Zamknij
REKLAMA

NSA wypowie się o opłatach za przyłącza do sieci wodociągowej

22:42, 12.10.2017 | O.R
REKLAMA
Skomentuj

Rada Miasta Kutna zdecydowała 9 października o wniesieniu kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi  stwierdzającego nieważność zapisu, w uchwale Rady Miasta Kutna z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, w zakresie pobierania opłaty za przyłączenie do urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.

Wojewoda Łódzki zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi ww uchwałę. W zaskarżonej regulacji Rada Miasta Kutna wprowadziła opłatę za przyłączenie do sieci wodociągowej w kwocie 125,28 zł brutto oraz opłatę za przyłączenie do sieci kanalizacyjnej w kwocie 125,28 zł brutto. W ocenie Wojewody Łódzkiego opłaty zostały uchwalone bez podstawy prawnej.

WSA w sierpniu tego roku przyznało rację Wojewodzie Łódzkiemu. W sierpniu także Prokuratura Krajowa podała, że - Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości pod tym względem prokuratorzy mają obowiązek działać na rzecz zakwestionowania takich zapisów. To, że prokuratura może zaskarżyć uchwałę z prawa miejscowego wynika wprost z Prawa o prokuraturze i ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi czyli nasz kutnowska Prokuratura Rejonowa spokojnie może przyłączyć się do skargi Wojewody Łódzkiego.

Zapytaliśmy Prokuratora Rejonowego w Kutnie Piotra Helmana czy zaskarżył również tę uchwałę. Wkrótce odpowiedź.

Mieszkańcy ponadto mogą domagać się zwrotu wniesionej opłaty przyłączeniowej, jeśli zapadnie prawomocny wyrok sądowy uznający nieprawidłowość uchwały gminnej o pobieraniu opłat za przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Radni miejscy zdecydowali w poniedziałek, że o opłatę ściąganą z mieszkańców, miasto powalczy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

suwerensuweren

3 0

No jak zwykle kutnowska władza ma rację , bo władza wie lepiej a suweren liczy się tylko przy urnie. Czyż nie jest tak kutnowscy mieszkańcy? 06:27, 13.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone | 2018