Zamknij

Mistrzowie Integracyjnego Turnieju Gier Planszowych w Kutnie

15:44, 20.10.2017 Redaktor
Skomentuj

Integracyjny Turniej Gier Planszowych odbywa się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Kutnie) już po raz trzeci (poprzednie edycje miały miejsce w lutym 2013 roku oraz w marcu 2015 roku). Dziś odbyła się właśnie jego trzecia edycja pod honorowym patronatem Starosty Kutnowskiego Krzysztofa Debicha. Tegoroczny turniej jest jedną z wielu inicjatyw w ramach obchodów Roku Jubileuszowego w placówce z okazji 25-lecia powołania Ośrodka. 1 września 1992 roku, ówczesny Kurator Oświaty w Płocku powołał Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niedosłyszących w Kutnie.

- Jako placówka kształcąca dzieci i młodzież z wadą słuchu  i innymi problemami komunikacyjnymi oraz ze spektrum autyzmu dążymy do tego, aby nasi uczniowie jak najpełniej funkcjonowali w środowisku, nie czuli się wyobcowani i wykluczeni poza grono osób słyszących. Podejmujemy szereg działań, które mają ułatwiać wzajemne kontakty rówieśnicze, pomagać w pokonywaniu barier komunikacyjnych, stwarzać sytuacje do wspólnej zabawy / gry - mówi Magdalena Wiśniewska z SOSW nr 2. 

Oficjalnego otwarcia turnieju dokonały przedstawicielki organizatorów Marzena Kurpiewska dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kutnie oraz  Elżbieta Szczesiak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu „Tęczowe Dźwięki”.

Uczestnikami turnieju są uczniowie szkół podstawowych ( z klas IV-VI) miasta Kutna i Powiatu Kutnowskiego. Gościmy reprezentacje uczniów i nauczycieli z 10 szkół: Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie, Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Kutnie, Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kutnie, Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. St. Kostki w Kutnie, Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Byszewie, Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Gołębiewku, Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegocinie, Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Strzelcach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Kutnie i naszej szkoły: Szkoły Podstawowej nr 13 w Kutnie dla Słabo Słyszących. Uczniowie rywalizują o tytuły mistrza w trzech grach: „jenga”, „warcaby”, „chinczyk”. Te popularne gry rozwijają zręczność, pamięć, spostrzegawczość, kojarzenie, doskonalą technikę liczenia. Sam turniej to forma sprawdzenia się i rywalizacji – bez względu na wiek i dysfunkcje, podczas którego uczestnicy uczą się przestrzegania reguł, wygrywania i przyjmowania porażek.

Jest to także okazja do spotkań rówieśniczych i nawiązania nowych kontaktów w atmosferze wspólnej zabawy. Przebieg gier nadzorują sędziowie główni, nauczycielki - pomysłodawczynie turnieju: Anna Dziedziczak (chińczyk), Agnieszka Sodulska (warcaby), Marta Gospoś (jenga). Sędziom asystują uczniowie gimnazjum SOSW nr 2 – tegoroczni mistrzowie XVIII wewnątrz ośrodkowego turnieju gier, który odbywał się w internacie placówki w lutym 2017 roku). Bufet przygotowali pod kierunkiem nauczyciela Katarzyny Żakowskiej, uczniowie kształcący się na kierunku kucharskim w szkole zawodowej w Ośrodku.

Tegorocznym rozgrywkom towarzyszą warsztaty dla nauczycieli: „Poznaj świat dziecka autystycznego”(prowadzone przez nauczycieli ośrodka: Katarzynę Bieguszewską i Sylwię Frydrysiak-Saczuk oraz zabawy pozaturniejowe: sudoku, zabawy sznurkowe, twister (przygotowane przez nauczycieli: Renatę Pietrzykowską, Jolantę Kaczmarek, Anetę Rzymkowską, Annę Szymczak.

Nagrody zakupiono ze środków pozyskanych przez współorganizatora turnieju Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu „Tęczowe Dźwięki”. Organizację turnieju wsparło również: Starostwo Powiatowe w Kutnie, fundując między innymi okolicznościowe koszulki dla uczestników.

Wyniki tegorocznych rozgrywek:

- tytuł Mistrza gry "warcaby" zdobył Maciej Rydlewski ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Gołębiewku

- tytuł Mistrza gry "chińczyk" zdobyła Milena Stabała ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Gołębiewku

- tytuł Mistrza gry "jenga" zdobyła Wiktoria Ryłek ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie

Galeria zdjęć P. Szatkowskiego

M. Wiśniewska

 

(Redaktor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%