bardzo niebezpieczny. Dlatego, w ramach bezpiecznych zachowań w kontakcie z psami każde dziecko powinno wiedzieć, że: nie wolno bawić się z psami obcymi, nawet jak właściciel jest w pobliżu, szczególnie gdy pies jest duży; nie wolno psa drażnić, dokuczać mu czy próbować go uderzyć; często nie zdając sobie z tego sprawy, można wyzwolić u psa agresję, uderzając w ogrodzenie czy rzucając w niego różnymi przedmiotami; jeśli pies zaczął na dziecko szczekać lub próbuje je zaatakować, musi ono stanąć na baczność, założyć dłonie na kark i zgiętymi ramionami zasłonić twarz (jest to postawa bezpieczna stojąca). Jeśli będziesz stać spokojnie, pies obwącha je i odejdzie; NIGDY NIE WOLNO PRZED PSEM UCIEKAĆ! jeśli pies będzie dalej agresywny, dziecko musi przyjąć pozycję tzw. żółwia - brodę oprzeć na klatce piersiowej, rękami objąć szyję wokół karku i wykonać skłon do ziemi ; jeśli ma rower, może się nim zasłonić przed atakującym psem; nie wolno wchodzić na cudzą posesję, gdzie jest pies; nie wolno skracać sobie drogi do domu przejściem przez podwórko sąsiada albo ogród; zawsze należy poważnie traktować tabliczki z napisami np.: "Tutaj ja pilnuję" i "Uwaga zły pies"; pies nie jest zabawką, nie wolno go ciągnąć za uszy, wkładać mu palców do oczu czy ciągnąć za ogon; nie wolno przeszkadzać psu, kiedy je; może pomyśleć, że dziecko chce zabrać mu pożywienie, i dlatego może je ugryźć; na spacerze nie wolno spuszczać psa ze smyczy i należy pamiętać, że powinien on mieć kaganiec (o zasadach trzymania psa na terenie danej gminy decydują przepisy gminne).

DZIECI I INTERNET Komputer może być bardzo pożyteczny, ale są też osoby, które wykorzystują komputery do działań niezgodnych z prawem, szczególnie za pośrednictwem internetu. Dlatego w przypadku korzystania z internetu każde dziecko powinno pamiętać, że: przez internet nie wolno podawać swojego nazwiska, wieku, nr. telefonu stacjonarnego, a zwłaszcza adresu miejsca zamieszkania; przy instalacji strony prywatnej na komputerze domowym, zwłaszcza do "czatów" czy grup dyskusyjnych należy korzystać z NICK-a; nigdy nie wolno ujawniać codziennych zwyczajów swojej rodziny, np. kiedy i gdzie rodzice chodzą do pracy, sklepu, ulubionej restauracji czy dyskoteki i gdzie chodzi się do szkoły; prowadząc korespondencję pamiętać trzeba, że to, co pisze nam druga strona, nie zawsze jest prawdą. Wiele osób ukrywa swoje poglądy, nastawienie, skłonności, a zwłaszcza negatywne cechy charakteru. By utrzymać kontakt i osiągnąć swój cel, starają się być bardzo przyjazne, popierają nasze poglądy i prezentują siebie w jak najlepszym świetle; nie wolno przez internet umawiać się z obcymi czy zawierać z nimi transakcji.

 

 

(Redaktor)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

RodzicRodzic

14 0

Proszę aby policja podjęła obserwację pozostałych kutnowskich szkół, gdyż może okazać się że osoby zapraszające dzieci do samochodu przeniosą się w obręb innej szkoły podstawowej. To samo dotyczy w zasadzie każdej szkoły na terenie powiatu kutnowskiego! 19:51, 11.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rodzic Rodzic

2 0

Kolejny raz ci od Ślęzaka spisali Wasz temat 14:06, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

0 0

I co policja robi w tej sprawie?????? 14:57, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

orionorion

1 0

Czarna Wołga wiecznie żywa! 08:43, 15.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone | 2017